Content anchor

Krakowski MOCAK w Rzymie

Gdzie: 
Włochy
Via Guido Reni, 4/A
Rzym
Kiedy: 
7gru'16
22sty'17
Paweł Althamer, "Daniel", 2011, fot. dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
 
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zaprezentuje w muzeum MAXXI w Rzymie ponad 50 obrazów, fotografii, prac wideo i obiektów autorstwa m.in. Pawła Althamera, Sary Lucas, Laury Paweli, Józefa Robakowskiego, Jadwigi Sawickiej i Daniela Spoerriego.

Kolekcja MOCAK-u liczy obecnie ponad 4500 prac 235 artystów z 32 krajów świata. Tworzona od momentu otwarcia muzeum w 2011 roku zestawia sztukę polską ze światową, aby pokazać, że ta pierwsza wchodzi w zakres drugiej i wpisuje się w jej wartości.

"Ambicją kolekcji jest przekonanie odbiorców niezwiązanych profesjonalnie ze sztuką, że stanowi ona niezbędne narzędzie pojmowania świata. Chcemy zwalczyć przesądy, według których sztuka powinna być dekoracyjna i przyjemna. Zaprzyjaźnienie widza ze sztuką jest głównym zadaniem muzeum, a kolekcja to kluczowy element tych działań" – piszą organizatorzy.

Wystawa w Rzymie zaprezentuje kanon polskiej sztuki współczesnej, reprezentowanej przez takich artystów, jak: Paweł Althamer, Krzysztof M. Bednarski, Rafał Bujnowski, Tomasz CiecierskiAndrzej Dłużniewski, Stanisław DróżdżKatarzyna Górna, Zbigniew Libera, Marcin Maciejowski, Bartek Materka, Józef Robakowski, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka oraz Krzysztof Wodiczko. Ekspozycja obejmie także zagranicznych artystów i grupy artystyczne, będą to m.in. AES+F, Reza Aramesh, Josef Dabernig, Maya Gold, Krištof Kintera, Sarah Lucas, Shahar Marcus, Muntean/Rosenblum, Shinji Ogawa i Daniel Spoerri.

Po raz pierwszy poza granicami kraju kolekcja MOCAK-u była prezentowana na wystawie "Sztuka to wolność", pokazywanej w Lwowskim Pałacu Sztuki w 2014 roku.

"L’arte differente: MOCAK al MAXXI"
Wystawa prac z Kolekcji MOCAK-u w Rzymie
MAXXI Narodowe Muzeum Sztuki XXI-ego wieku, Rzym
7 grudnia 2016 – 22 stycznia 2017
Kuratorka: Maria Anna Potocka

Źródła: www.mocak.pl, www.fondazionemaxxi.it, 17.10.2016

Co najmniej pod jednym względem Polska jest fenomenem na skalę światową. Wszystkie najważniejsze... Czytaj dalej about: Dyrektorki

 

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Jarosław Iwaszkiewicz z psem Tropkiem, 1963, Stawisko - fot. z archiwum Muzeum w Stawisku / Fotonova / East News

Celem projektu jest zwiększenie roli literatury w procesie porozumienia polsko-ukraińskiego. Dzięki temu migranci z Ukrainy potrafią lepiej zrozumieć Polskę, jej kulturę oraz odnaleźć własne miejsce w kraju. Polacy będą się dowiadywali o ukraińskiej literaturze, co spowoduje większe zainteresowanie życiem ich sąsiadów z Ukrainy. Czytaj dalej about: Integracja poprzez literaturę

SUPERHOT, fot. materiały promocyjne

Nowa technologia wiąże się z koniecznością stosowania nowych rozwiązań. Ich konsekwencje wykraczają poza kwestie techniczne – to, w jaki sposób oglądamy wirtualne światy za pomocą okularów VR, wpływa na ich estetykę i dramaturgię. Czytaj dalej about: Nowy język