Content anchor

O Czesławie Miłoszu na Sorbonie

Kiedy: 
2gru'11
12gru'11
Czesław Miłosz, konferencja 'Miłosz, dialogue des cultures' 'Miłosz, dialog kultur'
Czesław Miłosz, z folderu konferencji "Miłosz, dialog kultur"

Ośrodek Kultury Polskiej na Sorbonie przygotował kilka ciekawych propozycji dla francuskiej publiczności związanych z kończącym się Rokiem Czesława Miłosza: wieczór poetycki i otwarcie wystawy - 2 grudnia; konferencja - 8-10 grudnia; wykład seminaryjny - 12 grudnia 2011.

W czasie wieczoru poetyckiego zatytułowanego "Don, Reflets, Rivières..." / "Dar, Odbicia, Rzeki..." wiersze Czesława Miłosza będą recytować francuscy artyści przy akompaniamencie fortepianowym, na który złożą się utwory Karola Szymanowskiego, Galiny Ustwolskiej i Mortona Feldmana. Tekstom i muzyce towarzyszą wizualizacje interpretujące czytane utwory.

Wystawa "Czesław Miłosz, Prix Nobel de littérature 1980"/ "Czesław Miłosz - Laureat literackiej nagrody Nobla 1980" przedstawia wiersze poety i wypowiedzi Josifa Brodskiego, Witolda Gombrowicza, Tomasa Venclovy, Seamusa Heaneya, Wisławy Szymborskiej przybliżające postać i twórczość noblisty. Materiałem ikonograficznym do wystawy są fotografie Czesława Miłosza wykonane przez artystę fotografika Macieja Billewicza w 1981 roku, podczas pierwszej, po 30 latach, wizyty poety Polsce.

Rozpoczynająca się prawie tydzień później konferencja "Miłosz, dialogue des cultures" / "Miłosz, dialog kultur" zgromadzi referentów z Polski, Francji, USA, Litwy oraz Belgii. Chodzi w niej nie tylko o zaprezentowanie postaci i dorobku poety, refleksję nad jego twórczością oraz ukazanie recepcji jego idei na całym świecie, ale również o dyskusję nad stanem i etapem dzisiejszej kultury Zachodu.

Z kolei wykład seminaryjny "Jak Miłosz współpracował ze swoim wydawcą" poprowadzi dwa dni później Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, które jest wydawcą większości utworów Miłosza i wielu książek o Miłoszu, m.in. wydanej w 2011 roku biografii Miłosza autorstwa Andrzeja Franaszka.


Wydarzenia na koniec Roku Miłosza we Francji:

2 grudnia 2011

 • godz. 19:00 - "Don, Reflets, Rivières..." / "Dar, Odbicia, Rzeki...": wieczór poetycki w języku francuskim.

  Wiersze Miłosza będą recytować francuscy artyści przy akompaniamencie fortepianowym bardzo rzadko wykonywanych utworów Karola Szymanowskiego (1882-1937) ("Dwanaście etiud op. 33"), Galiny Ustwolskiej (1919-2006) ("Sonata nr 6") i Mortona Feldmana (1926-1987) ("Triadic memories"). Tekstom i muzyce towarzyszą wizualizacje będące artystyczną impresją na temat czytanych utworów poety.
  Recytacja wierszy: Mélodie Richard i Pierre-François Garel. Wizualizacje: Martin Maugeais i Arthur Coulet. Wybór tekstów i koncepcja: Danièle Chauvin i Mariola Odzimkowska.
  Akompaniament fortepianowy: Józef Kapustka.
  miejsce: Wielki Amfiteatr, Centre de Malesherbes, Université Paris-Sorbonne, 108, bd Malesherbes 75017 Paris
   
 • godz. 20:30 - wernisaż wystawy "Czesław Miłosz, Prix Nobel de littérature 1980"/ "Czesław Miłosz - Laureat literackiej nagrody Nobla (1980)"

