Content anchor

Polscy kompozytorzy w Walii: od Panufnika do Łukaszewskiego

Gdzie: 
Wielka Brytania
St. David Street
Presteigne
Kiedy: 
21sie'14
26sie'14
 Andrzej Panufnik z córką Roxanną, fot. © Camilla Jessel Panufnik FRPS

Na walijskim festiwalu rozbrzmi muzyka Grażyny Bacewicz i Andrzeja Panufnika, Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Łukaszewskiego i Macieja Zielińskiego. Partnerem festiwalu jest program Polska Music.

Najważniejszym punktem programu tegorocznego Presteigne Festival będzie muzyka sir Andrzeja Panufnika,  urodzonego 100 lat temu kompozytora, który w 1954 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii.  22 sierpnia walijska publiczność będzie mogła wysłuchać nagradzonej statuetkę Prix Europa audycji ''Warsaw Variations'', opowiadającej o wojennych losach Panufnika i Lutosławskiego. Po wysłuchaniu audycji, publika Presteigne Festival będzie mogła uczestniczyć w spotkaniu z Roxanną Panufnik, córką kompozytora, która wybrała tę samą ścieżkę zawodową, co jej ojciec. Spotkanie poprowadzi muzykolog Stephen Johnson. Tego samego dnia odbędzie się koncert z okazji setnej rocznicy urodzin kompozytora. Będziemy mogli wysłuchać jego dwóch kompozycji Sinfonia Concertante na flet, harfę i orkiestrę smyczkową oraz Landscape na orkiestrę smyczkową. Presteigne Festival Orchestra zostanie poprowadzona przez George'a Vassa, solistkami będą Juliette Bausor (flet) i Sally Pryce (harfa). Usłyszymy także ''Koncert na orkiestrę smyczkową'' Grażyny Bacewicz i ''Little Music'' for string orchestra Michaela Tippetta oraz Concertino for violin and string orchestra Huw Watkinsa, z Benjaminem Nabarro w partii solowej.

 

W jego życiu odbija się historia XX wieku i rozterki trapiące artystów od setek lat. Kim był... Czytaj dalej about: (A)symetrie XX wieku – kim był Panufnik?

 

Na kolejnych koncertach także będziemy mogli posłuchać muzyki najsłynniejszego polskiego kompozytora-emigranta. 23 sierpnia Cavaleri Quartet wykona III Kwartet smyczkowy ''Wycinanki'', tego samego dnia chór The Joyful Company of Singers pod batutą Petera Broadbenta wyśpiewa ''Song to the Virgin Mary''. 25 sierpnia Richard Uttley zagra II zeszyt z ''Miniature Studies''. 26 sierpnia mezzosopranistka Clare McCaldin i pianista Chris Hopkins zagrają panufnikowskie ''Love Song''.

Jako jedne z najważniejszych wydarzeń festiwalu wymienia się Requiem na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę Pawła Łukaszewskiego (zrobił to między innymi George Vass, dyrektor artystyczny festiwalu w programie tegoż). Prawykonanie utworu odbędzie się 24 sierpnia w wykonaniu Rachel Nicholls (sopran), Christophera Fostera (baryton), The Joyful Company of Singers oraz Presteigne Festival Orchestra pod batutą George'a Vassa.

"Trwający ok. 55 minut utwór składa się z dziesięciu części: Requiem aeternam, Kyrie, Psalm 23, Alleluia, Pie Jesu, Sanctus, Agnus Dei, Lux aeterna, In paradisum i Libera me. Niemal każda z części zadedykowana jest bliskim mi z różnych względów osobom, które odeszły niedawno, wśród których pragnę wymienić: Wojciecha Kilara, Johna Tavenera, Wiesławę Krodkiewską, Kardynała Józefa Glempa, Otto Stocka oraz członków mojej rodziny: Leszka Łukaszewskiego, Andrzeja Patrzyka oraz Michalinę i Zenona Michalskich.

W obrzędach pogrzebowych poleca się Bogu zmarłych, umacnia nadzieję żyjących, wyznaje wiarę, że wszyscy ochrzczeni zmartwychwstaną z Chrystusem, modli się, aby zmarli przeszli przez śmierć do życia. Przesłaniem więc liturgii żałobnej jest nadzieja życia wiecznego, wyznanie wiary w zmartwychwstanie i ponowne spotkanie w Królestwie Bożym. Z niebieskiego Jeruzalem wyjdą aniołowie na spotkanie i zawiodą duszę do Raju, gdzie podejmą ją męczennicy przy wtórze chórów anielskich. Moje Requiem jest próbą przybliżenia największej tajemnicy naszej wiary."

 

 

W programie znalazły się także inne kompozycje polskich twórców. 26 sierpnia, podczas koncertu zamykającego festiwal odbędzie się brytyjska premiera ''Concello'' Macieja Zielińskiego, która wykona Gemma Rosefield w towarzystwie orkiestry festiwalowej, usłyszymy także jego starsze utwory Lutosławski in memoriam (23 sierpnia) i Trio for MB (25 sierpnia).; z utworów Witolda Lutosławskiego, walijska publiczność będzie mogła poznać "Grave - Metamorfozy" na wiolonczelę i fortepian (22 sierpnia), "Preludia taneczne" na klarnet i fortepian i "Partitę" na skrzypce i fortepian (23 sierpnia); oprócz ''Koncertu na orkiestrę smyczkową'' Grażyny Bacewicz, zabrzmią również jej Dwie etiudy na fortepian (25 sierpnia); twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego będzie reprezentowana przez pierwszy kwartet smyczkowy ''Już się zmierzcha'' i Dwie pieśni sakralne na baryton solo i orkiestrę (25 sierpnia); z repertuaru Krzysztofa Pendereckiego wybrano Kwartet na klarnet i trio smyczkowe (24 sierpnia), Preludium na klarnet solo (25 sierpnia) i Serenada na orkiestrę smyczkową (26 sierpnia); zaprezentowane zostanie także Trio fortepianowe Pawła Łukaszewskiego (23 sierpnia).

Źródła: polmic.pl, pwm.com.pl, opr. fl 01.08.2014

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
SUPERHOT, fot. materiały promocyjne

Nowa technologia wiąże się z koniecznością stosowania nowych rozwiązań. Ich konsekwencje wykraczają poza kwestie techniczne – to, w jaki sposób oglądamy wirtualne światy za pomocą okularów VR, wpływa na ich estetykę i dramaturgię. Czytaj dalej about: Nowy język