Content anchor

Piotr Tabakiernik

Piotr Tabakiernik, fot. dzięki uprzejmości artysty
Piotr Tabakiernik, fot. dzięki uprzejmości artysty

Kompozytor, improwizator. Urodzony w 1986 roku w Tychach. Absolwent Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zdobywca wielu nagród w szeregu konkursów kompozytorskich, m. in. II nagrody i wyróżnienia w III Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Vox Basilicae Calissiensis w Kaliszu (2005), II nagrody w VI Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim Uczniowskiego Forum Muzycznego w Warszawie (2005), III nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Adama Didura w Sanoku (2007), I nagrody na 53. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda (2012), III nagrody ex aequo na XIII Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Kazimierza Serockiego (2013).

Kwadrofonik, kwartet powstały z połączenia dwóch duetów: fortepianowego i perkusyjnego, jest jedynym tego typu kwartetem w Polsce i jednym z niewielu istniejących na świecie.
 

Kompozycje Piotra Tabakiernika wykonywano m. in. podczas festiwali Warszawska Jesień, Musica Sacra czy Laboratorium Muzyki Współczesnej w Białymstoku, ale także w Trinity College of Music w Londynie (w ramach projektu Polish Contemporary Music for Cello, realizowanego pod auspicjami Polish Cultural Institute in London oraz Joan Greenfiels Trust), Sale Apollinee del Teatro La Fenice w Wenecji (w ramach festiwalu Agimus Venezia).

W sferze zainteresowań kompozytora znajduje się również muzyka teatralna i filmowa, jest on autorem oprawy muzycznej szeregu spektakli, jak m.in. "Spacerowicz", "Żółta Strzała", "Starucha" (spektakl Teatru Ochoty w Warszawie), "Burza", "Kalino malino, czerwona jagodo", "Wariat i zakonnica", "Rewizor" (spektakle Teatru Powszechnego w Warszawie) oraz "Zaćmienie" (spektakl sosnowieckiego Teatru Zagłębia, wystawiany również w Częstochowie), muzyki do etiud filmowych "Otwórz oczy" (2007) oraz "Redeo" (2008).

 

Piotr Tabakiernik był również zaangażowany w projekty happenerskie, takie jak "Bösendorfer PROJECT", dziewięciogodzinny, pół-improwizowany utwór z okolic gatunkowych muzyki minimalistycznej, "Feedback" – wielogodzinny, odgrywany w oświetlonej setkami świetlówek hali fabrycznej, koncert na telewizory sprzęgane z kamerami, z utworem "Vexations" E. Satie w tle. Kompozytor współtworzył również polsko-ukraińskie przedsięwzięcie "Tak zwana ludzkość w obłędzie", w ramach którego w roku 2011 zrealizowano sześć symultanicznych spektakli według tekstów Witkacego.

Od 2009 r. Piotr Tabakiernik jest asystentem na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

Autor: Paweł Krzaczkowski, styczeń 2015

 

Ważniejsze kompozycje:

  • "burst suppression" na wielką orkiestrę i warstwę elektroniczną (2010)
  • "transcendental etudes" na kwartet smyczkowy (2011)
  • "paroles gelées" na flet basowy i fortepian (2012)
  • "piano concerto user’s guide" na fortepian i orkiestrę (2012)
  • "feldman’s lens I/II/III" na fortepian, czelestę i komputer (2013)
  • "sumpiqo" na kwartet smyczkowy, perkusję i 8-kanałową projekcję dźwięku (2013)
  • "šeg" na wiolonczelę i akordeon (2014)
Obrazek użytkownika Culture.pl
Culture.pl
2015/01/16

Brak podobnych artystów.