16. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina to jeden z ważniejszych punktów obchodów 200. urodzin kompozytora. Konkurs, którego poziom artystyczny - jak zgodnie zauważali krytycy - był bardzo wysoki, zakończył się 20 października zwycięstwem Rosjanki Julianny Awdiejewej. Jury przyznało dwie drugie nagrody dla Austriaka Ingolfa Wundera oraz reprezentującego Litwę i Rosję Lukasa Geniuszasa. Jedyny Polak, który znalazł się w finale, Paweł Wakarecy, otrzymał wyróżnienie.

Przypadający na 200. rocznicę urodzin kompozytora, w Roku Chopinowskim, konkurs od dawna zapowiadany był jako wyjątkowy. Cykl przesłuchań, koncertów towarzyszących oraz występów laureatów trwał trzy tygodnie, do 23 października. Nad organizacją całości czuwał Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Oficjalne otwarcie Konkursu Chopinowskiego w Warszawie odbyło się 2 października w Filharmonii Narodowej. Podczas uroczystego wieczoru nadzwyczajny recital na dwa fortepiany zagrały Martha Argerich i Nelson Freire. Wykonali arcydzieła Mozarta, Schuberta, Brahmsa i Bartóka. Wcześniej odbyły się dwa inne koncerty inauguracyjne. W czwartek, 30 września Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej pod batutą Antoniego Wita z udziałem polskich solistów wykonali Mszę C-dur 'Missa Solemnis Coronationis' Józefa Elsnera oraz Symfonię fantastyczną Hectora Berlioza. W piątek, 1 października w Filharmonii Narodowej swój recital fortepianowy zagrała Mitsuko Uchida, laureatka drugiej nagrody 8. Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku. Był to pierwszy koncert japońskiej artystki w Polsce od czasu wspomnianego sukcesu.

Podczas konkursu odbyły się także uroczystości związane z obchodami 161. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Z tej okazji Orchestre des Champs-Élysées pod kierownictwem Philippe'a Herreweghe zagrała w Warszawie dwa koncerty - pierwszy 17 października w Kościele Św. Krzyża, drugi 18 października w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Podczas obu występów zabrzmiało, zgodnie z tradycją, Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Pierwszy etap przesłuchań konkursowych rozpoczął się 3 października w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. Do konkursu głównego, w wyniku przeprowadzonych w kwietniu eliminacji, spośród 209 kandydatów z 38 krajów zakwalifikowało się 81 uczestników. Polskę reprezentowało siedmioro młodych wykonawców - urodzony w Syrii Fares Marek Basmadij, Marek Bracha z Warszawy, Jacek Kortus z Poznania, Marcin Koziak z Krakowa, Joanna Różewska z Warszawy, Gracjan Szymczak z Wrocławia oraz Paweł Wakarecy z Torunia.

Najliczniejsza grupa zakwalifikowanych pianistów i pianistek pochodzi z Japonii (16 osób), Chin (13 osób, w tym 7 z Chińskiej Republiki Ludowej, 5 z Tajwanu i 1 z Hong Kongu) oraz Rosji (13 osób, w tym jedna z podwójnym, litewsko-rosyjskim obywatelstwem). Do przesłuchań konkursowych dostało się również 6 pianistów z USA, 4 osoby z Francji oraz z Korei Południowej, 3 z Izraela i Włoch, a także 2 z Australii i Ukrainy. W zmaganiach wzięli też udział reprezentanci Armenii, Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji, Hiszpanii, Kanady, Niemiec i Szwajcarii. Niektórzy pianiści stanęli do konkursu po raz drugi: Ingolf Wunder (Austria), Yuma Osaki (Japonia), Esther Park (USA) i Hélène Tysman (Francja), Jacek Kortus (Polska).

16. Konkurs Chopinowski składał się z trzech etapów i części finałowej. Zwycięzca został ogłoszony 20 października. W kolejnych trzech dniach odbywały się koncerty laureatów.

Grę młodych artystów oceniało jury, którego członkowie są cenionymi na świecie pianistami koncertującymi. Byli to: Andrzej Jasiński (przewodniczący), Martha Argerich, Dang Thai Son, Bella Davidovich, Philippe Entremont, Fou Ts'ong, Nelson Freire, Adam Harasiewicz, Kevin Kenner, Michie Koyama, Piotr Paleczny oraz Katarzyna Popowa-Zydroń. Do II etapu konkursu jurorzy mogli zaakceptować nie więcej niż 40 osób, a do III etapu - nie więcej niż 20 uczestników. Do finału mogło wejść tylko 10 osób. Po raz pierwszy w historii Konkursu uczestnicy mogli zapoznać się z punktacją przyznawaną im w kolejnych etapach.

Zmagania uczestników relacjonować będzie blisko sto tytułów oraz stacji radiowych i telewizyjnych z Francji, Niemiec, Danii, Japonii, Chin i USA. Każdego dnia na ulicach Warszawy rozdawana była polsko-angielska gazeta konkursowa "Chopin Express", współwydawana przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie oraz brytyjski magazyn muzyczny "Gramophone".

Na uczestników Konkursu przewidziano sześć nagród regulaminowych. Laureatka I nagrody - Rosjanka Julianna Awdiejewa - otrzymała złoty medal, wieniec laurowy, tytuł zwycięzcy16. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina oraz występy z towarzyszeniem Nowojorskich Filharmoników 29 października w Filharmonii Narodowej oraz 4 stycznia 2011 w Lincoln Center w Nowym Jorku. Oprócz nagród istnieje tradycja przyznawania tzw. nagród pozaregulaminowych. Nagrody pieniężne i rzeczowe fundowane i przekazywane są przez osoby prywatne, krajowe i zagraniczne instytucje oraz stowarzyszenia.

W tej edycji Konkursu szczególne ułatwienia zostały przewidziane dla osób niedosłyszących, które miały możliwość słuchać utworów kompozytora bezpośrednio na widowni. Umożliwił im to system komunikacji bezprzewodowej FM firmy Phonak (aparaty były bezpłatnie wypożyczane). Osoby niedosłyszące miały również możliwość otrzymania darmowych wejściówek na przesłuchania konkursowe.

Więcej informacji o konkursie: konkurs.chopin.pl.

Źródło: http://chopin2010.pl
Więcej zdjęć (8)
[[nid:46761]]
[[nid:38673]]