Film Domalewskiego był jednym z objawień i faworytów tegorocznego festiwalu. Zachwycał publiczność i krytyków, nic więc dziwnego, że także festiwalowi jurorzy ulegli czarowi tej pięknej historii o złożonych rodzinnych relacjach i miłości, która pozwala wspólnie pokonywać problemy.
Piotr Domalewski ze Złotymi Lwami
"Cicha noc" okazała się największym zwycięzcą finałowej gali, zdobywając najważniejszą nagrodę festiwalu – Złote Lwy. Była to ostatnia z wielu nagród, jakie film Domalewskiego otrzymał w Gdyni.
Wcześniej swoją statuetkę odebrał Dawid Ogrodnik nagrodzony za najlepszą pierwszoplanową rolę męską . W "Cichej nocy" wcielił się on w młodego mężczyznę powracającego z zagranicy, by razem z rodziną spędzić wigilijny wieczór. Ogrodnik, który w ostatnich latach dał się poznać jako autor bardzo ekspresyjnych kreacji, tym razem postawił na skromność. Z małych gestów i znaczących spojrzeń zbudował bohatera, któremu kibicujemy i którego ból współdzielimy.
Film Domalewskiego docenili też dziennikarze, członkowie Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz członkowie sieci kin studyjnych, którzy przyznali mu swoje nagrody. "Cicha noc" zdobyła także nagrodę Jury Młodych, a sam Piotr Domalewski otrzymał Kryształową Gwiazdę Elle dla odkrycia festiwalu.
"Ptaki śpiewają w Kigali" ze Srebrnymi Lwami
Drugim triumfatorem gdyńskiej imprezy został film "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze oraz Krzysztofa Krauzego, który zdobył aż trzy statuetki w ważnych kategoriach.
Joanna Kos-Krauze oraz Krzysztof Krauze zostali nagrodzeni Srebrnymi Lwami dla drugiego najlepszego filmu festiwalu. Nagrodę za montaż otrzymała Katarzyna Leśniak, a nagroda za pierwszoplanowe role kobiece trafiła w ręce dwóch aktorek: Jowity Budnik oraz Eliane Umuhire. W pełni zasłużenie, bo obie aktorki stworzyły u Krauzów świetne, pełnokrwiste postaci, pełne sprzeczności i wewnętrznie rozedrgane. Warto dodać, że to już druga wspólna nagroda obu pań – wcześniej za swoje kreacje otrzymały nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.
Agnieszka Holland najlepszą reżyserką
Dwie nagrody tegorocznego festiwalu w Gdyni trafiły zaś do twórców "Pokotu" Agnieszki Holland i Kasi Adamik, ekologicznej baśni kryminalnej zrealizowanej na podstawie powieści Olgi Tokarczuk. Oprócz Agnieszki Holland i Kasi Adamik, które otrzymały nagrodę za reżyserię, wyróżniono także charakteryzację, której autorem był Janusz Kaleja.
Jagoda Szelc najlepszą debiutantką
Jedną z największych niespodzianek tegorocznego festiwalu w Gdyni okazała się Jagoda Szelc, debiutująca filmem "Wieża. Jasny dzień", za który otrzymała nagrody za najlepszy debiut reżyserski oraz za najlepszy scenariusz.
Jej "Wieża. Jasny dzień" to niezwykła opowieść o rodzinnych tajemnicach i spotkaniu każącym zredefiniować rodzinne relacje. O niezwykłości filmu Szelc nie przesądzała jednak tematyka, ale styl jej opowieści, zawieszony gdzieś pomiędzy kinem Yorgosa Lanthimosa ("Kieł") i Mariusza Grzegorzka. Balansując na granicy tego, co realistycznie i nierzeczywiste Szelc stworzyła odważny film wymykający się łatwym kwalifikacjom i prostym interpretacjom.
"Najlepszy" podbija serca publiczności
Aż pięć nagród tegorocznego Festiwalu w Gdyni trafiło w ręce twórców "Najlepszego" Łukasza Palkowskiego, biograficznej opowieść o Jerzym Górskim, narkomanie, który przeobraził się w wybitnego sportowca i zwycięzcę najtrudniejszych triathlonowych zawodów świata.
