Content anchor

Patrycja Piekutowska

Patrycja Piekutowska, fot. www.patrycjapiekutowska.com

Skrzypaczka i pedagog, urodziła się 13 października 1976 roku.

Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Tadeusza Gadziny, którą w 2000 roku ukończyła z wyróżnieniem oraz dwuletnich mistrzowskich studiów podyplomowych, które ukończyła z dyplomem "Grand Distinction" w klasie prof. Igora Ojstracha w Konserwatorium Królewskim w Brukseli.

W latach 2002-2010 wykładała w warszawskiej Akademii Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina), a od 2010 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Sztuki w Szczecinie. Od wielu lat zapraszana jest jako pedagog na kursy mistrzowskie zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. w Brazylii, Chinach, Chile, Peru i Wenezueli. Zasiadała również w jury konkursów skrzypcowych w Polsce i za granicą.

Od 1995 roku koncertuje jako solistka. Występowała na recitalach i koncertach symfonicznych w Albanii, Argentynie, Austrii, Belgii, Brazylia, Boliwii, Chile, Chinach, Danii, Ekwadorze, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Indii, Irlandii, Kuwejcie, Peru, Portugalii, Rosji, Serbii, Szwecja, Tunezji, Ukrainie, Urugwaju, USA, Wenezueli i Włoszech oraz w wielu miastach polskich, w tym w większości krajowych filharmonii.

Do najważniejszych wydarzeń artystycznych w karierze Patrycji Piekutowskiej należą koncerty w Teatro Colon w Buenos Aires w Argentynie z Philarmonica de Buenos Aires (otwarcie sezonu artystycznego 2003/04), w Filharmoniach w Santiago de Chile, Montevideo, Pekinie, Belgradzie i Kijowie, koncert promujący płytę z muzyką polską w Lincoln Center w Nowym Jorku, wykonanie z Maestro Igorem Ojstrachem "Koncertu d-moll" na dwoje skrzypiec Jana Sebastiana Bacha w Filharmonii Narodowej w Warszawie i w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. 

Artystka brała udział w takich międzynarodowych festiwalach jak m.in. "Beijing Music Festival" w Chinach, "West Cork Chamber Music Festival" w Irlandii, "Festival Internacional de Musica do Algarve" w Portugalii, "II Ciclo de Solistas Fundación BBVA" w Hiszpanii, "Festiwal Krzysztofa Pendereckiego" w Filharmonii Narodowej z okazji 75. urodzin kompozytora.

Nagrała siedem płyt CD, w tym pięć z muzyką polską, głównie XX wieku. Płyty te - "Violin and piano works" (wszystkie dzieła na skrzypce i fortepian Krzysztofa Pendereckiego), "Muzyka Polska XX wieku" (Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski) oraz "Capriccio" na skrzypce i orkiestrę symfoniczną Pendereckiego - otrzymały w Luxemburgu prestiżowe nagrody fonograficzne "Pizzicato Supersonic Award" kolejno w 2005, 2006 i 2007 roku. W 2008 roku artystka, jako pierwsza polska skrzypaczka otrzymała MIDEM Cannes Classical Award w kategorii muzyki współczesnej. Na nagrodzonej płycie, poświęconej w całości muzyce Krzysztofa Pendereckiego, "Capriccio" wykonała skrzypaczka z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą kompozytora. Płyta ta otrzymała również nagrody w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech. 

W roku 2001 i 2003 koncertowała w Ameryce Południowej. W Chile, gdzie dwukrotnie odbyła tournée, dając m.in. recitale na festiwalu muzyki poważnej "Semanas Musicales" we Frutillar, występując z orkiestrą kameralną w La Serena, a następnie z orkiestrą symfoniczną Filharmonii w Santiago de Chile. Koncert ten został uznany w plebiscycie radiowym za najlepszy występ solisty podczas sezonu artystycznego. W Argentynie wystąpiła z orkiestrą filharmonii Buenos Aires na koncercie inaugurującym sezon artystyczny w Teatro Colon w Buenos Aires. Koncertowała też dwukrotnie w Urugwaju, gdzie grała recital wspólnie z Januszem Olejniczakiem i orkiestrą Filharmonii w Montevideo.

W maju 2003 otrzymała w Warszawie prestiżową nagrodę "Belvedere International Achievement Award", przyznawaną młodym polskim artystom, którzy odnieśli znaczący międzynarodowy sukces.

W czerwcu i październiku 2005 koncertowała w Chinach, m.in. podczas Beijing Music Festival w Pekinie, dała również recital na zamknięcie festiwalu Octobre Musical w Kartaginie w Tunezji.

