Content anchor

Marek Chlanda "Beatyfikacje 2006-2007"

Kiedy: 
3lis'09
13gru'09
Marek Chlanda, Artaud: 8 Osoba

Na wystawę Marka Chlandy składa się cykl utworów rysunkowo-malarskich zatytułowany Beatyfikacje. Obrazy wykonane węglem, ołówkiem i farbami akrylowymi na płótnie oraz kartonie tworzą siedem sekwencji dedykowanych piętnastu osobom. Odwiedzając wystawę widzowie mogą odkryć, jak wygląda swoisty dialog malarski i myślowy artysty z postaciami, którym poświęca uwagę. A są to m.in. Katarzyna Kobro, Mark Rothko, Janusz Korczak, Paul Cézanne i Jerzy Grotowski. Autor tworzy tzw. tezy wizualne, które jego zdaniem

"[mają] to do siebie, że w momencie kiedy się z [nimi] zapoznajemy,(...) odczuwamy to, co jawi się przed naszymi oczami jako dziejące się pomiędzy obrazem a środkiem głowy. (...) Próbuję podążać wzrokiem za tym obrazem, odczytuję go, on odciska się jak klisza w głowie. Tak czy inaczej ten obraz już moimi oczami jest bogatszy. Ja go wzbogaciłem."

Ekspozycja prac na wystawie pozwala widzom na spotkanie - poprzez wizje autora - z nim samym, a także pośrednio z bohaterami cyklu, co jest początkiem nowego dialogu - artysty z publicznością.

Wystawa czynna od 3 listopada do 13 grudnia 2009.

Źródło: Informacja prasowa

 

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Uczestnicy spotkania roboczego Global Public Diplomacy Network w Seulu, fot. Korea Foundation

W dniach 24 – 26 czerwca w Krakowie odbędzie się trzecia międzynarodowa konferencja stowarzyszenia GPDNet (Global Public Diplomacy Network). Jest to pierwsza edycja spotkania sieci organizowana w Europie. Czytaj więcej »

okładka płyty, wydawnictwo Fonografika, fot. materiały promocyjne

W czerwcu 2016 miała miejsce premiera nowej płyty pianisty jazzowego Włodka Pawlika - dwupłytowe wydawnictwo "4 Works 4 Orchestra".Czytaj więcej »

David Crowley, kurator 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu, opowiada o Polskiej Szkole Plakatu. Czytaj więcej »

Chrupiące Prince polo, ciągnące się krówki... jakie jeszcze inne słodycze kojarzone z PRL lubimy i kupujemy do dziś? Oto nasz subiektywny i zapewne niekompletny przewodnik po kultowych słodyczach. Zachęcamy do uzupełnienia listy w komentarzach pod artykułem. Czytaj więcej »

Marcelo Zammenhoff, „Usta", 1992, materiały prasowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Wystawa "140 uderzeń na minutę" prezentuje związki pomiędzy kulturą rave w latach 90. a sztuką współczesną w Polsce. Czytaj więcej »