Film został wyróżniony za najlepszą scenografię Marka Warszewskiego, za debiutancką rolę Kamili Kamińskiej, która u Palkowskiego wcieliła się w postać młodej lekarki. Obraz Palkowskiego okazał się także faworytem gdyńskiej publiczności, zdobywając zarówno Nagrodę Publiczności jak i Złotego Klakiera, czyli nagrodę dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Ponadto "Najlepszy" otrzymał też Nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego Za Granicą.
"Pomiędzy słowami" nagrodzone
Dla wielu zaskoczeniem mogło być nazwisko laureata tegorocznej nagrody za najlepsze zdjęcia. Otrzymał ją bowiem holenderski operator Lennert Hillege, autor zdjęć do filmu "Pomiędzy słowami" Urszuli Antoniak. W pełni zasłużenie – filmowa opowieść Antoniak jak żaden inny film tegorocznego festiwalu bazował na plastyczności obrazu, a różne odcienie szarości (film zrealizowano w czerni i bieli) w jej filmie stawały się jednym z interpretacyjnych kluczy pozwalających odczytać zakodowane w nim sensy.
Nie tylko dzięki Lennertowi Hillegemu film Antoniak okazał się prawdziwą estetyczną ucztą. Jury 42. FPFF w Gdyni docenili także dźwiękową stronę filmu, a nagrodę za najlepszy dźwięk otrzymali Mirosław Makowski, Jan Schermer i Maciej Pawłowski.
Mistrzowie drugiego planu
Nagroda dla najlepszego aktora drugoplanowego powędrowała w tym roku do Łukasza Simlata za rolę w filmie "Amok", nieudanym thrillerze w reżyserii Kasi Adamik. Werdykt jury okazał się sporym zaskoczeniem, bo faworytem do nagrody za rolę drugoplanową był Arkadiusz Jakubik, fenomenalny ojciec z "Cichej nocy" Domalewskiego.
W przypadku nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej zaskoczenie było już o wiele mniejsze. Otrzymała ją Magdalena Popławska, aktorka, która z roku na rok udowadnia, że jest jednym z największych, a wciąż nie w pełni wykorzystanych talentów polskiego kina. Stworzona w "Ataku paniki" Pawła Maślony (najbardziej niedocenionym filmie festiwalu) kreacja młodej kobiety, która na oczach widza żegna się z częścią swych marzeń, to prawdziwa aktorska perełka i dowód niezwykłego talentu.
Muzyka i kostiumy wyróżnione
Kolejną niespodzianką finałowej gali tegorocznego festiwalu w Gdyni był laureat nagrody za najlepszą muzykę. Zdobył ją Sandro Di Stefano za muzykę do "Człowieka z magicznym pudełkiem" Bodo Koksa, dystopijnego romansu rozgrywającego się w Warszawie roku 2030.
Nagroda za najlepsze kostiumy powędrowała w ręce Agaty Culak, autorki kostiumów do filmu "Zgoda" Macieja Sobieszczańskiego opowiadającego o trudnych powojennych losach mieszkańców Śląska.
"Photon" Normana Leto ze Złotym Pazurem
Złotego Pazura, czyli główną nagrodę Konkursu Inne Spojrzenie prezentującego filmy przecierające nowe szlaki i wyznaczające nowe granice języka filmowego, otrzymał w tym roku Norman Leto za film "Photon". To zainspirowana książkami Davida Deatscha, autora takich bestsellerów jak "Początek nieskończoności" czy "Materia rzeczywistości" filmowa wyprawa do świata fizyki i opowieść o tym, jak działa wszechświat, skąd wzięło się życie, o co chodzi w rewolucji kwantowej i jak rodziły się planety.
42 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywał się w dniach 18-23 września w Gdyni. W Jury tegorocznego festiwalu zasiadali: Jerzy Antczak (Przewodniczący Jury), Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Andrzej Jakimowski, Włodek Pawlik, Paweł Pawlikowski, Witold Stok, Beata Walentowska, Anna Wunderlich.
NAGRODY KONKURSU GŁÓWNEGO 42. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI:
- Złote Lwy – Piotr Domalewski, Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski za "CICHĄ NOC" w reż. Piotra Domalewskiego
- Srebrne Lwy – Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze za "PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI"
- Reżyseria – Agnieszka Holland i Kasia Adamik za "POKOT"
- Pierwszoplanowa rola kobieca - Jowita Budnik oraz Eliane Umuhire za film "PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI", reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze.
