Content anchor

Tomasz Tokarczyk

Tomasz Tokarczyk, fot. dzięki uprzejmości Polskiego Centrum Informacji Muzycznej polmic.pl

 

 

Dyrygent; urodzony 21 marca 1976, w Limanowej.

 

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na dwóch kierunkach: studia dyrygenckie w klasie Jerzego Katlewicza (dyplom z wyróżnieniem) i wiolinistyczne - w klasie Ewy Szubry-Jargoń. Umiejętności dyrygenckie doskonalił na kursach mistrzowskich m.in. u Helmutha Rillinga, Jonasa Aleksy i Jerzego Salwarowskiego. Był kilkakrotnym stypendystą Bachakademie Stuttgart oraz Bach Oregon Festival w USA.

Jest laureatem I nagrody 3. Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku (2002). W 2003 roku na 7. Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach otrzymał Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego uczestnika.

W sezonie 1999/2000 był dyrygentem Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. W latach 2002-2004 pełnił funkcję kierownika muzycznego i dyrygenta Opery w Szczecinie. Od 2004 roku związany jest z Operą Krakowską: początkowo jako kierownik orkiestry i dyrygent, a od roku 2008 - również jako kierownik muzyczny. Dla tej sceny przygotował premiery m.in. "Der Kaiser von Atlantis" Viktora Ullmanna (2009), "Madama Butterfly" Giacomo Pucciniego (2009), "Baron cygański" Johanna Straussa (2010), "Traviata" Giuseppe Verdiego (2011).

Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi większości polskich filharmonii, Warszawską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Teatrami Wielkimi w Poznaniu i w Łodzi. Prowadził prawykonania utworów kompozytorów polskich i zagranicznych, m.in. na Festiwalu Muzyki Polsko-Amerykańskiej "Write & Play" i Festiwalu Muzyki Współczesnej "Dni Kompozytorów Krakowskich". We wrześniu 2007 roku, w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego, sprawował kierownictwo muzyczne widowiska plenerowego "Harnasie", którego premiera odbyła się na stoku Gubałówki w Zakopanem.

W 2011 roku zadebiutował w Filharmonii Narodowej w Warszawie oraz Operze Narodowej w Bratysławie. W październiku 2011 roku na Festiwalu Operowym w Wexford (Irlandia) poprowadził spektakl "Maria" Romana Statkowskiego - pierwsze poza Polską wykonanie opery.

Obecnie przygotowuje dla Opery Krakowskiej przedstawienia oper "Ariadna na Naxos" Ryszarda Straussa oraz "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta.

W swoim dorobku ma nagrania telewizyjne oraz nagrania muzyki filmowej i teatralnej.

Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, grudzień 2011.

Martyna Ćwiek
2011/12/20
Facebook Twitter Reddit Share

Tomasz Tokarczyk

Wydarzenia

24mar'12
Okładka (nid 6317330)

Opera Krakowska przygotowuje premierę spektaklu "Ariadna na Naxos" Richarda Straussa. Reżyseruje Włodzimierz Nurkowski, a kierownictwo muzyczne sprawują Tomasz Tokarczyk i Warcisław Kunc. Czytaj dalej about: "Ariadna na Naxos" w Operze Krakowskiej

Brak podobnych artystów.