Content anchor

Baltic Neopolis Quartet wyrusza w tournée po Azji

Gdzie: 
Chiny
237 Jinma Lu, Jinzhou Qu
Dalian
Kiedy: 
24mar'17
2kwi'17
Przeczytaj w innym języku
Baltic Neopolis Quartet, fot. materiały prasowe

Baltic Neopolis Quartet zagra łącznie dziewięć koncertów w Chinach i w Japonii. Podczas występów w Japonii kwartetowi towarzyszyć będzie Vasko Vassilev, koncertmistrz Covent Garden Opera House w Londynie, oraz światowej sławy pianistka Ingrid Fujiko Hemming.

Baltic Neopolis Quartet powstał w 2008 roku z inicjatywy muzyków-solistów szczecińskiej Baltic Neopolis Orchestra – absolwentów wyższych uczelni muzycznych w Londynie, Wrocławiu i Szczecinie. Pasją muzyków jest przede wszystkim klasyczny repertuar XX i XXI wieku, aczkolwiek ich indywidualizm pozwala zespołowi tworzyć i angażować się w niekonwencjonalne projekty artystyczne. Kwartet nie stroni od eksperymentów w przestrzeniach muzealnych, studiach radiowych, kościołach, budynkach przemysłowych i plenerach. Zespół wystąpił między innymi na 42. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Poznańska Wiosna Muzyczna (2013), Obchodach Roku Lutosławskiego w Pradze (2013), I Gorzowskim Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (2013), Gaia International Music Festival w Portugalii (2015), XIX Festival Internacional Musica i Festa Massanassa w Hiszpanii (2015), letnich festiwalach w Rovinj i Umago Classica w Chorwacji oraz w Grecji (2016).

Ingrid Fujiko (także Fuzjko) Hemming urodziła się w Berlinie w 1932 roku. W konsekwencji choroby artystka od dzieciństwa miała problemy ze słuchem. Mimo to kontynuowała karierę muzyczną w Japonii, a od lat 80-tych w Europie, jednak bez większych sukcesów. W 1996 wróciła do Japonii i trzy lata później zdobyła rozgłos dzięki nagraniu La Campanella. Ten sukces zaprowadził ją na najważniejsze sceny w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu i Berlinie, a także do współpracy z Orkiestrą Filharmonii Moskiewskiej, Angielską Orkiestrą Kameralną i innymi światowej sławy grupami. W 2008 roku podpisała kontrakt z Domo Records, gdzie w ciągu dwóch lat nagrała wiele płyt.

 

 

Vasko Vassilev urodził się 14 października 1970 roku w Sofii. Od swojego debiutu w wieku ośmiu lat wykazywał wyjątkowy talent i szybko zyskał status dziecięcego geniusza skrzypiec. Jako dziesięciolatek rozpoczął edukację w Moskiewskim Konserwatorium Państwowym, a siedem lat później wygrał swój pierwszy międzynarodowy konkurs muzyczny w Paryżu. W wieku dwudziestu trzech lat, jako najmłodszy w historii, objął stanowisko koncertmistrza w londyńskim Royal Opera House, a w 2005 roku zadebiutował jako dyrygent w Royal Albert Hall. Obecnie prowadzi kursy mistrzowskie między innymi w Royal College of Music i Trinity College of Music w Londynie. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym grupy instrumentalnej "Laureate", w skład której wchodzą muzyczne sławy. Na swoim koncie ma współpracę z takimi artystami jak Plácido Domingo, Sting, Rolling Stones czy Vanessa Mae, która była jego uczennicą.

W skład Baltic Neopolis Quartet wchodzą liderzy Baltic Neopolis Orchestra:

Emanuel Salvador – skrzypce
Radosław Pujanek – skrzypce
Emilia Goch Salvador – altówka
Tomasz Lisiecki – wiolonczela

Daty i program koncertów:

 

Chiny:

Franz Schubert Śmierć i dziewczyna
Ludwig van Beethoven Kwartet smyczkowy nr 11, op. 95 Serioso
Mikołaj Górecki Uwertura na kwartet smyczkowy
Philip Glass Kwartet smyczkowy nr 2 Company
Paweł Łukaszewski III kwartet smyczkowy

 • 24 marca 2017 – koncert w Mudanjiang Concert Hall, Mudanjiang
 • 25 marca 2017 – koncert w Dalian People's Culture Club, Dalian
 • 26 marca 2017 – koncert w Dalian Development Area Grand Theatre, Dalian
 • 28 marca 2017 – koncert w Jilin City People’s Theatre, Jilin
 • 30 marca 2017 – koncert w Liuzhou Art Center, Liuzhou
 • 1 kwietnia 2017 – koncert w Fujian Grand Theatre, Fuzhou
 • 2 kwietnia 2017 – koncert w Jiangxi Art Center, Nanchang

Japonia:

Ludwig van Beethoven Sonata F-dur op. 24 Wiosenna
Johannes Brahms Tańce węgierskie nr 1 i 5
Fryderyk Chopin I koncert fortepianowy
Niccolo Paganini La Campanella z Koncertu skrzypcowego nr 2

 • 6 kwietnia 2017 – koncert w Act City Hamamatsu, Hamamatsu
 • 11 kwietnia 2017 – koncert w Yokosuka Arts Theatre, Yokosuka
Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

 • 0 subscribers
 • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

 • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017

"Nibyland", fot. Adam Lach/NAPO Images, dzięki uprzejmości fotografa

"Nibyland" to nieco baśniowa opowieść o życiu mieszkańców Wrześni. Ekspresyjnym czarno-białym fotografiom Adama Lacha towarzyszą poezje 12-letniej Nadii Smolarkiewicz. Czytaj dalej about: Adam Lach, "Nibyland"