Content anchor

1. Festiwal Actus Humanus

Kiedy: 
14gru'11
18gru'11
Pierre Hantaï, fot. Philippe Matsas

Podczas pierwszej odsłony Festiwalu Actus Humanus wystąpi światowa czołówka artystów specjalizujących się w wykonawstwie muzyki dawnej, w programie znajdą się najwspanialsze dzieła nawiązujące do okresu Bożego Narodzenia.

Przez pięć dni w wyjątkowej scenerii najpiękniejszych zabytków Gdańska wystąpią wirtuozi gry na instrumentach historycznych, w tym członkowie tak słynnych zespołów jak La Venexiana czy Ensemble Micrologus. Na festiwalu pojawi się także wybitny klawesynista Pierre Hantaï oraz rozchwytywani na całym świecie wokaliści: Roberta Mameli, Pino de Vittorio i Magnus Staveland. Po raz pierwszy w Polsce zagra włoska grupa Modo Antiquo.

Ideą wydarzenia, które ma się odbywać co roku w drugiej połowie grudnia, jest prezentacja arcydzieł muzyki dawnej korespondujących z okresem Bożego Narodzenia, interpretowanych przez wybitnych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest Filip Berkowicz, twórca sukcesu najwyżej ocenianych w Polsce festiwali muzyki klasycznej - Sacrum Profanum i Misteria Paschalia, a także projektu Opera Rara.

"Dzięki starannie dobranemu repertuarowi, a także obecności na festiwalu niekwestionowanych autorytetów Gdańsk stanie się jednym z centralnych miejsc na mapie wydarzeń kulturalnych dedykowanych muzyce dawnych wieków. Actus Humanus już od pierwszych edycji ma bowiem ambicje dołączyć do grona najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku" - zapowiada Berkowicz.

 

Festiwal rozpocznie się mocnym akcentem. 14 grudnia w kościele św. Mikołaja odbędzie się polska premiera jednego z najpiękniejszych, jednocześnie niesłusznie zapomnianych arcydzieł włoskiego baroku - "Cinque Profeti - Cantata per la Notte di Natale" Alessandra Scarlattiego. Utwór wykona obsypany nagrodami włoski zespół La Venexiana pod dyrekcją Claudia Caviny.

Z unikatowym bożonarodzeniowym repertuarem średniowiecza "In Festa Nativitatis" pojawi się w Gdańsku słynny Ensemble Micrologus, któremu towarzyszyć będzie grająca na harfie i średniowiecznej trąbie śpiewaczka Patrizia Bovi oraz wybitny włoski śpiewak Pino de Vittorio (15 grudnia, kościół św. Brygidy).

Na festiwalu zabrzmi także francuska muzyka renesansowa. Oryginalny program "Noel Renaissance - O de l'avent", złożony z utworów najwybitniejszych przedstawicieli szkoły franko-flamandzkiej, zaprezentuje w kościele św. Jakuba Ensemble Clément Janequin, który poprowadzi kapitalny francuski kontratenor Dominique Visse (16 grudnia).

Na dwa ostatnie wieczory festiwal przeniesie się do gdańskiego Dworu Artusa. Tam, z epokowym dziełem Johanna Sebastiana Bacha - "Wariacjami Goldbergowskimi" - wystąpi najsłynniejszy francuski klawesynista Pierre Hantaï (17 grudnia).

Dzień później, w finałowym koncercie wystąpi - w Polsce po raz pierwszy - znakomity zespół Modo Antiquo pod batutą charyzmatycznego dyrygenta Federica Marii Sardellego. Solistą wieczoru będzie zaś norweski tenor Magnus Staveland. W programie: najpiękniejsze arie z oper Antonia Vivaldiego.

1. Festiwal Actus Humanus odbędzie się w Gdańsku w dniach 14-18 grudnia 2011. Więcej informacji na stronie actushumanus.com.

Źródło: wyborcza.pl

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Łukasz Palkowski na planie "Podwójnego Ironmana", fot. materiały promocyjne

W okolicach Legnicy i Wrocławia rozpoczęły się zdjęcia do nowego filmu Łukasza Palkowskiego. "Podwójny Ironman" to opowieść o Jerzym Górskim, sportowcu, który zachwycił świat. Czytaj dalej about: Palkowski kręci "Podwójnego Ironmana"

Kadr z filmu "Zjednoczone Stany Miłości" w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, 2016. Na zdjęciu: Magdalena Cielecka, fot. Andrzej Wencel / Agencja Promocji Manana

"Ostatnia Rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, "Zjednoczone Stany Miłości" Tomasza Wasilewskiego, "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" Janusza Majewskiego oraz "Powidoki" Andrzeja Wajdy znalazły się w programie 52. MFF w Chicago, który odbędzie się w dniach 13-27 października 2016 roku. Czytaj dalej about: Polskie filmy na 52. MFF w Chicago

Kadry z serialu "Portrety wojenne", fot. SHIPsBOY

Fabularyzowany serial dokumentalny "Portrety wojenne" trafi do widzów w ponad 200 krajach. Polska produkcja znalazła się w ofercie platformy Netflix. Czytaj dalej about: "Portrety wojenne" w ofercie Netfliksa

Maciej Płaza, "Skoruń"

Opowieść o życiu w podsandomierskiej wsi w trudnych latach 80. XX wieku, z odniesieniami do czasów ostatniej wojny. Potoczysty język ludowych bohaterów z zagubionej prowincji rozkwita metaforami, uwodzi wybornym stylem, mami motywami magicznej baśniowości. Czytaj dalej about: Maciej Płaza, "Skoruń"

Plakat zapowiadający nowy sezon w Starym Teatrze w Krakowie, fot. materiały promocyjne

Stary Teatr w Krakowie ujawnia plany narodowej sceny na najbliższy rok. Sezon 2016/17 zainauguruje "Kosmos" w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. W repertuarze także m.in. reporterski "Głód" oraz "Popiół i diament". Czytaj dalej about: Dziewięć premier w Starym Teatrze

Kampus Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Miasteczko Uniwersyteckie UMCS, fot. Iwona Burdzanowska / Forum


Bogata oferta programowa, perspektywy zatrudnienia, renoma profesorów – to kryteria, według których maturzyści wybierają uczelnie. A co by było, gdyby wybierali najpiękniejsze miasteczko akademickie? Czytaj dalej about: Najciekawsze miasteczka akademickie w Polsce

Maciej Koczur, fot. materiały prasowe OKMD

11 i 25 listopada 2016 w Filharmonii Opolskiej wystąpią laureaci Konkursu Skrzypcowego im. Wieniawskiego, a 18 listopada Orkiestrę poprowadzi zdobywca I nagrody na Konkursie Młodych Dyrygentów im. Lutosławskiego. Czytaj dalej about: Wielka symfonika i młodzi muzycy w Opolu