Język muzyczny Mszy ku czci św. Wojciecha, według kompozytorskich założeń, czerpie z ascezy muzyki średniowiecza i renesansu, jak i najważniejszych zdobyczy muzyki XX wieku. Cofając się o setki lat, kompozytor łączy tradycję (odwołanie do Chrztu Polski i postaci Świętego Wojciecha) z nowoczesnością (współczesne środki wyrazu i instrumentarium).
Twórcą dzieła powstałego z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski jest Łukasz Urbaniak, a pomysłodawcą wydarzenia – poznański dyrygent, dyrektor Poznańskiego Chóru Kameralnego Bartosz Michałowski.
"Zapisana w specjalnej partyturze partia wiernych obejmuje m.in. szept, recytację, śpiew, używanie dzwonków, papieru, imitację szumu wiatru czy padającego deszczu" – poinformowała w imieniu organizatorów koncertu Katarzyna Banaszak.
Poznańskim Chórem Kameralnym pokieruje Bartosz Michałowski. Jak podkreślił, "Missa in honorem Sancti Adalberti" jest najprawdopodobniej pierwszym w historii polskiej muzyki utworem, w którym publiczność staje się współwykonawcą. Dodał, że to także jedno z nielicznych tego typu dzieł w światowej literaturze muzycznej.
To także pierwsza polska msza poświęcona świętemu Wojciechowi. Msze ku czci św. Wojciecha pisali wcześniej między innymi: Franz Nekas, niemiecki ksiądz i kompozytor tworzący na przełomie wieków XIX i XX, prezes czeskiej Akademii Nauk i Sztuk Josef Bohuslav Foerster (1947) oraz współczesna kompozytorka Olga Ježková (1996).
Polscy kompozytorzy wielokrotnie nawiązywali do postaci świętego z Libic, ale nigdy nie w formie mszy. Muzyczne wspomnienia św. Wojciecha powstawały już w epoce renesansu (Walentyn Gawara-Gutek), na przełomie renesansu i baroku (Mikołaj Zieliński) oraz współcześnie (kantata i oratorium Henryka Mikołaja Góreckiego, hymn Krzysztofa Pendereckiego, utwory Mariana Sawy i Pawła Łukaszewskiego).
By wziąć czynny udział w koncercie, nie jest potrzebne przygotowanie muzyczne. Instrukcję oraz potrzebne materiały uczestnicy mogą znaleźć na stronie missa966.pl. Tam też można zarejestrować swój udział w wydarzeniu. Prawykonanie odbędzie się w sobotę 17 września 2016 w poznańskiej Farze, czyli w Bazylice Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny.
Twórcą Mszy ku czci św. Wojciecha jest Łukasz Urbaniak. Jest kompozytorem, teoretykiem muzyki, pianistą; urodził się 16 stycznia 1980 roku w Bydgoszczy. W latach 2003-2008 studiował pod kierunkiem prof.
Marka Jasińskiego na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplomy z wyróżnieniem w ramach specjalności: kompozycja oraz teoria muzyki. Jest również absolwentem Wydziału Prawa i Administracji (kierunek: prawo) Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (2004). W maju 2013 roku otworzył przewód doktorski na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (promotor: prof.
Paweł Łukaszewski).
Łukasz Urbaniak ma w swoim dorobku utwory solowe, kameralne i symfoniczne przeznaczone na różnorodne składy wykonawcze. Ponadto jest autorem kompozycji o charakterze dydaktycznym oraz muzyki do spektakli i inscenizacji teatralnych. Jego utwory wykonywano m.in. w ramach międzynarodowych festiwali muzycznych w: USA, Danii, Niemczech, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Włoszech, w Litwie, w Chorwacji, w Słowenii oraz w Polsce. Kilka kompozycji zostało utrwalonych na płytach CD oraz DVD (m.in.: De profundis, Crux fidelis, Exaltabo te Domine). Natomiast Album ''Prayer'', zawierający kompozycję Agnus Dei, został nominowany do nagrody Fryderyk w roku 2013.
Źródła: PAP, http://martyrologium.blogspot.com/, missa966.pl