Irena Jurgielewiczowa, jedna z najpopularniejszych autorek powieści, opowiadań i sztuk scenicznych dla dzieci i młodzieży, urodziła się 13 stycznia 1903 roku w Warszawie przy ulicy Wiejskiej, zmarła 25 maja 2003.

Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim (w 1928 roku uzyskała doktorat) oraz pedagogikę w Wolnej Wszechnicy Polskiej. W latach 30. wykładała w Wolnej Wszechnicy. W okresie okupacji niemieckiej prowadziła seminaria na tajnych kompletach. Żołnierz Armii Krajowej; w 1944 roku została wywieziona do obozu jenieckiego w Niemczech. Po wojnie była wykładowcą na Wydziale Pedagogiki UW (1947-50), kierownikiem literackim Państwowego Teatru Nowej Warszawy (1950-54). Od 1954 roku poświęciła się pracy literackiej.

– Wyrosłam w środowisku inteligenckim i należałam do tych, którzy od najwcześniejszych lat wychowywano w poczuciu ważności kultury - pisała o swoim dzieciństwie. W rozmowach prócz wszechobecnej polityki mówiło się o teatrze, o wystawach, o książkach. Stały na półkach i leżały na stołach, świeżo zdobytą umiejętność czytania ćwiczyłam na ich tytułach, które choć dziwaczne, mówiły o czymś niedostępnym, a na pewno cudownym. Po latach "Gazecie Wyborczej" wyznała:  –Dokonałam w swoim życiu tylko jednego odkrycia: staram się być jak najbardziej uczciwym człowiekiem. Nie robić przykrości innym. Nie dochodzić swego, pogodzić się z tym, że krzywdy bywają w życiu. Lepiej wybaczyć, aniżeli czuć się wiecznie skrzywdzonym.


Twórczość Ireny Jurgielewiczowej łączy znajomość psychiki i problemów młodych czytelników z zainteresowaniem dla ich etycznych i intelektualnych przeobrażeń. Wśród jej utworów dla dzieci do najpopularniejszych należą: HISTORIA O CZTERECH PSTROCZKACH (1948), O CHŁOPCU, KTÓRY SZUKAŁ DOMU (1957), JAK JEDEN MALARZ CHCIAŁ NAMALOWAĆ SZCZĘŚLIWEGO MOTYLA (1960), a wśród powieści dla młodzieży: TEN OBCY (1961), NIESPOKOJNE GODZINY (1964), WSZYSTKO INACZEJ (1968), WAŻNE I NIEWAŻNE (1971), INNA? (1975). Jest autorką wspomnień STRATEGIA CZEKANIA (1982) i BYŁAM, BYLIŚMY (1998).

Książki Ireny Jurgielewiczowej tłumaczone były m.in. na język czeski, bułgarski, japoński, niemiecki, rosyjski, ukraiński, włoski. Jej powieść TEN OBCY wpisana jest na międzynarodową Listę Honorową im. H.Ch. Andersena, a INNA? - na międzynarodową listę Premio Europeo. Tom wspomnień z młodości BYŁAM, BYLIŚMY trafił do finału Nagrody Literackiej NIKE.

Czytelnicy w listach do redakcji chwalili ją za to, że jest "mądra, ale nie przemądrzała; patriotyczna, ale nie nacjonalistyczna". Pisarka do końca zachowała jasność umysłu i poczucie humoru. Kiedy chwalono ją za doskonałą pamięć, mówiła: "Bez przesady, z wojny rosyjsko-japońskiej prawie nic nie pamiętam".