Content anchor

Magdalena Bojanowicz

Magdalena Bojanowicz, fot. dzięki uprzejmości artystki

 


Wiolonczelistka, urodzona 21 października 1988 w Warszawie.

Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, gdzie kształciła się w zakresie gry na wiolonczeli pod kierunkiem prof. Andrzeja Orkisza. W 2010 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach mistrzowskich w Brukseli, Salzburgu, Pineswang (Austria), Kronberg (Niemcy), gdzie pracowała pod okiem wybitnych wiolonczelistów, jak Philippe Muller, Julius Berger, Claus Reichardt, Victoria Yagling, Kazimierz Michalik czy Arto Noras.

Jest laureatką wielu konkursów krajowych i zagranicznych, m.in. I nagrody na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Wiolonczelistów Szkół Muzycznych II st. w Łodzi (2004), wyróżnienia na 3. Międzynarodowym Konkursie dla młodych wiolonczelistów im. J. Dotzauera w Dreźnie (2005), I nagrody w 6. Konkursie Muzyki XX i XXI wieku dla młodych wykonawców w kategorii uczniów szkół muzycznych II st. (2005), I nagrody na 8. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Liezen (Austria, 2006), III nagrody na 1. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (2008), II nagrody na 69. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Ludwiga van Beethovena w Hradec (Czechy, 2010) oraz II nagrody i dwóch nagród specjalnych na 8. Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie (2011). W 2009 roku została półfinalistką 2. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego Gaspara Cassado w Tokyo w Japonii, jednego z najbardziej prestiżowych konkursów wiolonczelowych na świecie.

Koncertowała w Polsce i za granicą, m.in. w Niemczech, Holandii, Francji, Belgii i Austrii. Brała udział w 23. Ogólnopolskim Festiwalu "Tydzień Talentów" w Centrum Ignacego Jana Paderewskiego w Tarnowie (2005), 15. Ogólnopolskim Festiwalu "Gwiazdy Promują" w Jeleniej Górze, a także cyklu koncertów "Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki" w Zielonej Górze i "Festival au Leman" w Thonon les Bains we Francji. Była uczestniczką spotkania "Mój Talent dla Polski", zorganizowanego przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (2006).

Jako solistka występowała z orkiestrami Filharmonii Narodowej, Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, Zielonogórskiej, Łódzkiej, Dolnośląskiej pod batutą takich dyrygentów, jak: Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Kosek, Michał Nesterowicz oraz Paweł Przytocki.

Ważne miejsce w repertuarze Magdaleny Bojanowicz zajmuje muzyka współczesna. Wykonuje ją nie tylko solowo, ale też w zespołach - grupie Cellonet, prowadzonej przez Andrzeja Bauera, oraz w duecie TWOgether DUO z akordeonistą Maciejem Frąckiewiczem. Nową muzykę prezentowała podczas prestiżowych festiwali, jak "Musica Moderna" w Łodzi, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, "Warszawska Jesień" czy "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu.

Była wielokrotną stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci (2001-2008) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2009 roku została laureatką stypendium "Młoda Polska", które otrzymała na nagranie płyty z polską muzyką współczesną (w duecie z Maciejem Frąckiewiczem).

Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, grudzień 2011.

Martyna Ćwiek
2011/12/15
Facebook Twitter Reddit Share
Magdalena Bojanowicz
Podobni twórcy