noc muzeów w warszawie, widok pałacu kultury i nauki
Noc Muzeów w Warszawie, fot. Wojciech Olszanka / East News

Zdarza się kilka nocy w roku, kiedy nie warto spać. Noc Muzeów to jedna z nich. W całej Europie muzea, galerie i wiele innych miejsc niedostępnych na co dzień otwiera się dla zwiedzających. Specjalnie dla was wybraliśmy pięć wydarzeń w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu, których nie możecie przegapić w nocy z 18 na 19 maja.

WARSZAWA

Art Yard Sale Ufficio Primo

Do III edycji targów grafiki, designu, mody, malarstwa oraz fotografii zaproszono ponad 70 projektantów i artystów. Hasłem tegorocznej edycji jest "Made in Poland", w czasie której prezentowane będzie to, co najlepsze w Polsce i w polskiej sztuce. W towarzyszącym targom Dziale Sztuki, objętym opieką kuratorską Galerii Raster, spotkać będzie można najwybitniejszych twórców sztuki współczesnej. Art Yard Sale odbywa się w budynku biurowym Ufficio Primo, do którego wejście na co dzień nie jest możliwe – gmach wybudowany na początku lat 50. według projektu Marka Leykama, pierwotnie przeznaczony był na siedzibę Prezydium Rządu.

Ada Buchholc, ilustracja do tygodnika "Przekrój", 12.11. 2012, fot. materiały prasowe Art Yard Sale
Ada Buchholc, ilustracja do tygodnika "Przekrój", 12.11. 2012, fot. materiały prasowe Art Yard Sale

Muzeum Historii Żydów Polskich

W Muzeum Historii Żydów Polskich, oprócz możliwości odkrywania architektury długo oczekiwanego budynku oraz spotkania z jego architektem Rainerem Mahlamäkim, prezentowana będzie multimedialna instalacja Pétera Forgácsa ze ścieżką dźwiękową zespołu The Klezmatics – powstałe z archiwalnych materiałów dokumentujących żydowskie życie w międzywojennej Polsce. Wydarzeniem muzycznym będzie koncert zespołu Alte Zachen (jid. Stare Rzeczy), powołanego przez znanego z wielu reinterpretacji muzyki żydowskiej gitarzystę Raphaela Rogińskiego i współtworzony przez Olę Rzepkę, Bartka Tycińskiego oraz Macia Morettiego. Ich kompozycje określane są mianem "żydowskiej surferskiej muzyki religijnej", są połączeniem chasydzkich pieśni liturgicznych, rock ’n’ rolla oraz psychodelicznego rocka.  

Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. Wojciech Kryński / Forum

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, fot. Wojciech Kryński / Forum


Koncerty w Instytucie Adama Mickiewicza

Na dziedzińcu Pałacyku Cukrowników, w którym znajduje się Instytut Adama Mickiewicza, odbędą się koncerty trzech zespołów. Projekt "El Derwid" zaprezentuje zapomniane piosenki napisane przez Witolda Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid. Żeński zespół Translola przypomni z kolei twórczość rosyjskiej pieśniarki i poetki Janki Diagilewy, która w niektórych środowiskach rosyjskich uznawana jest za twórczynię kultową. Na koniec wieczoru legenda alternatywnej sceny petersburskiej NOM (zaproszony do Warszawy w ramach festiwalu DaDaDa) z projektem performatywno-muzycznym pełnym czarnego, surrealistycznego humoru.

Koncert El Derwid (Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Andrzej Bauer)
Koncert El Derwid (Agata Zubel, Cezary Duchnowski, Andrzej Bauer), fot. Konrad Ćwik / IAM

Wisła

Nocne zwiedzanie Wisły z pochodniami oraz ognisko na plaży organizuje Fundacja Ja Wisła. Natomiast wielbiciele skarbów wydobywanych z dna rzeki będą mogli obejrzeć zdobycze z ostatnich lat na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.

Wisła, fot. Rafał Łapiński / Fundacja Ja Wisła
Wisła, fot. Rafał Łapiński / Fundacja Dom Wisły

Podróż do PRL

Przejażdżka kultową Nyską 522 ulicami Warszawy oraz wizyta w Muzeum-Mieszkaniu w stylu PRL to propozycja Adventure Warsaw. W Muzeum goście posłuchają muzyki z lat 60. i 70., obejrzą propagandowe filmy, przymierzą oryginalny strój milicjanta oraz zrobią pamiątkowe zdjęcie w rynsztunku bojowym funkcjonariusza ZOMO.

Zapraszamy do Nyski, fot. adventurewarsaw.pl
Zapraszamy do Nyski, fot. adventurewarsaw.pl

KRAKÓW

Spacery ze słuchawkami

Krakowskie Reminiscencje Teatralne oraz Muzeum Narodowe w Krakowie zapraszają na spacer po krakowskich Plantach. Wystarczy pobrać na telefon lub inny nośnik odtwarzający mp3 aplikację "Artistic City Trips" oraz mapkę z wytyczoną trasą spaceru, żeby przenieść się do Krakowa w dwudziestoleciu międzywojennym.

