Content anchor

Teatr "Cinema" w centrum Luiggi Pecci w Prato

Gdzie: 
Włochy
Viale della Repubblica 277
Prato
Kiedy: 
14mar'17
20mar'17
Próba spektaklu "Rewia ognia" Teatru "Cinema" z Michałowic, fot. Marcin Oliva Soto

Teatr "Cinema" powstał w 1992 roku. Od 25 lat pod wodzą Zbigniewa Szumskiego, artysty wizualnego i reżysera, grupa aktorów, muzyków oraz tancerzy realizuje spektakle o wyraźnej i rozpoznawalnej stylistyce, której cechą dominującą jest polifoniczna struktura spektakli. Teatr "Cinema" organicznie łączy wszystkie gatunki teatralne jednocześnie zaprzeczając ich tradycyjnemu postrzeganiu przez widza.

Teatr kojarzony jest przez krytyków głównie z twórczością Tadeusza Kantora. Plastyczna, głęboko surrealistyczna płaszczyzna spektakli Teatru "Cinema" zdaje się dominować w aspekcie formalnym, przypominając malarstwo Renégo Magritte'a. Estetycznie, ale i pod względem tematycznego zainteresowania codziennością, spektakle Szumskiego, reżysera wszystkich przedstawień Teatru "Cinema", nawiązują do dokonań dadaistów, teatru absurdu, a także mizerabilistycznej wrażliwości Mirona Białoszewskiego.

W Centrum Sztuki Współczesnej Luigi Pecci w Prato we Włoszech trwa wystawa "Koniec świata" skupiająca prace blisko 50 czołowych współczesnych artystów wizualnych z całego świata. Formuła wystawy poszerzona jest o działania teatralne, performatywne, muzyczne. Akcenty polskie na wystawie ogniskują się wokół dokonań polskiej awangardy, prezentowane są m.in prace Andrzeja Wróblewskiego i Tadeusza Kantora, a także  artystów współczesnych - Agnieszki Polskiej i Roberta Kuśmirowskiego. Teatr "Cinema" nawiązujący w swojej pracy do dokonań polskiej i światowej awangardy i działający w duchu twórczości Tadeusza Kantora chce zrealizować w czasie rezydencji w Centro Pecci Prato instalację video z żywym planem aktorskim.

Pokazy odbędą się w ostatni weekend wystawy (17-19 marca 2017), który zgromadzi rzeszę odbiorców z wielu krajów. Wystawa już teraz została uznana za jedną z najciekawszych i ważnych prezentacji sztuki współczesnej na świecie w 2016 roku. Odwiedzi ją wielu kuratorów, m.in. Pedro Gadanho - dyrektor Museum of Art, Architecture and Technology MAAT z Lizbony, który jest zainteresowany współpracą z Teatrem "Cinema" w 2017 roku.

W rezydencji weźmie udział czterech artystów Teatru "Cinema": Zbigniew Szumski, Tadeusz Rybicki, Anna Krych i Katarzyna Rotkiewicz-Szumska oraz dwóch artystów z petersburskiego Teatru "Akhe", z którymi Teatr "Cinema" nawiązał współpracę w 2016 roku realizując spektakl oparty na dramacie "Kartoteka" autorstwa Tadeusza Różewicza: Pavel Semchenko i Maxim Isaev.

Partnerem Rezydencji Teatru "Cinema" w Centum Sztuki Współczesnej Luiggi Pecci jest Instytut Adama Mickiewicza.

Źródło: materiały własne; opr. AJS; 6.03.17

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017

"Nibyland", fot. Adam Lach/NAPO Images, dzięki uprzejmości fotografa

"Nibyland" to nieco baśniowa opowieść o życiu mieszkańców Wrześni. Ekspresyjnym czarno-białym fotografiom Adama Lacha towarzyszą poezje 12-letniej Nadii Smolarkiewicz. Czytaj dalej about: Adam Lach, "Nibyland"