Dziedzictwo Awangardy to pierwsza monograficzna wystawa polskiego fotografa w prestiżowej Fundacji Henri Cartiera-Bressona w Paryżu.
W okresie powojennym Zbigniew Dłubak (1921–2005) był jedną z sił napędowych głębokich przemian na polskiej scenie artystycznej. Nie tylko eksperymentował z licznymi formami fotograficznymi, ale był także malarzem, teoretykiem sztuki i nauczycielem. Redagował także przez 20 lat magazyn "Fotografia", wprowadzając do tego periodyku solidną krytykę fotograficzną i interdyscyplinarne podejście do medium. Za życia cieszył się pewnym rozgłosem w Polsce. Zostało mu poświęconych kilka wystaw monograficznych, a niektóre z jego dzieł są częścią polskich zbiorów publicznych.
Zbiór pokazywany w Paryżu, przygotowany przez Karolinę Ziębińską-Lewandowską – specjalistkę od twórczości Dłubaka – przedstawia zarówno ikoniczne dzieła, jak i dotychczas mało znane fotografie. Obiekty w pracach Zbigniewa Dłubaka są często nieostre i fotografowane w skrajnym zbliżeniu, co sprawia, że rozpoznanie obiektu na zdjęciu jest utrudnione. Celem tych eksperymentów było odzwyczajenie widza od postrzegania obrazów w sposób nawykowy i rutynowy. Dłubak zaprezentował swoją eksperymentalną pracę z fotografią w powojennej Polsce, zdominowanej przez piktorializm, krajoznawstwo i tradycje rodzime. Jego sztuka i teksty teoretyczne były wyjątkowe i nadal wpływają na kolejne pokolenia.
Ekspozycja Dziedzictwo Awangardy będzie dostępna do 28 kwietnia 2018 roku w Fundacji Henri Cartiera-Bressona w Paryżu.
1 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii2 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii3 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii4 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii5 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii6 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii7 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii8 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii9 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii10 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia Fotografii11 z 11
Photo: Zbigniew Dłubak, courtesy of Armelle Dlubak/Fundacja Archeologia FotografiiWystawa jest organizowana we współpracy z Fundacją Archeologia Fotografii w Warszawie, gdzie przechowywane są archiwa artysty, Instytutem Polskim w Paryżu oraz Instytutem Adama Mickiewicza działającym pod marką Culture.pl.
Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Źródła: culture.pl, centre-polonais.fr, oprac. MS, Styczeń 2018, tłum. KA
Co można wyczytać z codziennie mijanych krajobrazów? Dlaczego warto fotografować widok za oknem, a... Czytaj dalej » about: Olśniewająca oczywistość. Fotografie przestrzeni wspólnych