Content anchor

Wystawa "Miasto i Las"

Gdzie: 
Szwecja
Mässvägen 1, Älvsjö
Älvsjö
Kiedy: 
7lut'17
11lut'17
Malafor / Agata Kulik Pomorska i Paweł Pomorski, "Wróble", fot. materiały promocyjne Culture.pl

Malafor / Agata Kulik Pomorska i Paweł Pomorski, "Wróble", fot. materiały promocyjne Culture.pl

"Miasto i Las" to cykl wystaw i warsztatów propagujących ochronę środowiska i postawy proekologiczne. Kolejna edycja wystawy, organizowana we współpracy z Culture.pl i Instytutem Polskim w Sztokholmie, prezentowana będzie w dniach 7-11 lutego na Stockholm Furniture & Light Fair.

Celem projektu jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki. Wybrani projektanci stworzyli budki lęgowe dla zwierząt. Wybór poparty był ich własnymi doświadczeniami, a także obawami związanymi ze zmianami zachodzącymi w otaczającym ich środowisku. Budki prezentowane na wystawie dedykowane są różnym gatunkom ptaków, np. jerzykom, które rezydują na ścianie obok pracowni projektantów, czy też jeżom zamieszkującym ich dzielnicę. Przez wszystkie projekty przemawia wielka chęć pogodzenia życia w mieście z byciem blisko natury.

"Na świecie żyje dziś ponad 7 miliardów ludzi, połowa z nich mieszka w miastach. Aglomeracje wciąż się rozrastają, zajmując coraz więcej miejsca i pochłaniając naturalne siedliska zwierząt. To nie zwierzęta przyszły do nas, to my zajęliśmy zamieszkiwane przez nie tereny. Jednym ze sposobów pomocy dzikim zwierzętom w mieście jest udostępnianie im budek lęgowych. To cele projektu" - opowiada Ewa Solarz, kuratorka wystawy.

Na wystawie prezentowane będą zarówno nowe, jak i już wcześniej stworzone projekty - takie jak np. "Dziupla" dla ptaków wróblowatych zaprojektowana przez Menthol Architects. 

"Temat ochrony środowiska jest nam bardzo bliski. Jesteśmy autorami pierwszej w Polsce konstrukcji wieży lęgowej dla jerzyków. Pomysł budki dla ptaków wróblowatych zrodził się podczas spaceru w pobliskim parku, w którym obserwujemy ptaki. Chcieliśmy odświeżyć wizerunek istniejących w obiegu typowych budek lęgowych i zwrócić uwagę na problem zmniejszającej się populacji ptaków w mieście" - mówią projektanci.

Projektanci biorący udział w wystawie: Agnieszka Bar, Anna Szuflicka, Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, Zofia Strumiłło-Sukiennik, Krzysztof Benke, Tomasz Korzewski (Beza Project), Asia Piaścik (Dingflux), Marta Niemywska-Grynasz, Dawid Grynasz, Małgorzata Ćwiek (Grynasz Studio), Monika Brauntsch (Kafti), Ewa Bochen, Maciej Jelski (Kosmos Project), Agata Kulik-Pomorska, Paweł Pomorski (Malafor), Marcin Pogorzelski (Mapog), Liliana Krzycka i Rafał Pieszko (Menthol Architects).

Projekt realizowany będzie we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, działającym pod marką Culture.pl oraz dzięki dofinansowaniu Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Wystawę będzie można oglądać od 7 do 11 lutego 2017 roku.

Architekci z mode:liny zaprojektowali "loftowe" biuro dla norweskiej firmy Opera Software. Czytaj dalej about: Polscy architekci triumfują we Frankfurcie

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:

18 lutego 2017 zmarł operator, reżyser, scenarzysta i producent filmowy Witold Adamek. Był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autorem zdjęć do m.in. "Krótkiego filmu o miłości" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego i producentem "Daleko od okna" w reż. Jana Jakuba Kolskiego. Miał 71 lat. Czytaj dalej about: Zmarł Witold Adamek

Kadr z filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland, 2016. Na zdjęciu: Agnieszka Mandat i Wiktor Zborowski, fot. Palka Robert/Next Film

Przenosząc na ekran powieść Olgi Tokarczuk, Agnieszka Holland połączyła filmową baśń z ekologicznym thrillerem. Baśń pozbawioną czaru z thrillerem wypranym z napięcia. Czytaj dalej about: "Pokot"

Agnieszka Holland, fot. Michele Tantussi/REUTERS/Forum 
Director Agnieszka Holland poses during a photocall to promote the movie 'Spoor' at the 67th Berlinale International Film Festival in Berlin, Germany, February 12, 2017.     REUTERS/Michele Tantussi

Srebrny Niedźwiedź dla Agnieszki Holland i Kryształowy Niedźwiedź dla "Butterfly Kisses" Rafała Kapelińskiego, a także nagrody dla młodych zdolnych polskiego kina Zofii Wichłacz oraz Kuby Czekaja. 67. MFF w Berlinie to wielki triumf polskiego kina. Czytaj dalej about: Polacy zwyciężają na Berlinale 2017

Kadr z filmu "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland, 2016. Na zdjęciu: Agnieszka Mandat i Wiktor Zborowski, fot. Palka Robert/Next Film

Przenosząc na ekran powieść Olgi Tokarczuk, Agnieszka Holland połączyła filmową baśń z ekologicznym thrillerem. Baśń pozbawioną czaru z thrillerem wypranym z napięcia. Czytaj dalej about: "Pokot"

Polska linia transatlantycka Gdynia - Ameryka, lata 30, rep. FoKa / Forum

25 lutego 2017 roku odbędzie się prapremiera widowiska muzycznego ''EMIGRA - Symfonia bez końca'' do muzyki skomponowanej przez laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka dla Muzeum Emigracji w Gdyni. Czytaj dalej about: Jan A.P. Kaczmarek: Emigracja ma wielki wpływ na odczuwanie polskości [WYWIAD]

Józef Szuba, grafika, 2016, dzięki uprzejmości autora

W dorobku poetyckim Włodzimierza Dulemby tom "Post i moderna" jest piąty z kolei. Z uwagi na rok ukazania się w druku jego pierwszych wierszy (1976) można powiedzieć, że zaledwie piąty. Jednak nie częstotliwość publikacji zbiorków jest tu istotna, lecz, co oczywiste, ich zawartość. Czytaj dalej about: Włodzimierz Dulemba, "Post i moderna"