Content anchor

Retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy na Litwie

Gdzie: 
Litwa
A. Goštauto g. 2
Vilnius
Kiedy: 
7gru'16
11gru'16
Andrzej Wajda, fot. Łukasz Ostalski / Reporter / East News

Andrzej Wajda, fot. Łukasz Ostalski / Reporter / East News

W grudniu 2016 w Wilnie oraz Kownie odbędzie się przegląd filmów Andrzeja Wajdy.  W ramach projektu Instytutu Adama Mickiewicza i Instytutu Polskiego w Wilnie zaprezentowane zostaną m.in. "Popiół i diament", "Ziemia  obiecana" czy "Dyrygent".

9 października br. zmarł Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich twórców XX wieku. Jego filmografia jest oczywiście doskonale znana i ceniona na Litwie, choć nie wszystkie filmy Wajdy były tam pokazywane. Niektóre z nich nigdy nie trafiły na ekrany kin, inne nie były tam wyświetlane od lat.  Przeglądem zorganizowanym przez Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Wilnie oddamy hołd zmarłemu niedawno reżyserowi i przypomnimy o jego dokonaniach. W programie przeglądu znajdą się filmy mało znane i rzadko prezentowane na Litwie: "Wszystko na sprzedaż" (1969), "Ziemia obiecana" (1975), "Panny z Wilka" (1979), "Dyrygent" (1980), "Człowiek z żelaza" (1981) i "Panna Nikt" (1996).

 
 
Andrzej Wajda, fot. Łukasz Ostalski / Reporter / East News
Jeden z najwybitniejszych twórców w historii światowego kina; zdobywca Oscara przyznanego za całokształt twórczości. Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, zmarł 9 października 2016 roku.
 

Program:

"Popiół i diament", Polska, 1958, 97 min
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Jerzy Andrzejewski, Andrzej Wajda
Zdjęcia: Jerzy Wójcik
Występują: Zbigniew Cybulski, Ewa Krzyżewska, Wacław Zastrzeżyński, Adam Pawlikowski, Bogumił Kobiela, Jan Ciecierski i in.

Akcja filmu rozgrywa się w maju 1945 r., tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jego głównym bohaterem jest były żołnierz Armii Krajowej Maciek Chełmicki, który działając w podziemiu antykomunistycznym otrzymuje rozkaz likwidacji lokalnego sekretarza Polskiej Partii Robotniczej. Maciej nie może wyrzec się wyznawanych ideałów, choć rozumie, że nagle straciły one swoje dawne znaczenie. Wajda nie ukrywał, że jego film opowiadał o współczesnej tragedii, w której główny bohater w nowej rzeczywistości bez względu na wybór, którego dokona, i tak wybierze źle. Film "Popiół i diament", według powieści J. Andrzejewskiego pod tym samy tytułem, to jedno z najważniejszych dzieł polskiej kinematografii.

7 grudnia, godz. 19.00, Kino Skalvija (Wilno)
7 grudnia, godz. 20.00, Kino Romuva (Kowno)

Wszystko na sprzedaż, Polska 1969, 94 min
Reżyseria i scenariusz: Andrzej Wajda
Zdjęcia: Witold Sobociński
Muzyka: Andrzej Korzyński
Występują: Andrzej Łapicki, Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Daniel Olbrychski, Bogumił Kobiela i in.

Film jest hołdem złożonym przez reżysera tragicznie zmarłemu przyjacielowi – jednemu z najwybitniejszych polskich aktorów – Zbigniewowi  Cybulskiemu. Jest to też  najsłynniejszy polski „film o filmie”. Bohaterami opowieści są członkowie ekipy filmowej, poszukujący zaginionego Aktora, który, jak się okazuje, zginął pod kołami pociągu. Podobnie jak Cybulski, tragicznie zmarły wybitnie utalentowany gwiazdor był osobą pełną sprzeczności, zarazem geniuszem, jak i niepoprawnym mitomanem. Co z jego życia jest prawdą, a co legendą? Na ile była to postać realna, a na ile sztucznie wykreowana? „Wszystko na sprzedaż” to autorefleksyjna opowieść o skomplikowanej relacji między kinem, (a może sztuką w ogóle), a rzeczywistością.