Planty w Krakowie, fot. Monika Oleksy / Forum
Kraków zaprasza na spacer po Plantach, fot. Monika Oleksy / Forum

Nowa Huta

Miasto, a dziś dzielnica Krakowa, w której wcielono wszystkie zasady budownictwa socrealistycznego. Została zbudowana w 1949 r. dla pracowników planowanych zakładów przemysłowych. To miasto-ogród, którego centralna architektura nawiązuje do renesansu, baroku, klasycyzmu, a także modernizmu. Jednym ze skarbów Nowej Huty jest kopiec Wandy, uchodzący za mogiłę córki założyciela miasta, Kraka. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych o tej części miasta, m. in. w reż. Andrzeja Munka oraz Andrzeja Wajdy. Oprócz przejażdżki Nyską będzie można pospacerować po dzielnicy z przewodnikiem.

Nowa Huta
Kombinat - Centrum Administracyjne, Nowa Huta, fot. MHMK

Przepisywanie Tory

W gotycko-renesansowej Starej Synagodze, dziś oddziale Muzeum Historycznego, ochotnicy będą przepisywać na zwój tekst Tory w wybranym spośród 11 języków. Oprócz tego w Synagodze można zwiedzić wystawy o kulturze i sporcie żydowskim.

fot. Muzeum Historyczne m. Krakowa
Przepisywania Tory w Starej Synagodze, fot. MHMK

Techniki Antoniszczaka

Po niezwykłym sukcesie w Warszawie, wystawa jednego z naciekawszych polskich reżyserów animacji przeniosła się do Muzeum Narodowego w Krakowie. Julian Józef Antonisz, autor pełnych surrealistycznego humoru "animowanych dokumentów", konstruktor maszyn służących do tworzenia filmów bez użycia kamery, sam pisał do nich scenariusze, realizował je i komponował do nich muzykę. Kultowa kolekcja filmów i urządzeń Antoniszczaka to swoisty portret epoki PRL-u.

Fragmenty oryginalnych taśm non-camerowych Juliana Antonisza, © własność Danuty, Malwiny i Sabiny Antoniszcza
Fragmenty oryginalnych taśm non-camerowych Juliana Antonisza, © własność Danuty, Malwiny i Sabiny Antoniszcza

Pokój Tadeusza Kantora

W Galerii-Pracowni przy ul. Siennej 7/5, dziś oddziale Cricoteki - Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora, artysta tworzył ostatnie dzieła swojego życia. Pracownia wygląda tak, jak przed laty, gdy Kantor opuścił ją na zawsze. Zachowane meble, pisma, rysunki, przedmioty osobiste oraz pamiątki z podróży uchylają rąbka tajemnicy osobowości wielkiego twórcy.

Tadeusz Kantor, reżyser spektaklu "Umarła klasa", Kraków, 20 stycznia 1988,fot..fot. Włodzimierz Wasyluk
Tadeusz Kantor, reżyser, Kraków, 20 stycznia 1988, fot. Włodzimierz Wasyluk

WROCŁAW

Niemy "Pan Tadeusz"

Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza do Starej Plebanii i Ogrodu Barokowego na niemy film "Pan Tadeusz" z 1928 r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. To on odkrył dla teatru i kina aktorkę Polę Negri, w Stanach Zjednoczonych współpracował z Bernardem Shawem oraz Charlie Chaplinem, a w jednym ze swych przedstawień reżyserował Isadorę Duncan. W latach 1917-1920 był głównym reżyserem w Metropolitan Opera House w Nowym Jorku. "Pan Tadeusz" miał być jego dziełem życia. Film zrekonstruowano z odnalezionych fragmentów taśm i jego druga premiera miała miejsce w listopadzie 2012 roku.

Kadr z filmu "Rok 1863" w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 roku, fot. Filmoteka Narodowa.
Kadr z filmu "Rok 1863" w reżyserii Edwarda Puchalskiego z 1922 roku, fot. Filmoteka Narodowa

Pieśń Kozła

W ramach przygotowań do nowego spektaklu na podstawie "Wiśniowego sadu" Antoniego Czechowa, Teatr Pieśń Kozła organizuje wydarzenie z pogranicza teatru i muzyki "Portrety Wiśniowego sadu". Liderem muzycznym projektu jest brytyjski pianista i kompozytor Guy Pearson, a koncerty odbywają się w towarzystwie innych muzyków oraz wokalistów.

fot. teatr Pieśń Kozła
Próba do przedstawienia "Portrety Wiśniowego sadu", fot. Teatr Pieśń Kozła / www.facebook.com/maetuszbralphotography

Luxus

W przestrzeniach Muzeum Współczesnego będzie można zobaczyć wystawę grupy LUXUS, zrzeszającej środowisko zbuntowanej, alternatywnej młodzieży w latach 80. i 90. Szablony wykonywane przez członków grupy ozdabiały w tamtych latach mury całego miasta, a wystawy obrazów, zinów i instalacji z przedmiotów codziennego użytku były okazją do spotkań przy muzyce reagge i punk.

