Content anchor

Michalina Olszańska

Michalina Olszańska w filmie "Ja, Olga Hepnarová". fot. Media Brigade
Michalina Olszańska w filmie "Ja, Olga Hepnarová". fot. Media Brigade

Aktorka, pisarka. Ur. 29 czerwca 1992 rok. Wystąpiła w takich filmach jak "Córki dancingu" i "Ja, Olga Hepnarová".

Jest aktorką, pisarką i skrzypaczką. Jako siedmiolatka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach, a w 2011 roku ukończyła ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia im. Zenona Brzeskiego w Warszawie. Występowała jako solistka z orkiestrami symfonicznymi w Katowicach, Rzeszowie, Łomży, Słupsku i Berlinie.

W 2009 roku zadebiutowała jako pisarka powieścią "Dziecko Gwiazd Atlantyda", którą stworzyła, mając piętnaście lat. Dwa lata później ukazała się druga powieść Olszańskiej – "Zaklęta" nawiązująca do baśni braci Grimm "Roszpunka". Niedługo później porzuciła pisarstwo dla aktorstwa. W 2011 roku rozpoczęła studia w warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza.

 

 

Występowała w serialach telewizyjnych "Barwy szczęścia" i "Komisarz Alex", a także w epizodycznych rolach w takich produkcjach jak "Warsaw by Night" Natalii Korynckiej-Gruz i "Miasto 44" Jana Komasy. W "Jacku Strongu" Władysława Pasikowskiego wcielała się w dziewczynę Bogdana Kuklińskiego, zaś w "Anatomii zła" Jacka Bromskiego -  w młodziutką prostytutkę. Zagrała także w krótkometrażowych filmach "Tygrys" Jakuba Chełkowskiego oraz "Solange" Patryka Jurka.

Jako pierwszoplanowa aktorka w filmie fabularnym zadebiutowała w "Piąte: nie odchodź" Katarzyny Jungowskiej. Zagrała w nim piętnastoletnią Romę, która po śmierci matki zapada na tajemniczą chorobę. Jej ojciec, dotąd zdystansowany emocjonalnie wobec córki, musi na nowo zacząć budować relacje łączące go z nastoletnią dziewczyną. Film został chłodno przyjęty przez krytykę, ale pokazał, że Olszańska radzi sobie także z pierwszoplanowymi kreacjami.

 

 

Przełomem w jej aktorskiej karierze okazał się film Agnieszki Smoczyńskiej "Córki dancingu", szalony musical o dwóch syrenach, które pewnego dnia wychodzą na brzeg Wisły, by stać się gwiazdami jednego z PRL-owskich dancingów. Olszańska wcieliła się (u boku Marty Mazurek) w jedną z dwóch głównych bohaterek – krwiopijczą piękność mordującą mężczyzn.

Niewiele jednak brakowało, by w ogóle nie znalazła się w obsadzie. Zwłaszcza, że wedle pierwotnych założeń w rolach syren Srebrnej i Złotej wystąpić miały jedenastoletnie dziewczyny, a nie dorosłe aktorki. 

Uparłam się i weszłam na casting. Od razu złapałyśmy z Agą nić porozumienia. Później nastał rok ciszy. Wreszcie koncepcja filmu uległa zmianie i zaproszono mnie do kolejnych castingów – wspominała w rozmowie z Łukaszem Knapem z Wirtualnej Polski.

W "Córkach dancingu" stworzyła mocną, wyrazistą kreację i jednocześnie potwierdziła swój muzyczny talent. Jej śpiewająca bohaterka miała w sobie czystą zwierzęcość i dziewczęcą delikatność, naiwność i okrucieństwo. Film Smoczyńskiej okazał się jednym z najgłośniejszych debiutów polskiego kina ostatnich lat i zdobywał nagrody festiwali w Krakowie, Porto, Nashville, Chicago, San Francisco i Gdyni.

