Content anchor

Leszek Kułakowski

Leszek Kułakowski, fot. materiały prasowe
Leszek Kułakowski, fot. materiały prasowe

Pianista, kompozytor i teoretyk, urodzony 4 grudnia 1955 w Słupsku.

Studiował grę na skrzypcach w Akademii Muzycznej w Gdańsku, otrzymując dyplom w roku 1981. W 2000 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie kompozycji na Akademii Muzycznej w Katowicach i jeszcze tego samego roku objął stanowisko profesora w Zakładzie Sztuki Muzycznej w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, gdzie od 2006 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Muzyki. Od roku 2006 prowadzi także klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz jest kierownikiem działającego przy gdańskiej uczelni założonego przez siebie Studium Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Działalność artystyczną i kompozytorską rozpoczął zaraz po ukończeniu studiów wiolinistycznych. W latach 1981-83 współpracował z eksperymentalnym Teatrem Instrumentalnym Ryszarda Miśka przy Teatrze Muzycznym w Gdyni jako aktor-muzyk i kompozytor muzyki do przedstawień Proces według Franza Kafki i Taniec Lokatorów. Następnie - w latach 1983-85 - pracował z Hamburger Mozart Orchester w Hamburgu.

Jako jazzman zadebiutował już w 1979 roku wraz ze swoim zespołem Antiquintet, z którym wystąpił m.in. w 1981 roku na Festiwalu "Jazz nad Odrą" we Wrocławiu, zdobywając I nagrodę za kompozycję Reinkarnacja. Koncertował także na Jazz Jamboree. W 1984 roku zajął II miejsce w Konkursie Skrzypków Jazzowych w Szczecinie. W latach 1984-86 był leaderem i pianistą grupy funkowej Zu-Zu, z którą występował na Pomorskiej Jesieni Jazzowej i Festiwalu Jazz Jantar w Gdańsku. W latach 1987-93 współpracował z zespołem Sami Swoi, odbywając liczne koncerty podczas europejskich festiwali jazzowych, m.in. Pori Jazz Festival.

Leszek Kułakowski, fot. materiały prasowe
Leszek Kułakowski, fot. materiały prasowe

W roku 1994 wraz ze swoim sekstetem nagrał pierwszą autorską płytę Black & Blue. Dzięki sukcesowi, jaki odniosła, w następnych latach zrealizował kolejne projekty. W 1995 roku we współpracy z triem jazzowym i Słupską Orkiestrą Kameralną nagrał płytę Chopin and Other Songs, w 1996 roku z udziałem Zbigniewa Namysłowskiego krążek Interwały, w 1997 z kwartetem jazzowym, zespołem wokalnym Swinging Singers i ludowym Modraki z Parchowa płytę Kułakowski & Kaszubi, a w roku 1999 z triem jazzowym i kwartetem smyczkowym - Katharsis, w której połączył jazz ze środkami nawiązującymi do języka muzyki poważnej romantyzmu i współczesności. W 2000 roku powstała płyta Eurofonia na głos solowy, kwintet jazzowy i orkiestrę symfoniczną, będąca kompilacją muzyki współczesnej, polskiego stylizowanego folkloru i jazzu, która rok później w ankiecie czytelników "Jazz Top 2000" miesięcznika "Jazz Forum" została wybrana "Albumem Roku".

Kułakowski jest również pomysłodawcą i inspiratorem Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy i Komeda Jazz Festival, których pierwsze edycje odbyły się w 1996 roku.

W 2001 roku został uhonorowany przez Wojewodę Pomorskiego "Pomorską Nagrodą Artystyczną 2000" w dziedzinie muzyki za wybitne łączenie folkloru, jazzu i muzyki współczesnej w Eufonii. Rok później otrzymał nagrodę I stopnia w dziedzinie kultury od Prezydenta Miasta Słupska, a w roku 2003 - Złoty Krzyż Zasługi od Prezydenta RP, Aleksandra Kwaśniewskiego.

Strona internetowa artysty: www.kulakowski.slupsk.pl.

Autor: Anna Iwanicka-Nijakowska, grudzień 2007.
 

Kajetan Prochyra
2014/06/30
Facebook Twitter Reddit Share

Brak podobnych artystów.