Content anchor

Pierwszy klaps na planie filmu wg Stanisława Lema, "The Congress"

Kiedy: 
4lut'11
4 lutego 2011, w Los Angeles padł pierwszy klaps na planie nowego filmu Ari'ego Folmana, "The Congress".

Scenariusz filmu powstał na podstawie utworu Stanisława Lema - Kongres Futurologiczny. Główne role w filmie Ari'ego Folmana zagrają międzynarodowe gwiazdy: Robin Wright, Harvey Keitel , Paul Giamatti, Danny Huston, Sami Gayle, Kodi Smit-McPhee. Autorem zdjęć jest Polak, Michał Englert, który sfilmował m.in. 33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej. Za scenografię i koncepcję plastyczną animacji odpowiada David Polonsky, który współpracował z Folmanem przy Walcu z Baszirem - film będzie połączeniem tradycyjnego materiału wideo i animacji (część rozgrywająca się w przyszłości).

Narratorem i bohaterem opowiadania Lema jest Ijon Tichy, postać łącząca cykl Dzienników gwiazdowych. Wydany w 1971 roku Kongres futurologiczny, przedstawia antyutopijną wizję społeczeństwa przyszłości. Futurologiczny koszmar ukazany został w obrazie świata, którego materialną i duchową nędzę maskują halucynacje wywołane działaniem środków chemicznych. Środki te, rozpylone w powietrzu, sprawiają, że postrzegana "rzeczywistość" jawi się mieszkańcom owego świata w postaci sielankowych projekcji ich marzeń i pragnień.

Film jest międzynarodową koprodukcją w której udział biorą Pandora Film z Niemiec , Bridgit Folman Film Gang z Izraela, Entre Chien et Loup z Belgii, Paul Thiltges Distribution z Luxembourga i ARP Selection z Francji. Koproducentem ze strony polskiej jest Opus Film Piotra Dzięcioła. Projekt został współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło: informacje nadesłane, www.stopklatka.pl


Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Hillerød

Frederiksværksgade 2A
Hillerød, Dania

Czytaj więcej »
Edyta Torhan i Zbigniew Libera w "Otwarciu" Piotra Adamskiego, fot. Studio Munka

Ascetyczny film Piotra Adamskiego łączy galeryjny wideo-art z klasyczną trzyaktową dramaturgią. Pytania o rolę i granice sztuki Adamski nie są wprawdzie nowe, ale u młodego artysty brzmią bardzo prawdziwie.Czytaj więcej »

Stanisław Czycz, fot. Elżbieta Lempp

"Nie wierz nikomu: baza" ukazała się w latach 80., jednak została okrojona przez cenzurę. Po publikacji autor na przekór cenzurze przerabiał niektóre egzemplarze, dopisując do nich usunięte wcześniej wątki. Czytaj więcej »

Scena z przedstawienia "Holzwege" w reżyserii Katarzyny Kalwat, 2016, fot. Anna Tomczyńska / TR Warszawa

Polska dramaturgia się kręci! - mówi przewodniczący jury Jacek Sieradzki i ogłasza, że najlepszy spektakl 22. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej to "Holzwege" w reżyserii Katarzyny Kalwat z TR Warszawa. Czytaj więcej »

Prowadzona przez IAM Europejska Platforma Sztuk Performatywnych publikuje felietony poświęcone scenie teatralnej i sztuk performatywnych w 18 krajach zaangażowanych w EEPAP. Czytaj więcej »