Content anchor

Wystawa "Maria Loboda: Spustoszenie w Królestwie Niebieskim" w Bazylei

Gdzie: 
Szwajcaria
Steinenberg 7
Bazylea
Kiedy: 
24lut'17
14maj'17
Wystawa "Maria Loboda: Spustoszenie w Królestwie Niebieskim", fot. Kunsthalle Basel

Wystawa "Maria Loboda: Spustoszenie w Królestwie Niebieskim" rozpocznie się 24 lutego 2017 roku w Kunsthalle w Bazylei. Będzie to pierwsza szwajcarska wystawa artystki. Maria Loboda zaprezentuje zbiór nowo zamówionych dzieł, które wpisują się w jej osobisty styl “współczesnej archeologii”.

Specjalnością Marii Lobody jest docieranie do nieznanych historii, a czasem również - wymyślanie ich. Instalacje artystki oscylują pomiędzy intrygą, fikcją, ezoteryką oraz badaniami archeologicznymi i prawie zawsze wywodzą się z pozornie pomijanych detali, które stają się kluczowe, fantastyczne i, przede wszystkim, niezapomniane.

Zdaję sobie sprawę z tego, że mówię o rzeczach dawnych - zwycięskich i przegranych bitwach, upadłych imperiach - ale wciąż zastanawiam się, czy te historyczne przykłady w swoich nawrotach są w stanie przekazać nam jakieś ponadczasowe ostrzeżenie. - mówi artystka.

Artystka swoimi instalacjami, które łączą proste obiekty z warstwami zaszyfrowanych informacji wybranych spośród wojskowych traktatów, alchemii, mitologii, okultyzmu i muzealnych badań, wypełni Kunsthalle aż po same brzegi. Maria Loboda przekształca swoje znaleziska w rzeźbiarskie i fotograficzne prace, których wydźwięk znajduje się poza jakąkolwiek płaszczyzną estetycznego odbioru.

W swojej wystawie o nazwie "Maria Loboda: Spustoszenie w Królestwie Niebieskim" Maria Loboda określa artystów jako, być może, jedyne jednostki, które mają możliwość nadawania znaczenia rzekomo bezwartościowym przedmiotom.

Maria Loboda (ur. 1979 w Krakowie) tworzy przestrzeń enigmatycznych zagadek, które prowadzą do głęboko skrytych warstw bogatych, historycznych narracji odnoszących się do teraźniejszości. Jej prace były prezentowane w licznych instytucjach na całym świecie, w tym w Documenta13. Samodzielne pracy pokazywane były w Museo Reina Sofia, Kunstverein Braunschweig, Oxford Modern, Contemporary Art Centre w Wilnie i w The Power Plant Contemporary Art Gallery w Toronto. Obecnie jedna z samodzielnych wystaw znajduje się w Contemporary Art Centre w Wilnie: "Jestem promienna, jestem promienna, jestem promienna w mojej porażce".

Wystawę tworzoną we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza wspiera Ernst & Olga Gubler-Habluetzel Foundation.

Źródło: materiały prasowe, opr. AJS, 3.03.17

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017

"Nibyland", fot. Adam Lach/NAPO Images, dzięki uprzejmości fotografa

"Nibyland" to nieco baśniowa opowieść o życiu mieszkańców Wrześni. Ekspresyjnym czarno-białym fotografiom Adama Lacha towarzyszą poezje 12-letniej Nadii Smolarkiewicz. Czytaj dalej about: Adam Lach, "Nibyland"