Content anchor

Ostatnia wola Wisławy Szymborskiej: fundacja i nagroda literacka

Kiedy: 
29lut'12
Wisława Szymborska - AP Photo / Jan Collsioo /East News
Wisława Szymborska, Anna Kaczmarz/Reporter/East News

Testament Wisławy Szymborskiej otwarto 29 lutego 2012 w Krakowie: zostanie ustanowiona nagroda literacka oraz powołana fundacja, która będzie się opiekowała jej dorobkiem.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej sekretarz poetki Michał Rusinek, fundacja ma się zająć dorobkiem literackim Wisławy Szymborskiej, jej archiwum, księgozbiorem i uporządkowaniem pamiątek. Jej majątek stanowić będą m.in. prawa autorskie do wierszy noblistki oraz środki finansowe przez nią zgromadzone.

- Zasadniczym jego elementem jest ustanowienie fundacji, która przejmie całość spraw dotychczas prowadzonych przez panią Wisławę Szymborską. To jest pierwsza część tego testamentu. Druga część testamentu dotyczy spraw, nazwijmy to, prywatnych. To są zapisy i polecenia i w tym zakresie wykonawca testamentu podejmie czynności w stosunkowo krótkim czasie, aby uczynić zadość życzeniom pani Wisławy. Oprócz tego dokumentu w 2005 roku został sporządzony akt notarialny, który reguluje kwestie organizacyjne samej fundacji, czyli mówimy tutaj o statucie fundacji - powiedział mecenas Marek Bukowski.

Zgodnie z wolą poetki w pierwszym zarządzie fundacji zasiądą: prof. Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski oraz Michał Rusinek. Nie przewiduje się utworzenia rady fundacji.

Rusinek wyjaśnił, że kształt nagrody literackiej nie został przez Szymborską jasno określony. "To my, jako fundacja, będziemy się zastanawiać, jak te nagrody będą wyglądać" - powiedział.

Archiwum Wisławy Szymborskiej trafi prawdopodobnie do muzeum literatury, które chce utworzyć Kraków.

Pomysł muzeum podoba się Michałowi Rusinkowi.

- Takie pomysły powracały co jakiś czas jeszcze za życia pani Wisławy. Podchodziła do nich z dystansem, odpowiadając instytucjom, które się do niej zgłaszały, że nie zamierza na przykład zapisywać niczego w testamencie, skoro żadne muzeum nie powstało i nie ma nawet ciekawego projektu. Sprawę swojego archiwum pozostawiła w gestii fundacji, którą mam powołać. Ze swej strony deklaruję pełną współpracę przy realizacji tego projektu. A jeżeli muzeum powstanie, chciałbym, żeby archiwum pani Wisławy zostało tam zdeponowane.

Wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka już podjęła rozmowy na temat utworzenia Domu Książki Kraków (tak miałaby się nazywać instytucja).

- Potrzebę stworzenia muzeum krakowskie środowisko literackie zgłaszało od wielu lat, zawsze jednak coś stawało na przeszkodzie - mówi Sroka. - Takie miejsce jest potrzebne. W Krakowie tworzyło i tworzy wielu wybitnych pisarzy, ich archiwa często są po śmierci rozpraszane, a rodziny nie potrafią lub też po prostu nie mają możliwości właściwie o nie zadbać, nie mówiąc już o naukowym opracowaniu i ekspozycji. A wystarczy wybrać się do MOCAK-u, by zobaczyć, jak wiele emocji budzi pokazywana tam Biblioteka Mieczysława Porębskiego.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012. Została pochowana w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Źródło: PAP, wiadomosci.gazeta.pl
 

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Michał Gondko, fot. Agnieszka Kosiec / AG

12 grudnia o godzinie 18.00 w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się koncert formacji La Morra promujący jej najnowszą płytę poświęconą osobie i twórczości Piotra Wilhelmiego z Grudziądza. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Czytaj dalej about: Piotr z Grudziądza i jego Europa - koncert zespołu La Morra

Przemysław Gintrowski, fot. Łukasz Jóźwiak / Reporter / East News

Po raz pierwszy zostanie wręczona nagroda im. Przemysława Gintrowskiego – wyróżnienie dla osoby lub instytucji stojącej – w ocenie Kapituły – na straży prawdy i umiłowania wolności, swą działalnością wpisującej się w hasło "A jednak coś po nas zostanie". Czytaj dalej about: A jednak coś po nas zostanie – koncert ku pamięci Gintrowskiego

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon i były więzień Marian Turski podczas wizyty w obozie Auschwitz - Birkenau, 2013, fot. Michał Łepecki / AG

Fragment żelaznej bramy z napisem "Arbeit macht frei", skradziony w 2014 roku z byłego obozu koncentracyjnego w Dachau pod Monachium, został najprawdopodobniej odnaleziony w Norwegii - podała 2 grudnia 2016 bawarska policja. Czytaj dalej about: Brama z napisem "Arbeit macht frei" odnaleziona w Norwegii

Grzegorz Bral, fot. Bral School of Acting

Wracam do Szekspira od 30 lat i za każdym razem słyszę w nim co innego - mówi nam Grzegorz Bral, reżyser i twórca wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła. O premierze "Wyspy" i zakończonym niedawno tournée w Stanach Zjednoczonych opowiedział w rozmowie z Culture.pl Czytaj dalej about: Ostatni sen Szekspira [WYWIAD]

Na warszawskim Grochowie święta trwają przez cały rok. To właśnie tu, w warsztacie przy ul. Kordeckiego 48 od niemal 70 lat rodzina Foglów ręcznie wyrabia tradycyjne polskie bombki. Czytaj dalej about: Zrobione Własnoręcznie: Bombki z rodzinnej pracowni Fogiel [wideo]

Siedem koncertów zaplanowano podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Gdańsku festiwalu Actus Humanus. To szósta edycja tej imprezy adresowanej do miłośników muzyki dawnej. Czytaj dalej about: Actus Humanus na Boże Narodzenie (i Wielkanoc)