Content anchor

School of Form na London Fashion Week

Gdzie: 
Wielka Brytania
Strand
Londyn
Kiedy: 
17lut'17
21lut'17
Anna Kujawska, kolekcja "Tradycja i abstrakcja", fot. dzięki uprzejmości School of Form
 
Studenci i absolwenci poznańskiej School of Form biorą udział w wystawie w ramach International Fashion Showcase – festiwalu towarzyszącego jednemu z najważniejszych europejskich wydarzeń świata mody – London Fashion Week.

Na wystawie "Waste Not", zorganizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej i School of Form, znalazły się kolekcje siedmiu młodych projektantów: Agaty Birek, Agnieszki Tomczak, Anny Kujawskiej, Jagody Frycy, Kasi Kwiatkowskiej, Michała Wiśniewskiego i Nataszy Rogozińskiej. Kuratorzy "Waste Not", Wojciech Dziedzic i Agnieszka Jacobson-Cielecka, spośród prac dyplomowych i semestralnych na wydziale fashion desing w School of Form wybrali te, które najcelniej odpowiadają na hasło tegorocznego International Fashion Showcase – Local/Global.

"Młodzi projektanci uważnie obserwują rynek mody. Ich zdaniem moda przeżywa obecnie kryzys związany z globalizacją, masową produkcją i nietycznymi zachowaniami marek. Traktują to jak wyzwanie i w swoich projektach wychodzą tym zjawiskom na przeciw" – piszą kuratorzy wystawy.

By stworzyć swoje kolekcje przerabiają stare i zużyte elementy, wykorzystują odpady, flirtują z estetyką kiczu. Inspirujacji poszukują w polskiej kulturze i historii.

"Dokonując selekcji prac do oceny jury festiwalowego, zauważyłem niezwykle często występującą w projektach fascynację starymi technikami: koronką, makramą, malowaniem na jedwabiu" – komentuje Wojciech Dziedzic, kurator wystawy i kierownik specjalności fashion design w School of Form.

Stosowanie nieoczywistych rozwiązań i technik to efekt charakterystycznego dla School of Form podejścia do kształcenia przyszłych projektantów mody. W centrum zainteresowań stawiany jest osadzony w kontekście społecznym i kulturowym człowiek i jego potrzeby. Studenci poznają je, studiując antropologię i socjologię, filozofię i psychologię. Zgłębiają związki między ubiorem a ciałem, badają relacje wiążące modę ze społeczeństwem. Historia i tradycja, a także poznawane na zajęciach stare techniki rękodzielnicze są dla nich punktem wyjścia, inspiracją do poszukiwania nowych technik i materiałów, a przede wszystkim indywidualnego języka.

Wystawa "Waste Not" jest częścią International Fashion Showcase 2017, wydarzenia organizowanego przez British Council, British Fashion Council I Mercedes-Benz we współpracy z London Fashion Week.

"Waste Not"
Somerset House, West Wing, Londyn
17–21 lutego 2017
Projektanci: Agata Birek, Agnieszka Tomczak, Anna Kujawska, Jagoda Fryca, Kasia Kwiatkowska, Michał Wiśniewski, Natasza Rogozińska
Kuratorzy: Wojciech Dziedzic, Agnieszka Jacobson-Cielecka
Projekt wystawy: Beton 
Organizatorzy: Instytut Polski w Londynie, School of Form, Instytut Adama Mickiewicza / Culture.pl

Źródła: polishculture.org.uk, sof.edu.pl, culture.pl, 13.02.2017     

Jaki potencjał mają studenci polskich szkół projektowania? Co łączy Zahę Hadid i polski dizajn? Jak... Czytaj dalej about: Dizajn na świecie: na co czekamy w 2017 roku

 

 

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
SUPERHOT, fot. materiały promocyjne

Nowa technologia wiąże się z koniecznością stosowania nowych rozwiązań. Ich konsekwencje wykraczają poza kwestie techniczne – to, w jaki sposób oglądamy wirtualne światy za pomocą okularów VR, wpływa na ich estetykę i dramaturgię. Czytaj dalej about: Nowy język