  Wystawa przedstawia wiersze poety i wypowiedzi Josifa Brodskiego, Witolda Gombrowicza, Tomasa Venclovy, Seamusa Heaneya, Wisławy Szymborskiej przybliżające postać i twórczość Miłosza. Materiałem ikonograficznym do wystawy są nieznane fotografie Czesława Miłosza wykonane przez artystę fotografika Macieja Billewicza w 1981 roku, podczas pierwszej po 30 latach wizyty poety Polsce. Billewicz towarzyszył Miłoszowi nie tylko w oficjalnych uroczystościach, lecz także podczas spotkań z rodziną i przyjaciółmi, z czego powstał niezwykle interesujący zbiór ukazujący inną, prywatną twarz poety. Kustoszem wystawy jest Jolanta Pol z warszawskiego Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza.
  Wystawa będzie prezentowana w dniach 2 grudnia - 16 grudnia 2011.
  Miejsce: Wielki Amfiteatr - hall główny, Centre de Malesherbes, Université Paris-Sorbonne, 108, bd Malesherbes 75017 Paris
   

8 grudnia - 10 grudnia 2011 - międzynarodowa konferencja "Miłosz, dialogue des cultures" / "Miłosz, dialog kultur"

Konferencja zgromadzi około trzydziestu referentów z Polski, Francji, USA, Litwy oraz Belgii. Naczelnym celem konferencji jest nie tylko zaprezentowanie w Paryżu postaci i dorobku noblisty, refleksja nad jego twórczością oraz ukazanie recepcji jego idei na całym świecie, ale również dyskusja nad stanem i etapem dzisiejszej kultury Zachodu.

8 grudnia 2011
Salle des Actes, Université Paris-Sorbonne
wejście 54, rue Saint-Jacques lub 1, rue Victor Cousin, 75005 Paris

9 grudnia 2011
Auditorium de l'INALCO
65, rue des Grands Moulins, 75013 PARIS

10 grudnia 2011
Salle des Actes, Université Paris-Sorbonne
wejście 54, rue Saint-Jacques lub 1, rue Victor Cousin , 75005 Paris
 

12 grudnia 2011

 • godz. 15:00 - Jak Miłosz współpracował ze swoim wydawcą
  Wykład seminaryjny w języku polskim Jerzego Illga - redaktora naczelnego wydawnictwa Znak.
  miejsce: Centre de Malesherbes, sala 28, Université Paris-Sorbonne, 108, bd Malesherbes 75017 Paris
   

Wszystkie wydarzenia odbywają się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Polsce i Ministerstwa Kultury i Komunikacji we Francji.

Szczegółowy program wydarzeń na stronach www.paris-sorbonne.fr oraz www.culture.paris-sorbonne.fr
 

Źródło: informacja nadesłana - Ośrodek Kultury Polskiej na Sorbonie

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

 • 0 subscribers
 • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

 • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
"Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham", fot. materiały promocyjne

Przegląd polskich dokumentów na stronie internetowej VoD.pl oraz premiera nowego utworu symfonicznego Jana A. P. Kaczmarczyka to tylko niektóre spośród wydarzeń kulturalnych, o których warto wiedzieć. Czytaj dalej about: Przegląd tygodnia od 20 do 26 lutego

Flisacy, 1928, fot. Forum

Od pierwszego wolnego flisu na Wiśle mija właśnie 550 lat. W 1467 r. rozpoczął się złoty czas żeglugi rzecznej, a wolny handel zapewnił Polsce i Europie dobrobyt na kolejne trzy stulecia. Przenieśmy się zatem do czasów, gdy najważniejszą - w mniemaniu niektórych - rzeką świata była Wisła. Czytaj dalej about: Dzień flisaka

Zbigniew Herbert w swoim mieszkanie, Warszawa, 1974, fot. Bohdan Majewski / Forum

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to pierwsze tego typu wyróżnienie o światowym zasięgu wręczane w Polsce. Otrzymali ją: William Stanley Merwin, USA (2013), Charles Simic, USA (2014), Ryszard Krynicki, Polska (2015) i Lars Gustafsson, Szwecja (2016). Piątego laureata poznamy 6 marca 2017. Czytaj dalej about: Pięć lat Nagrody Herberta

Kraków, odpoczynek nad Wisłą, fot. Jakub Ochnio/Agencja Gazeta

Niegdyś rzeka umożliwiała sprawną komunikację i integrowała, w jej pobliżu zakładano osady. Najdłuższa polska rzeka była szlakiem łączącym nadwiślańskie grody. A jak jest dzisiaj? Zastanówmy się nad tym w Roku Rzeki Wisły. Czytaj dalej about: Wisła: łączy czy dzieli?