W lutym 2006 dokonała europejskiego prawykonania koncertu skrzypcowego Roxanny Panufnik "Abraham" z towarzyszeniem NOSPR pod dyrekcją Gabriela Chmury podczas 25. Festiwalu Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu.

W czerwcu 2006 wystąpiła w sześciu koncertach podczas "West Cork Chamber Music Festival" w Irlandii, gdzie jej wykonanie sonaty na skrzypce i fortepian Dymitra Szostakowicza było transmitowane na żywo do stacji radiowych siedmiu krajów europejskich.

Przez cztery lata grała w duecie z Beatą Bilińską. Obie płyty, które artystki wspólnie nagrały, otrzymały prestiżową nagrodę fonograficzną "Pizzicato Supersonic Award" przyznawaną w Luksemburgu oraz entuzjastyczne recenzje w miesięcznikach muzycznych "The Grammophone" i "The Strad". We wrześniu 2006 artystki promowały płytę na recitalu w Filharmonii Narodowej w Kijowie oraz w Alice Tully Hall w Lincoln Center w Nowym Jorku.

Patrycja Piekutowska trzykrotnie była jurorem konkursów skrzypcowych - w 2005 roku na 6. Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Karola Szymanowskiego w Łodzi oraz 6. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków w Lublinie, a w marcu 2007 na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. I. Petrela w Tiranie w Albanii.

Od 2009 roku skrzypaczka promuje swój projekt - recital na skrzypce solo "Od Bacha do Pendereckiego", który prezentowała już z wielkim powodzeniem w Moskwie, Nowym Jorku, Madrycie, Pekinie, jak również  w maju 2011 podczas tournée w Boliwii, Ekwadorze i Peru. Program ten wykonała także w Salach Redutowych Teatru Wielkego - Opery Narodowej w Warszawie.

W grudniu 2010 wystąpiła na koncercie w Carnegie Hall w Nowym Jorku, gdzie podczas festiwalu zamykającego rok chopinowski, wraz ze Sławomirem Wilkiem (fortepian) i Tomaszem Szczęsnym (wiolonczela), wykonała "Trio fortepianowe g-moll" op. 8 Fryderyka Chopina.

W 2011 roku trzykrotnie koncertowała w Chinach, w Pekinie oraz w Wuhan i Tianjin, gdzie z tamtejszymi orkiestrami filharmonicznymi wykonała koncert Jeana Sibeliusa. W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy dokonała prawykonania koncertu skrzypcowego jednego z najwybitniejszych obecnie kompozytorów muzyki współczesnej, Fabiana Panisello, które odbyło się  pod batutą kompozytora. 

Strona internetowa artystki: www.patrycjapiekutowska.com.

Dyskografia:

  • 1998 - "Lutosławski, Paderewski, Wieniawski"; Maria Szwajger-Kułakowska - fortepian
  • 2000 - "Sibelius, Wieniawski - koncerty skrzypcowe"; Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Antoni Wit (CD Accord)
  • 2004 - "Penderecki Violin & Piano Works"; Beata Bilińska - fortepian (DUX)
  • 2006 - "Józef i Henryk Wieniawscy"; Edward Wolanin - fortepian (DUX)
  • 2006 - "Bacewicz, Lutosławski, Szymanowski"; Beata Bilińska - fortepian (DUX)
  • 2007 - "Penderecki, 'Capriccio'"; NOSPR, dyr. Krzysztof Penderecki (DUX)
  • 2009 - "Power of Emotion" - miniatury na skrzypce i fortepian; Mariusz Rutkowski - fortepian (DUX).


Opracowanie: na podstawie informacji nadesłanej, lipiec 2007; aktualizacja: listopad 2011

Obrazek użytkownika Culture.pl
Culture.pl
2006/02/16
Facebook Twitter Reddit Share

Patrycja Piekutowska

Dzieła

Druga płyta w dorobku duetu dwóch młodych artystek - skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej i pianistki Beaty Bilińskiej. Z obszernego repertuaru współczesnej kameralistyki polskiej artystki wybrały trzy sztandarowe kompozycje najwybitniejszych twórców XX wieku. Czytaj dalej about: Szymanowski, Bacewicz, Lutosławski

Doskonała znajomość faktury oraz możliwości technicznych i brzmieniowych instrumentu. Nagranie zostało dokonane przy ścisłej współpracy z autorem, w pełni oddając jego intencje. Czytaj dalej about: Krzysztof Penderecki, "Utwory na skrzypce i fortepian"

Patrycja Piekutowska
Podobni twórcy