Content anchor

Polscy muzycy na Early Music Season

Gdzie: 
Chiny
Zhongshan Park, Xichang'an Jie, Xicheng District
Pekin
Kiedy: 
7mar'17
14mar'17
Przeczytaj w innym języku
Il Giardino d'Amore, fot. Grzegorz Trzpil

Po zeszłorocznym sukcesie polskich zespołów na Early Music Season – cyklu koncertów organizowanych przez pekiński Forbidden City Concert Hall we współpracy z IAM pod marką Culture.pl, także w tym roku w ramach tego prestiżowego festiwalu zaprezentują się polscy artyści specjalizujący się w muzyce dawnej.

W 2016 roku, podczas serii koncertów muzyki dawnej w Pekinie i Wuhanie, Olga Pasiecznik, Michał Gondko i Marcin Świątkiewicz zabrali chińskich melomanów w podróż po arcydziełach muzyki baroku. Również tym razem koncerty w wykonaniu zespołu Il Giardino d'Amore i Luteduo zapowiadają się jako prawdziwa uczta dla wielbicieli muzyki dawnej. W ramach tegorocznego Early Music Season ponownie usłyszymy utwory barokowe, między innymi fragmenty wirtuozowskich, emocjonalnych arii Georga Friedricha Händla w wykonaniu zespołu Il Giardino d'Amore w międzynarodowym składzie.

 

 

Opery Händla to wielowątkowe dzieła w stylu neapolitańskim, niewątpliwie warte wydobycia z zapomnienia, w które popadły z biegiem czasu. Dopiero wiek XX uchylił drzwi do skarbca tej niezwykłej muzyki, rozbudzając apetyt melomanów brawurowymi wykonaniami najwybitniejszych arii. Operowy zmysł Händla był niezrównany, o czym świadczy nie tylko niezwykła łatwość, z jaką przychodziło mu pisanie kolejnych utworów scenicznych, lecz także wyjątkowy talent do muzycznego portretowania ludzkich emocji. To właśnie potężny ładunek emocjonalny wydaje się tym, co pociąga wielbicieli muzyki Händla, i to właśnie tę muzyczną emocjonalną esencję rozmaitych odcieni zauroczenia, nienawiści, rozpaczy czy radości zaprezentuje publiczności festiwalu Early Music Season zespół Il Giardino d'Amore.

Luteduo - Anna Kowalska i Anton Birula, fot. Luteduo
Luteduo – Anna Kowalska i Anton Birula, fot. Luteduo

W drugiej serii koncertów usłyszymy dzieła największych mistrzów komponujących utwory na lutnie – Jana Sebastiana Bacha i Silviusa Leopolda Weissa – w wykonaniu duetu Luteduo.

Zarówno Bach jak i Weiss tworzyli w epoce baroku – szczytowym okresie rozwoju muzyki lutniowej i stosowali w swoich utworach najdoskonalsze formy włoskiego i francuskiego stylu. Johann Gottlieb Baron, wielki entuzjasta lutni i kompozytor tamtych czasów pisał:

"Metoda grania na lutni Silviusa Weissa uważana jest za najlepszą, najbardziej nośną, elegancką, po prostu najdoskonalszą ze wszystkich. Wielu starało się mu dorównać, niczym Argonauci poszukujący złotego runa."

Johann Sebastian Bach najczęściej używał tego samego języka muzycznego, co jego współcześni, a nawet poprzednicy, a jego kompozycje często były postrzegane jako ortodoksyjne. Muzyka Bacha na lutnię jest wspaniałym przykładem sztuki transkrypcji. Jednymi z najpopularniejszych jego utworów lutniowych są Suity BWV 995 i BWV 1006a, będące jednocześnie arcydziełami literatury wiolonczelowej i skrzypcowej.

O ile wiadomo, Bach z Weissem znali się, a nawet łączyła ich pewnego rodzaju przyjaźń, która raz doprowadziła ich do wyścigu w graniu fantazji i fug. Wydarzenie to prawdopodobnie zainspirowało Bacha do poszerzenia swojej kompozytorskiej palety o kolory lutniowe, a u Weissa na pewno przyczyniło się do powstania głębokich i złożonych dzieł porównywanych do cyklów klawesynowych Bacha.

Na tegoroczne koncerty w ramach Early Music Season czekają wielbiciele muzyki dawnej, stała, wieloletnia publiczność festiwalowa. Program festiwalu powinien z nawiązką spełnić ich oczekiwania, gdyż zawiera nie tylko znane arcydzieła muzyczne, ale również nie mniej urzekające arie Händla, rzadziej wykonywane na tego typu wydarzeniach.

Program koncertów

 

Il Giardino d’Amore

  • 7 kwietnia 2017 – Wuhan Qintai Concert Hall
  • 9 kwietnia 2017 – Beijing Forbidden City Concert Hall

Luteduo

  • 14 kwietnia 2017 – Wuhan Qintai Concert Hall
  • 16 kwietnia 2017 – Beijing Forbidden City Concert Hall
8kwi'16
24kwi'16

Olga Pasiecznik, Marcin Świątkiewicz i Michał Gondko zagrali w ramach prestiżowego festiwalu Early... Czytaj dalej about: Polska muzyka dawna w Zakazanym Mieście

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
SUPERHOT, fot. materiały promocyjne

Nowa technologia wiąże się z koniecznością stosowania nowych rozwiązań. Ich konsekwencje wykraczają poza kwestie techniczne – to, w jaki sposób oglądamy wirtualne światy za pomocą okularów VR, wpływa na ich estetykę i dramaturgię. Czytaj dalej about: Nowy język