Pierwszy zin grupy "LUXUS", 1982,  Muzeum Współczesnym Wrocław
Pierwszy zin grupy "LUXUS", 1982, fot. Muzeum Współczesne we  Wrocławiu

WRO 2013

Na największym w Polsce międzynarodowym przeglądzie sztuki mediów prezentowana jest wystawa przygotowana specjalnie na otwarcie tegorocznej edycji WRO 2013. "Nachtesichten" Mirosława Bałki to dziesięć nowych filmów wideo powstałych w czasie nocnych wędrówek artysty.

Mirosław Bałka podczas instalacji wystawy "Nachtgesichten", fot. Z. Kupisz / Biennale Sztuki Mediów
Mirosław Bałka podczas instalacji wystawy "Nachtgesichten", fot. Z. Kupisz / Biennale Sztuki Mediów

Galeria Design

Wystawa "Szafa Polska" jest pierwszą historyczną ekspozycją podsumowującą polskie projektowanie odzieży po 1989 r. W witrynach oraz na manekinach zaprezentowane zostaną najlepsze realizacje polskich projektantów, takich jak Gosia Baczyńska, Arkadius, Ania Kuczyńska, Marios czy Joanna Klimas. Dodatkowo wnętrze Galerii Design rozświetli odrestaurowany neon "Moda Polska" z 1956 r.

Fotografia z wystawy Moda Polska
Fotografia z wystawy "Szafa Polska", fot. Galeria Design

 

Noc Muzeów 2013
18-19.05.2013

Źródła: Krakowskie Reminiscencje Teatralne, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Narodowe w Krakowie, Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Teatr Pieśń Kozła, Muzeum Współczesne Wrocław, Centrum Sztuki WRO, Galeria Design – BWA Wrocław, Art Yard Sale, Muzeum Historii Żydów Polskich, Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Ja Wisła, Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Adventure Warsaw, culture.pl, materiały własne

Autorka: Agnieszka Sural, 14.05.2013

Oceń:
(31 głosów)
Xawery Żuławski, fot. Tadusz Poźniak / Reporter / East News

Czołówka polskich aktorów, 3 tysiące statystów, inspiracje kinem lat 50-tych i filmami o superbohaterach - reżyser ujawnia szczegóły swojego nowego filmu.

Mówił, że obrazy reżyseruje, a w spektaklach farby zastępuje aktorami i rekwizytami. Tadeusz Kantor wzruszał pod każdą szerokością geograficzną - od Sydney i...

Przypominające gotowe do strzału armaty krzyże, bicykl krążący w takt walca Francois, aparat fotograficzny zmieniający się w karabin maszynowy. Ruchome rzeźby...

Anna Mirkes-Radziwon, fot. Aleksandr Susłow

Instytut Adama Mickiewicza uruchomił właśnie wersję rosyjską portalu Culture.pl. W odróżnieniu od redakcji polskiej i angielskiej strona rosyjska, jakkolwiek...

Joanna Mytkowska, fot.  Radek Pasterski / Fotorzepa / Forum

O scenie artystycznej w Rosji i sztuce rosyjskiej w Polsce opowiada Dorocie Jareckiej Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

  •  
  • 1 z 798
Okładka (nid 5838598)

Jeden z trzech nokturnów skomponowanych przez Fryderyka Chopina w latach 1830-1831.

Okładka (nid 5836275)

Agnieszka Czachowska o "Wyprowadzce z czyśćca" Tadeusza Drewnowskiego. "Twórczość", maj 2007

Okładka (nid 6012614)

We współpracy z absolwentami, doktorantami oraz studentami Wydziału Intermedia Art, na Uniwersytecie Sztuk Pięknych GEIDAI w Tokio powstała najbardziej ze...

Całodniowe widowisko muzyczne w kilku miejscach Warszawy rozpoczęło w lipcu Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji, podczas którego w Polsce odbyły...

  •  
  • 1 z 609

Czy strój może być deklaracją polityczną? Czy można być modnym w czasach, gdy na półkach w sklepach dostępne są jedynie ubrania robocze? Czy wyglądem można...

Sztuka symboliczna, dążąca do uchwycenia istoty ludzkiego bytu istniała od zarania dziejów. Pełniła funkcje magiczne, rytualne i sakralne, służyła okiełznaniu...

Szymborska jest laureatką wielu nagród, ale dopiero Nagroda Nobla, mimo jej usiłowań, by wszystko zostało po staremu, musiała choć trochę zmienić jej życie....

Wiesław Myśliwski Warszawskim Twórcą 2014. Pozostali laureaci w czterech kategoriach tegorocznej Nagrody Literackiej m.st. Warszawy to Ignacy Karpowicz,...

Choć dla wielu pozostaje tylko jedną z odmian baletu przeznaczoną dla wtajemniczonych, polscy twórcy tańca współczesnego od lat walczą o należne im w historii...

  •  
  • 1 z 798