Content anchor

Wystawa "Pinzel/Myjak - spotkanie"

Kiedy: 
17mar'17
14maj'17
Adam Myjak, fot. Albert Zawada/Agencja Gazeta

Wystawę "Pinsel/Myjak - spotkanie" we Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. Borysa Woźnickiego zaplanowano w postaci dialogu prac rzeźbiarskich Jana Jerzego Pinzela oraz Adama Myjaka. Spotkanie obu artystów ma miejsce we Lwowie - mieście o długiej tradycji wielokulturowości i otwartości na nowe prądy w sztuce. 

Adam Myjak, artysta ceniący twórczość Jana Jerzego Pinzela, nie tyle odwiedza Lwów, co powraca do korzeni swojej twórczości. W przestrzeni dawnego Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie dzięki staraniom Borysa Woźnickiego urządzono Muzeum Jana Jerzego Pinzela, zostanie pokazanych 17 rzeźb Adama Myjaka stanowiących przekrój pięćdziesięciu lat jego pracy twórczej. Gospodarze wystawy podkreślają dychotomiczność twórczości obu mistrzów dodając jednocześnie każdemu z twórców nową płaszczyznę skojarzeń i interpretacji.

Sztuka Adama Myjaka opowiada o konieczności życia, o człowieku zdeterminowanym do istnienia. Konfrontowana jest ona z rzeźbami Jana Jerzego Pinzela przedstawiającymi postacie testamentowe i alegoryczne. Jego figury z obliczami o wzmożonej fizjonomicznej ekspresji oraz dramaturgicznym wyostrzeniu poruszają ascetycznym pięknem. Obaj rzeźbiarze stosują bardzo wyważoną ekspresję - cierpienie oraz uduchowienie ucieleśniają w martwej materii brązu lub drewna. Dla obu artystów charakterystyczne jest upodobanie do form wertykalnych i wznoszących struktur. 

Wydarzenie zorganizowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie pod Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  Rzeczypospolitej Polskiej Piotra Glińskiego we współpracy z Państwową Galerią Sztuki w Sopocie

Wystawę można oglądać od 17 marca do 14 maja 2017. Uzupełnia ją obszerny katalog przygotowany w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej oraz ukraińskiej.

Źródło: materiały własne; opr. AJS; 9.03.2017

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017

"Nibyland", fot. Adam Lach/NAPO Images, dzięki uprzejmości fotografa

"Nibyland" to nieco baśniowa opowieść o życiu mieszkańców Wrześni. Ekspresyjnym czarno-białym fotografiom Adama Lacha towarzyszą poezje 12-letniej Nadii Smolarkiewicz. Czytaj dalej about: Adam Lach, "Nibyland"