7 grudnia, godz. 21.00, Kino Skalvija (Wilno)
8 grudnia, godz. 17.45, Kino Romuva (Kowno)
9 grudnia, godz. 17.00, Kino Skalvija (Wilno)

Ziemia obiecana, Polska 1975, 179 min
Reżyseria, scenariusz: Andrzej Wajda
Zdjęcia: Witold Sobociński, Edward Kłosiński, Wacław Dybowski
Występują: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Kalina Jędrusik, Anna Nehrebecka, Bożena Dykiel i in.

Trzech przyjaciół – Polak Karol Borowiecki, Niemiec Maks Baum i Żyd Moryc Welt – pragnie w Łodzi założyć fabrykę włókienniczą. By osiągnąć cel, muszą stosować różne chwyty wymuszane przez bezwzględnych łódzkich przemysłowców, potentatów bawełny. Adaptacja powieści noblisty Władysława Reymonta o wczesnokapitalistycznej Łodzi stała się dla Wajdy pożegnaniem z polską romantyczno-szlachecką arkadią. Śledząc historię realizacji snu o zdobyciu fortuny, reżyser przedstawił naturalistyczną syntezę postaw moralnych w bezwzględnej i wulgarnej walce o pieniądz.

8 grudnia, godz. 20.00, Kino Romuva (Kowno)
11 grudnia, godz. 20.00, Kino Skalvija (Wilno)

Człowiek z marmuru, Polska 1976, 195 min
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Aleksander Ścibor-Rylski
Zdjęcia: Edward Kłosiński
Występują: Jerzy Radziwiłowicz, Krystyna Janda, Tadeusz Łomnicki, Jacek Łomnicki, Michał Tarkowski, Piotr, Wiesław Wójcik, Krystyna Zachwatowicz

Jeden z najważniejszych polskich filmów politycznych z tzw. nurtu rozrachunkowego, demaskującego fałsz i propagandę komunistycznej władzy. Przypisuje mu się również zainicjowanie kina moralnego niepokoju. Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji Agnieszka – dyplomantka szkoły filmowej (debiut Krystyny Jandy) przekonuje „ważnego” redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, murarzu i przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie około 1952 r. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne śledztwo, mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta. Jednocześnie, poznając jego dramatyczne życie, Agnieszka odkrywa i demaskuje gorzką historię kreowania socjalistycznego herosa i dramat człowieka wciągniętego w tryby represyjnego systemu.

9 grudnia, godz. 20.15, Kino Romuva (Kowno)
10 grudnia, godz. 20.00, Kino Skalvija (Wilno)
11 grudnia, godz. 15.00, Kino Skalvija (Wilno)

Panny z Wilka, Polska 1979, 116 min
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Zbigniew Kamiński
Zdjęcia: Edward Kłosiński
Występują: Daniel Olbrychski, Anna Seniuk, Christine Pascal, Maja Komorowska, Stanisława Celińska

Ekranizacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza pt. „Panny Z Wilka” w 1980 r., nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Film opowiada historię czterdziestoletniego Wiktora Rubena, załamanego nagłą śmiercią przyjaciela i zmęczonego monotonnym życiem w podwarszawskim folwarku. W 1928 r. Wiktor odwiedza gospodarstwo wujostwa oraz sąsiadujący z nim dwór Wilko. Piętnaście lat wcześniej, tuż przed wybuchem I wojny światowej, poznał tam sześć młodych sióstr. Jedna z nich już nie żyje, pięć zmieniło się w dojrzałe kobiety. Ruben odkrywa, jak ważną osobą był przed laty dla mieszkanek Wilka. Jego przyjazd ożywia wspomnienia i dawne uczucia oraz zmusza siostry do zastanowienia się nad swoimi losami i życiowymi niepowodzeniami.

8 grudnia, godz. 19.00, Kino Skalvija (Wilno)
9 grudnia, godz. 21.00, Kino Skalvija (Wilno)
10 grudnia, godz. 19.30, Kino Romuva (Kowno)

Dyrygent,  Polska 1980, 102 min
Reżyseria: Andrzej Wajda
Scenariusz: Andrzej Kijowski
Zdjęcia: Sławomir Idziak
Występują: John Gielgud, Krystyna Janda, Andrzej Seweryn, Jan Ciecierski i in.

