Content anchor

Sotei

Solei, fot. materiały promocyjne
Solei, fot. materiały promocyjne

Jeden z najlepszych polskich perkusistów połączył siły z mistrzem samplowania. Sobura i Teielte po koncertowym przetarciu wreszcie – w lutym 2017 – wydadzą debiutancki album.

Sotei tworzą dwie postaci dobrze znane na polskiej scenie elektronicznej. Sobura gra na perkusji, Teielte posługuje się samplerami, obaj zajmują się produkcją muzyczną. Ich debiutancki wspólny album, z udziałem śpiewających i rapujących gości, premierę będzie miał w lutym 2017. Sotei jednak długo przed doszlifowaniem płyty zaczęli pracować na koncertową sławę – zaczęli od koncertu przed brytyjskim artystą Flying Lotusem, który przyjechał do Warszawy w czerwcu 2015. Wtedy jeszcze z Soburą i Teielte grał basista Bartosz Wojciechowski, jednak szybko ustalił się dwuosobowy skład Sotei.

Pochodzący z Płocka producent Paweł Strzelczyk, czyli Teielte, od 2010 roku wydał aż cztery solowe płyty i epki. Jego znakiem rozpoznawczym jest mocny bas i glitche oraz benedyktyńska praca na precyzyjnie wycinanych samplach. Teielte ma podejście hiphopowe, ale w samej jego muzyce z biegiem lat jest coraz połamanych elektronicznych brzmień, mniej wpadających w ucho. Wojciech Sobura gra na bębnach w zespołach Skubasa oraz Nosowskiej. Współpracował z Maciejem Trifonidisem Bielawskim, Pablo Hudinim, grupami Hey (na płycie "Hey w Filharmonii") i KDMS czy producentem Galusem związanym z wytwórnią U Know Me, w której nagrywają obaj członkowie Sotei. Ma też na koncie solowy album "Organic Lo-Fi" (2012). Inspiracje jazzowe łączy z elektroniką.

Wiosną 2016 ukazała się kompilacja "Albo Inaczej - Remixy", na której Sotei zremiksowali utwór "Stres". Cały projekt Albo Inaczej oparty był na pomyśle, aby wokaliści z lat 70. i 80. wykonali utwory ze złotej ery polskiego hip-hopu w jazzowych aranżacjach. "Stres" autorstwa warszawskiego rapera Eldo wykonał Felicjan Andrzejczak, najbardziej znany z przebojów "Jolka, Jolka pamiętasz" oraz "Noc komety" Budki Suflera. Złożona z ośmiu podobnych utworów (m.in. z udziałem Andrzeja Dąbrowskiego i Krystyny Prońko) płyta "Albo Inaczej" ukazała się w 2015 roku. Rok później wśród 15 elektronicznych remiksów znalazła się wersja Sotei – basowa, ale pędząca, podkreślająca wers: "Denerwuję się bez przerwy" śpiewany przez Andrzejczaka.

Długo odwlekana premiera debiutanckiego albumu Sotei została wyznaczona na 17 lutego 2017. Na wydanie na płycie winylowej trzeba zaczekać kilka miesięcy dłużej, na początku dostępna będzie tylko wersja elektroniczna. Jeżeli chodzi o zawartość muzyczną, artyści zapowiadali "miksturę parkietowych killerów wypełnionych niesamowitą wyobraźnią dwóch artystów o otwartych umysłach". Za wszystkie rytmy odpowiada Sobura, a Teielte dostarcza melodie, basy i syntezatory.

Premierę albumu o cały rok poprzedziło wydanie singla "Opus", pełnego syntezatorowych akordów, sampli smyczków i nasyconego gęstą gry perkusji. Pod koniec stycznia wytwórnia U Know Me pochwaliła się znakomitym, bardziej przebojowym "Voodoo" z udziałem świetnego warszawskiego rapera Hadesa. Zapowiadał się materiał różnorodny i nie tak koneserski, jak twierdzili jeszcze pół roku wcześniej artyści.

Duet Sotei wystąpił na festiwalach Off w Katowicach, Ment w Lublanie, Tallinn Music Week czy Spring Break w Poznaniu.

Jacek Świąder, luty 2017

Dyskografia:

2017 - "Sotei"

Obrazek użytkownika Culture.pl
Culture.pl
2017/02/10
Facebook Twitter Reddit Share

Brak podobnych artystów.