Poznań
Dla niektórych stolica Wielkopolski jest "Miastem doznań". "To miasto ważnych spraw i krótkich miłości", śpiewa wokalista Much. W piosence Grabaża z Pidżamy Porno Poznań jest ezoteryczny, a "miastem rządzi mafia". Najwięcej piosenkowych portretów miasto rogali marcińskich doczekało się od raperów.
"Księstwo Poznańskie budowane w serdeczności, Księstwo Poznańskie stroni od zazdrości", śpiewał Mrokas w kawałku "Księstwo Poznańskie", w którym występuje obok m.in. Słonia i Palucha. Paluch jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych raperów, jego płyty znajdują się na szycie oficjalnej listy sprzedaży OLIS. W "Spłacie" śpiewa: "Wszystkie bloki dały mi kredyt zaufania/ Każdy album dziś to spłata". Teledysk do tego utworu to prawdopodobnie jeden z najładniejszych wizualnych portretów poznańskich blokowisk, dokładniej rzecz biorąc: Osiedla Chrobrego. Innym wielkim piewcą uroków, ale i zmor Poznania jest Peja. Szczególnie dokładnie opisywał swoje rodzinne Jeżyce, czyli poznański Bronx: "O naszej dzielnicy zapomniał nawet Bóg, Każdy frajer z obcą twarzą to twój naturalny wróg".
Kutno
Kutno leży w województwie łódzkim, w 2017 roku liczyło niecałe 45 tys. mieszkańców. Istnieje od XII wieku, ale przyznano mu prawa miejskie w połowie wieku XVIII. Swojego czasu przejeżdżał tędy nawet Napoleon Bonaparte, przez dwa lata przebywał tam Charles de Gaulle, wówczas instruktor we francuskiej misji wojskowej. To niedaleko Kutna rozgrywała się w 1939 roku bitwa nad Bzurą. Trzy lata później Niemcy wysadzili kutnowską synagogę, 6000 żydowskich mieszkańców Kutna zginęło w obozie zagłady w Chełmnie – tak skończyła się żydowska historia miasta, w którym urodził się Szalom Asz. Dzisiaj jest to polska stolica baseballu.
Kazik we wspominanej już "Polsce" pytał: "Czy byłeś kiedyś w Kutnie na dworcu w nocy/ Jest tak brudno i brzydko, że pękają oczy", ale nie jest to jedyny raz, kiedy Kutno pojawia się w polskiej piosence. Właściwie stało się ono symbolem małego polskiego miasta. Eurodance'owcy z Play & Mix śpiewali w 1997 roku: "W domu biednie i smutno, czy Warszawa, czy Kutno/ Kapitalizm nam puka do drzwi". "Gdzie? Gdzieś w Polsce, Łódź Kaliska albo Kutno" – śpiewał Wojciech Młynarski w utworze "W razie czego przypomnijcie sobie Zdzisia". Andrzej Rosiewicz zaś śpiewał o podróży poślubnej do Kutna: "Pomyśl - kiedy już będziemy w Kutnie, może będzie jeszcze smutniej?". Kutno pojawia się też w piosenkach Anny German, Ireny Kwiatkowskiej, Skaldów, L.U.C., Don Guralesko, nie mówiąc o Kabarecie Starszych Panów.
Nadpisz opis powiązanego wpisu
Często spotykamy się z krytyką, że miasto wydaje duże sumy na remonty kamienic, w których mieszkają "bezrobotni", tymczasem innym, "bardziej pracowitym", nikt nie dał nic za darmo. W takich sytuacjach warto unikać powierzchownych ocen – mówi Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. rewitalizacji.