Content anchor

Festiwal Witolda Lutosławskiego Łańcuch XI

Gdzie: 
Polska
Modzelewskiego 59
Warszawa
Kiedy: 
26sty'14
9lut'14
Witold Lutosławski przy partyturze, fot. Lucjan Fogiel / East News

W programie tegorocznego festiwalu nie zabraknie utworów Andrzeja Panufnika – przyjaciela i artystycznego współpracownika Lutosławskiego.

Podczas okupacji Lutosławski i Panufnik grywali na cztery ręce w warszawskich kawiarniach. W ramach festiwalu odbędzie się „Koncert kawiarniany w stylu retro”, na którym wystąpi Lutosławski Piano Duo.

Obok utworów polskich kompozytorów – Lutosławskiego, Panufnika, Aleksandra Tansmana i Zbigniewa Bargielskiego – usłyszeć będzie można również kompozycje m.in. Pera Nørgårda, Kaiji Saariaho, Arne Nordheima oraz Białorusinki Natalyi Chepelyuk. Utwór Chepeluk „Aria II” zdobył III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w 100-lecie urodzin Witolda Lutosławskiego. Podczas festiwalu odbędzie prawykonanie nagrodzonej kompozycji.

Na festiwalu wystąpią Apollon Musagète Quartett, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia, Polska Orkiestra Radiowa prowadzona przez Renato Rivoltę oraz Alexander Liebreich z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach. W roli solistów  i kameralistów zaprezentują się Bartłomiej Wezner (fortepian), Eugeniusz Knapik (fortepian), Agnieszka Kuls (skrzypce), Jakob Kullberg (wiolonczela), Jakub Waszczeniuk (trąbka).

Wydarzeniu towarzyszyć będzie Minifestiwal dla dzieci „Łańcuszek”. Kasia Żytomirska, Agata Harz, Katarzyna Szurman i Piotr Herbich przygotowali dla najmłodszych spektakl „Muzykanci Tralalanci” na podstawie piosenek Lutosławskiego do słów Janiny Porazińskiej i Juliana Tuwima. Spektakl połączony będzie z warsztatami.

Szczegółowy program znajduje się na stronie Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

 

Źródło: materiały organizatora, oprac. AG, 10.01.2014

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017