Content anchor

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Telemanna

Kiedy: 
14mar'09
16mar'09

58 skrzypków z Polski, Rosji, Czech, Węgier i Niemiec weźmie udział w szóstej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna w Poznaniu. W konkursie mogą uczestniczyć młodzi instrumentaliści, którzy nie ukończyli jeszcze 16 lat. Każdy z uczestników wykona obowiązkową Fantazję Telemanna na skrzypce solo oraz utwór dowolny, a ci którzy przejdą do finału zagrają I lub II i III część dowolnego koncertu skrzypcowego. Interpretacjom konkursowym przysłuchiwać się będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prof. **os:Michała Grabarczyka*os_grabarczyk_michal**. W jury, oprócz Polaków, zasiądą: Herwig Zack z Niemiec, Frantisek Novotny z Brna, Tatiana Liberova z Sankt Petersburga, Eszter Perenyi z Budapesztu oraz Jurgis Dvarionas z Litwy.

Dotychczasowi laureaci konkursu to m.in. Agata Szymczewska i Siemion Klimashevskyi, którzy są jednocześnie laureatami prestiżowego Miedzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W ubiegłym roku rywalizację wygrał Nazar Fediuk z Ukrainy.

Organizatorami konkursu są Agencja Artystyczna Jarmołowicz oraz Stowarzyszenie Konkursów Skrzypcowych im. G. Ph. Telemanna. Honorowy patronat nad konkursem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Niemiecki kompozytor Georg Philipp Telemann (1681-1767) - patron konkursu - napisał około tysiąca suit orkiestrowych, wiele koncertów instrumentalnych i utworów kameralnych oraz około dwa tysiące kantat. Komponował także oratoria, msze, motety, pasje, psalmy, opery i pieśni. Przebywał na dworach arystokratycznych w Żarach i Pszczynie, odwiedzał również Kraków. Był zafascynowany muzyką polską i wykorzystywał motywy polskiej muzyki ludowej w swoich utworach.

Więcej informacji na stronie: www.telemann.art.pl

źródło: PAP
Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Uczestnicy spotkania roboczego Global Public Diplomacy Network w Seulu, fot. Korea Foundation

W dniach 24 – 26 czerwca w Krakowie odbędzie się trzecia międzynarodowa konferencja stowarzyszenia GPDNet (Global Public Diplomacy Network). Jest to pierwsza edycja spotkania sieci organizowana w Europie. Czytaj więcej »

okładka płyty, wydawnictwo Fonografika, fot. materiały promocyjne

W czerwcu 2016 miała miejsce premiera nowej płyty pianisty jazzowego Włodka Pawlika - dwupłytowe wydawnictwo "4 Works 4 Orchestra".Czytaj więcej »

David Crowley, kurator 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu, opowiada o Polskiej Szkole Plakatu. Czytaj więcej »

Chrupiące Prince polo, ciągnące się krówki... jakie jeszcze inne słodycze kojarzone z PRL lubimy i kupujemy do dziś? Oto nasz subiektywny i zapewne niekompletny przewodnik po kultowych słodyczach. Zachęcamy do uzupełnienia listy w komentarzach pod artykułem. Czytaj więcej »

Marcelo Zammenhoff, „Usta", 1992, materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wystawa "140 uderzeń na minutę" prezentuje związki pomiędzy kulturą rave w latach 90. a sztuką współczesną w Polsce. Czytaj więcej »