Content anchor

Wspieramkulture.pl - kulturalny crowdfunding po polsku

Kiedy: 
12gru'12

12 grudnia ruszył pierwszy polski serwis crowdfundingowy w całości poświęcony kulturze. Oznacza to, że od dziś każdy za pośrednictwem platformy wspieramkulture.pl może wesprzeć wybrany projekt kulturalny, a także dodać swój własny.

Serwis wspieramkulture.pl oparty jest na idei społecznego finansowania kultury - umożliwia gromadzenie przez twórców funduszy na projekty kulturalne, ma też budować społeczność mecenasów kultury. Idea crowdfundingu od wielu lat sprawdza się w USA i na Zachodzie - także na polu kultury. Dla przykładu na jednym z największych amerykańskich portali crowdfundingowych Kickstarter w ciągu trzech lat działalności internauci wsparli ponad 30 tysięcy projektów na łączną kwotę 350 mln $. W Polsce projekty kulturalne starające się o oddolne finansowanie do tej pory ginęły na ogólnych portalach crowdfundingowych - teraz ta sytuacja ma szansę się zmienić.

Zasady funkcjonowania platformy są bardzo proste. Twórca zgłasza swój artystyczny projekt na platformie wspieramkulture.pl - opisuje go, załącza jego demo, deklaruje czas trwania aukcji i sumę potrzebną do sfinalizowania przedsięwzięcia. Od tego momentu projekt ma od 14 do 60 dni na uzbieranie potrzebnej kwoty. Pieniądze wpłacają internauci, którym dany projekt się spodobał i którzy poprzez wpłatę chcieliby pomóc w jego realizacji. Jeśli przez okres trwania aukcji projekt nie uzbiera potrzebnej sumy - wszystkie wpłacone pieniądze wracają do wspierających. Limitu w drugą stronę nie ma - w czasie trwania aukcji dany projekt może zebrać nawet wielokrotność początkowo deklarowanej sumy.

Twórcy platformy zastrzegają sobie dwa dni na akceptację projektu czyli zweryfikowanie zgłaszanych pomysłów. Ma to zapobiec pojawianiu się na platformie fałszywych projektów i prób wyłudzeń. Budowaniu zaufania do projektów służyć ma specjalna instytucja patrona. Patron to osoba lub instytucja, która dobrowolnie firmuje projekt i nadaje mu wiarygodność - autorytet w środowisku kultury. Może zostać zaproszona przez twórcę zgłaszającego projekt lub sama zgłosić się do tej roli. Twórcy platformy zwracają uwagę, że w świecie mediów społecznościowych procesy weryfikacji zaufania dokonują się w dużym stopniu automatycznie. Internauci mogą komentować, zgłaszać, uwagi i swoje sugestie dotyczące konkretnych projektów - z kolei twórcy mają możliwość stałego aktualizowania i rozwijania projektu w ramach trwającej aukcji.

O wsparcie na zasadach crowdfundingu mogą na platformie Wspieramkulture.pl ubiegać się też festiwale i wszystkie projekty cykliczne. W tym przypadku aukcja nie jest ograniczona w czasie - trwa przez cały rok. W przypadku tych projektów specjalnych nie obowiązuje też zasada wszystko albo nic - na konto twórcy trafia tyle pieniędzy, ile zostało uzbieranych.

Już dzisiaj na wspieramkulture.pl można wesprzeć m.in. film Anety Kopacz poświęcony Joannie Sałydze, autorce bloga Chusta opowiadającego o jej zmaganiach z rakiem. Joanna zmarła w październiku tego roku - w tej chwili reżyserka Aneta Kopacz pracuje nad postprodukcją filmu dokumentalnego o niej.

Od pierwszego dnia funkcjonowania platformy można też wesprzeć projekt "Otwock 2013" Fundacji Open Art Projects Magdy Materny. To kontynuacja artystycznych działań prowadzonych w Otwocku w zeszłym roku przez m.in. Mirosława Bałkę czy Kasię Redzisz - będzie to też pierwszy edukacyjny projekt Fundacji.

W roli patrona projektu na wspieramkulture.pl od 12 grudnia występuje Lidia Popiel, która firmuje projekt "Pocztówki obecnego czasu" fotografa Krzysztofa Olechnowicza. W ramach regulaminu serwisu każdy na wspieramkulture.pl może występować w różnych funkcjach: może dodać swój projekt, wesprzeć finansowo inny, patronować jeszcze innemu.

Wspieramkulture.pl skierowany jest do wszystkich. Może jednak okazać się szczególnie ważnym źródłem finansowania w przypadku projektów twórców z małych miasteczek i prowincji, dla których zdobycie środków tradycyjnymi kanałami (granty, stypendia, etc) jest utrudnione. W tym przypadku oddolne finansowanie może się okazać najłatwiejszą drogą do twórczego działania.  

Platformę wspieramkulture.pl prowadzi Fundacja Eger. Co ciekawe prace przygotowawcze i uruchomienie serwisu także były możliwe dzięki fundraisingowi. Bieżąca działalność platformy ma być finansowana ze środków uzyskiwanych dzięki odprowadzaniu 11% od każdego sfinansowanego projektu na wspieramkulture.pl.

Źródło: wspieramkulture.pl, materiały prasowe

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017