Nie był to ostatni film z udziałem Michaliny Olszańskiej, który spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na filmowych festiwalach. Kolejnym było "Ja, Olga Hepnarová" dwójki młodych, czeskich reżyserów - Tomása Weinreba i Petra Kazdy, w którym Olszańska zagrała całą rolę po czesku (jej kwestie były następnie dubbingowane).

 

 

Czarno-biały dramat opowiadał historię młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach, a w czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Olga Hepnarová była ostatnią kobietą w Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

W rozmowie z Wirtualną Polską Olszańska tak mówiła o swojej postaci:

Gdy gram morderczynię, nie mogę jej osądzać i być przeciwko niej, bo inaczej nie zagrałabym wiarygodnie. To trochę niebezpieczny moment.

Wcielając się w postać Olgi Hepnarovéj, Olszańska stworzyła najlepszą kreację w swoim dotychczasowym dorobku. Jej bohaterka to osoba ukrywająca się przed światem w pancerzu niedostępności. Za kreację młodej morderczyni Olszańska w 2016 roku została nominowana do nagrody Stowarzyszenia Czeskich Krytyków Filmowych oraz Czeskiego Lwa za najlepszą kobiecą rolę pierwszoplanową.

Już w niedługo Olszańską  zobaczymy w rosyjskiej superprodukcji "Matylda" Alekseya Uchitela opowiadającej o carze Mikołaju II.  Polska aktorka wcieliła się w nim w tytułową bohaterkę, kochankę cara, Matyldę Krzesińską.

Wkrótce na ekrany trafić mają kolejne filmy z Olszańską – baśniowy "Syn Królowej Śniegu" Roberta Wichrowskiego, "Miłość w mieście ogrodów" Adama Sikory i Ingmara Vilquista, a także czescy "Muzzikanti" Dusana Raposa oraz rosyjska "The Legend of Escape" Andreya Malyukova (oba filmy są w fazie postprodukcji).

Filmografia:

 • 2017  - "Syn Królowej Śniegu"  
 • 2016 - "Ja, Olga Hepnarova"
 • 2016 -" Matilda"      
 • 2016 - " Operacja Bazyliszek"     
 • 2015 - "Miłość w Mieście Ogrodów"     
 • 2015 - "Córki dancingu " 
 • 2015 - "Anatomia zła"       
 • 2015 - "Żyć nie umierać"   
 • 2015 -  "Ojciec"        
 • 2015 - "Tiger"
 • 2015 - "Bangistan"   
 • 2014 - "Jack Strong"
 • 2014 - "Facet (nie)potrzebny od zaraz"
 • 2014 - "Miasto 44"   
 • 2014 - "Piąte: nie odchodź"
 • 2014 - "Warsaw by Night"
 • 2013 - "Solange"      
 • 2013 - "Kranz "       
 • 2013 - "To tylko komedia"

Młode, piękne i utalentowane. W polskim kinie, w którym kobiecych ról jest jak na lekarstwo, twardo... Czytaj dalej about: 10 aktorek, o których będzie głośno

Są wrażliwi, zdolni i pracowici. Od kilku lat uwodzą kinową i teatralną publiczność. Oto 10... Czytaj dalej about: 10 aktorów, o których będzie głośno

Bartosz Staszczyszyn, styczeń 2017. Źródła: Wirtualna Polska, inf własne.

Obrazek użytkownika bartoszstaszczyszyn
Bartosz Staszczyszyn
2017/01/19

Michalina Olszańska

Artykuły

Michalina Olszańska w filmie "Ja, Olga Hepnarová". fot. Media Brigade

Operator Adam Sikora oraz aktorka Michalina Olszańska znaleźli się w gronie nominowanych do Nagród Stowarzyszenia Czeskich Krytyków Filmowych oraz Czeskich Lwów, najważniejszych nagród czeskiego przemysłu filmowego. Czytaj dalej about: Polacy zdobywają czeskie kino

Michalina Olszańska
Podobni twórcy