Content anchor

Zbigniew Łowżył

Kompozytor, perkusista i pianista, urodzony 18 marca 1965 we Wrocławiu.

W 1988 ukończył Wydział Instrumentalny w Zakładzie Perkusji Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od 1988 do 2004 był asystentem w poznańskiej uczelni, gdzie wykładał grę na perkusji na Wydziale Instrumentalnym oraz elementy jazzu i muzyki rozrywkowej na Wydziale Teorii i Kompozycji, a w latach 1999-2002 także improwizację fortepianową na Wydziale Wychowania Muzycznego i Rytmiki. Ponadto prowadził działalność pedagogiczną m.in. w Międzynarodowym Centrum Sztuki w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i ArtTrans we Frankfurcie nad Odrą.

Jest założycielem i prezesem "Stowarzyszenia Twórców i Miłośników Sztuki Totem", zajmującego się propagowaniem sztuki oraz edukacją artystyczną. Od lat prowadzi niezależną pracownię-laboratorium Pulsu i Rytmu. Jest także założycielem i członkiem wielu zespołów muzycznych: MaidenVoyage, DrumMachina, duetu Bracia Karamazow, Poznańskiego Zespołu Perkusyjnego, pomysłodawcą i reżyserem oraz aktywnym uczestnikiem wielu wydarzeń artystycznych łączących różne gatunki muzyki i sztuki: "Atmosfery" (Łódź-Poznań-Berlin, 1995), "Warsztaty artystyczne Zamek Ujazdowski" (Warszawa, 1998 i 2000), "Muzyka Świata" (Poznań, 2001-2004).

Wielokrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta (m.in. autorski koncert "Transoceanik", 1998) oraz wspólnie z francuskim teatrem TranseExpress w "Lacher de violons 2000" (zaprezentowany również w Paryżu w Centrum Pompidou).

Swoje projekty z dziedziny audio-art prezentował m.in. na festiwalach Audio Art w Krakowie, "Baitz mit Klang" koło Berlina i Poznańskiej Wiośnie Muzycznej.

Zbigniew Łowżył jest laureatem "Medalu Młodej Sztuki" za całokształt twórczości oraz Nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego za najlepszą muzykę do spektakli teatralnych (Antygona, 1999).

Ważniejsze kompozycje:

Źródło: www.polmic.pl, styczeń 2006

Obrazek użytkownika Culture.pl
Culture.pl
2005/12/29
Facebook Twitter Reddit Share

Brak podobnych artystów.