Dramatyczna historia trojga ludzi, dla których przygodą życia stała się muzyka. Marta
jest młodą, utalentowaną skrzypaczką. Przebywając na stypendium w Stanach Zjednoczonych spotyka Johna Lasockiego – światowej sławy dyrygenta, który był niegdyś wielką miłością jej matki. Wstrząs spowodowany spotkaniem z Martą budzi u starego mistrza pragnienie powrotu do przeszłości. Lasocki zrywa kontrakty, nie dba o terminy i zawarte wcześniej zobowiązania. Przyjeżdża do Polski, do prowincjonalnego miasta, gdzie urodził się przed siedemdziesięciu kilku laty. Chce tu poprowadzić V Symfonię Beethovena, którą wykona miejscowa orkiestra. Jej dyrektorem jest jednak mąż Marty – ambitny i nieco zagubiony Adam. W przyjeździe Lasockiego widzi swoją wielką szansę, ale obawia się konfrontacji z artystą takiego formatu. Dostrzega fascynację Marty wielkim dyrygentem, jego skromność, życzliwość i głębokie zrozumienie istoty muzyki. Narasta w nim poczucie niejasnego zagrożenia, które zaczyna przeradzać się w zawiść, agresję, a nawet histerię. Lasocki nagle umiera. Marta pozostaje z mężem, ale ostro osądza jego postawę i charakter.

11 grudnia, godz. 15.30, Kino Romuva (Kowno)
8 grudnia, godz. 21.15, Kino Skalvija (Wilno)
9 grudnia, godz. 21.00, Kino Skalvija (Wilno)

Więcej informacji: http://www.skalvija.lt/

Źródła: IAM, opr. md.

Andrzej Wajda opowiada o filmie "Popiół i diament" - ekranizacji powieści Jerzego Andrzejewskiego...
Czytaj więcej »

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Kadr z filmu "Amok" w reżyserii Kasi Adamik, 2017. Na zdjęciu: Mateusz Kościukiewicz, fot. Witold Bączyk/Kino Świat

W filmie Kasi Adamik wszystko miesza się ze wszystkim, ale nic się z niczym nie zgadza. "Amok" to zbiór opowieści pozbawionych puenty, przeszarżowanych scen i nierównych ról. Czytaj dalej about: "Amok"

Kadr z filmu "Hardkor Disko" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego, fot. Gutek Film

Snując historię o policjantach i mordercach, polscy filmowcy coraz częściej kierują swoją uwagę na tych drugich. Próbują ich zrozumieć, opisać, a nawet - usprawiedliwić. Z bardzo różnym artystycznym skutkiem. Czytaj dalej about: Rzeczpospolita mordercza

Kadr z filmu "Amok" w reżyserii Kasi Adamik, 2017. Na zdjęciu: Zofia Wichłacz i Mateusz Kościukiewicz, fot. Witold Bączyk/Kino Świat

Zanim jeszcze "Amok" Kasi Adamik trafił na kinowe ekrany, stał się przedmiotem sporu o granice artystycznej wolności i o to, jak szeroko można rozumieć ochronę dóbr osobistych. To kolejny przypadek, kiedy kino staje się przedmiotem prawnej batalii. Czytaj dalej about: Z afisza na wokandę – sądowe procesy filmowe

Jarosław Iwaszkiewicz z psem Tropkiem, 1963, Stawisko - fot. z archiwum Muzeum w Stawisku / Fotonova / East News

Celem projektu jest zwiększenie roli literatury w procesie porozumienia polsko-ukraińskiego. Dzięki temu migranci z Ukrainy potrafią lepiej zrozumieć Polskę, jej kulturę oraz odnaleźć własne miejsce w kraju. Polacy będą się dowiadywali o ukraińskiej literaturze, co spowoduje większe zainteresowanie życiem ich sąsiadów z Ukrainy. Czytaj dalej about: Integracja poprzez literaturę

SUPERHOT, fot. materiały promocyjne

Nowa technologia wiąże się z koniecznością stosowania nowych rozwiązań. Ich konsekwencje wykraczają poza kwestie techniczne – to, w jaki sposób oglądamy wirtualne światy za pomocą okularów VR, wpływa na ich estetykę i dramaturgię. Czytaj dalej about: Nowy język