- Pierwszoplanowa rola męska – Dawid Ogrodnik za rolę w filmie "CICHA NOC", reż. Piotr Domalewski
- Scenariusz – Jagoda Szelc za film "WIEŻA. JASNY DZIEŃ", reż. Jagoda Szelc
- Dźwięk – Mirosław Makowski, Jan Schermer i Maciej Pawłowski za "POMIĘDZY SŁOWAMI", reż. Urszula Antoniak
- Montaż – Katarzyna Leśniak za "PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI", reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze
- Zdjęcia - Lennert Hillege za "POMIĘDZY SŁOWAMI", reż. Urszula Antoniak
- Scenografia – Marek Warszewski za film "NAJLEPSZY", reż. Łukasz Palkowski
- Muzyka – Sandro Di Stefano za muzykę do filmu "CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM", reż. Bodo Kox
- Drugoplanowa rola męska – Łukasz Simlat za rolę w filmie "AMOK", reż. Kasia Adamik
- Drugoplanowa rola kobieca – Magdalena Popławska za rolę w filmie "ATAK PANIKI", reż. Paweł Maślona
- Kostiumy – Agata Culak za "ZGODĘ", reż. Maciej Sobieszczański
- Charakteryzacja – Janusz Kaleja za "POKOT", reż. Agnieszka Holland, Kasia Adamik
- Debiut aktorski – Kamila Kamińska za rolę w filmie "NAJLEPSZY", reż. Łukasz Palkowski
- Debiut reżyserski – Jagoda Szelc za film "WIEŻA. JASNY DZIEŃ"
- Nagroda Publiczności – "NAJLEPSZY", reż. Łukasz Palkowski
- Złoty Pazur dla najlepszego filmu Konkursu Inne Spojrzenie – "PHOTON", reż. Norman Leto
- Platynowe Lwy za całokształt twórczości – Jerzy Gruza
- Don Kichot – Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych - „CICHA NOC”, reż. Piotr Domalewski
- Nagroda Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych - „CICHA NOC”, reż. Piotr Domalewski
- Nagroda dziennikarzy - „CICHA NOC”, reż. Piotr Domalewski
- Złoty Kangur - Jakub Gierszał za role w filmach prezentowanych podczas 42. FPFF
- Złoty Klakier – Nagroda Radia Gdańsk - „NAJLEPSZY”, reż. Łukasz Palkowski
- Nagroda Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego Za Granicą - „NAJLEPSZY”, reż. Łukasz Palkowski
- Nagroda Jury Młodych - „CICHA NOC”, reż. Piotr Domalewski
- Nagroda Onetu: Odkrycie Festiwalu - Jagoda Szelc za film „WIEŻA. JASNY DZIEŃ”
- Kryształowa Gwiazda Elle - „CICHA NOC”, reż. Piotr Domalewski
- Nagroda od marki Dr Irena Eris za najodważniejsze spojrzenie - „NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER”, reż. Aleksandra Terpińska
- Bursztynowe Lwy - „PITBULL. NIEBEZPIECZNE KOBIETY”, reż. Patryk Vega
- Nagroda Common Baltic. Short Film Contest - Juhana Lumme (Finlandia) za film „VENUS”; Wojtek Skrzypczyński (Polska) za film „NA SAMYM BRZEGU”; Gilles Vuillard (Litwa) za film „GREAT WHALES”
- Konkurs Fundacji Legalna Kultura- I Nagroda - nie przyznano; II Nagroda - Hubert Patynowski za film „PIRACI”, III Nagroda ex aequo: Aleksandra Przybyło za film „WSPIERAM”, Przemysław Stański za film „ZANIM BĘDZIE ZA PÓŹNO”
NAGRODY KONKURSU FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH
- Nagroda dla najlepszego filmu - „NIC NOWEGO POD SŁOŃCEM”, reż. Damian Kocur
- Nagroda specjalna Multimedia Polska - „SWEET HOME CZYŻEWO”, reż. Jakub Radej
- Wyróżnienie ufundowane przez Studio Filmowe Delapost - „KRÓTKI DYSTANS”, reż. Giovanni Pierangeli
- Nagroda Filmowej Małopolski - „NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER”, reż. Aleksandra Terpińska
- Nagroda firmy Heliograf za Najlepsze Zdjęcia - Bartosz Świniarski za zdjęcia do filmu „60 KILO NICZEGO”, reż. Piotr Domalewski