Festiwal Feliksa Nowowiejskiego

W dniach 9 - 11 października 2009 roku w Berlinie odbędzie się Festiwal Feliksa Nowowiejskiego. Celem przedsięwzięcia jest przybliżenie sylwetki Feliksa Nowowiejskiego - polskiego kompozytora, dyrygenta i organisty, który żył i tworzył w Berlinie na początku XX wieku.

Festiwal zainauguruje 9 października, o godz. 16.00, uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na fasadzie głównej Kościoła św. Pawła w berlińskiej dzielnicy Moabit, w którym grał kompozytor. Tego samego dnia, o godz. 19.30 w kosciele Gedächtniskirche odbędzie się koncert organowy w wykonaniu Jana Nowowiejskiego (syn artysty), Bogny Nowowiejskaiej (wnuczka) oraz prof. Elżbiety Karolak.

Drugiego dnia festiwalu, 10 października, Jan Nowowiejski opowie o swoim ojcu oraz zagra jego kompozycje na fortepian w sali Domu Polskiego - Polonicum, przy Potsdamer Str. 63 w Berlinie.

Natomiast 11 października, o godz. 12.00 w Bazylice św. Jana podczas mszy odprawianej w języku polskim utwory Feliksa Nowowiejskiego na organy zagrają syn i wnuczka kompozytora. Festiwal zakończy występ japońskiej organistki Hiroko Inoue i wiolonczelistki Ewy Gawrońskiej. Koncert rozpocznie się o godz. 15.00 w kościele Gedächtniskirche. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Feliks Nowowiejski mieszkał w Berlinie z przerwami w latach 1898-1909; tu studiował, komponował, pracował jako pedagog i kierownik chóru. Grywał także na organach w Katedrze św. Jadwigi i w Kościele św. Pawła. Bardzo aktywnie udzielał się w życiu muzycznym i kulturalnym współczesnego Berlina.

Źródło: Informacja nadesłana.

Facebook Twitter Reddit Share
envelope culture

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.
  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:

Film Agnieszki Zwiefki otrzymał nagrodę dla najlepszego dokumentu 4. edycji Let’s CEE Film Festival w Wiedniu. Wyróżnienie jury otrzymała także Małgorzata Szumowska za "Body/Ciało". Czytaj więcej »

Polsko-izraelska pisarka, poetka i tłumaczka Halina Birenbaum otrzymała wyróżnienie "Zasłużona dla Warszawy", honorujące jej pracę na rzecz polsko-żydowskiego pojednania. Uroczystość wręczenia odbyła się 13 października 2015 roku w Warszawie. Czytaj więcej »

W Pawilonie Polskim w Wenecji w 2016 r. znajdzie się projekt Dominiki Janickiej i Michała Gdaka, podejmujący temat warunków pracy robotników budowlanych. Czytaj więcej »

Bohater na końcu wygląda jak potwór; ale to społeczeństwo tworzy tego potwora - mówi w wywiadzie dla PAP Magnus von Horn, który za film "Intruz", produkcji polsko-szwedzkiej, otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na tegorocznym festiwalu w Gdyni. Czytaj więcej »

Aleksandra Zaprutko-Janicka, "Okupacja od kuchni"

Pierwsza w Polsce popularno-naukowa pozycja o zmaganiach z deficytem żywności w czasach nazistowskiej okupacji, przy których peerelowskie niedobory są jak drobne niedogodności.Czytaj więcej »

15paź'15
8lis'15

Piąta edycja Festiwalu Fotograf w Pradze poświęcona jest zwrotowi dokumentalnemu we współczesnej fotografii. Jedna z wystaw prezentuje twórczość młodych polskich artystów. Czytaj więcej »

Praga 3

Rajské zahrady 14
Praga 3, Czechy

Czytaj więcej »