Content anchor

Bartosz Szydłowski

Reżyser teatralny. Twórca niezależnego krakowskiego Stowarzyszenia Teatralnego "Łaźnia". Urodził się w 1968 roku we Wrocławiu.

Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Wydział Reżyserii Dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W teatrze debiutował w 1997 roku Słowami Bożymi Ramóna Valle Inclána w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego. W 1996 roku założył Stowarzyszenie Teatralne "Łaźnia", niezależną scenę teatralną, która od początku swojego istnienia prowadziła także interdyscyplinarną działalność kulturalną, przygotowywała projekty społeczno-edukacyjne i silnie angażowała się w życie lokalnej społeczności. Kolejne przedstawienia zrealizował w Teatrze "Łaźnia". Wystawiał dramaturgię współczesną: Pana Pawła Tankreda Dorsta (1999), Zabawę Sławomira Mrożka (2000) i najnowszą: po raz pierwszy w Polsce zrealizował na scenie dramat Sarah Kane, była to Miłość Fedry (2001), w 2002 roku wyreżyserował Tatuaż Dei Loher. Przygotował także spektakle na podstawie dramatów współczesnego polskiego dramatopisarza Pawła Jurka - Wściekliznę show, albo fajnych ludzi (2003) oraz Pokolenie porno (2003). W 2004 roku stowarzyszenie zmieniło siedzibę i nazwę. Obecnie Teatr Łaźnia Nowa działa na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie i nadal angażuje się w życie, tym razem nowohuckiej, społeczności. Kolejny spektakl Szydłowskiego Edyp. Tragedia nowohucka (2006) uniwersalne sensy dramatu Sofoklesa wpisywał właśnie w nowohucką rzeczywistość (pierwsza wersja spektaklu powstała w 2005 roku). Potem reżyser pokazał baśniowe Krwawe wesele, czyli muzyczną opowieść o cygańskim sercu na motywach Krwawych godów Federico Garcii Lorki (2007), dla którego punktem wyjścia stały się cygańskie pośmiertne wspominki, i współcześnie potraktowaną Moralność pani Dulskiej, czyli w poszukiwaniu zagubionego czakramu na podstawie dramatu Gabrieli Zapolskiej (2009) - spektakl o moralnym zepsuciu, w którym można było jednocześnie odnaleźć kpinę z krakowskich i nowohuckich stereotypów.

Nagrody:

  • 2007 - Krakowska nagroda Allianz - Statuetka Nike w kategorii "kultura";
  • 2009 - Złoty Laur za mistrzostwo w sztuce, za mistrzostwo w reżyserii i zrealizowanie ważnego projektu w Krakowie - Nowej Hucie: Teatru Łaźnia Nowa; Nagroda im. Józefa Dietla.


Opracowanie: marzec 2004.
Aktualizacja: Monika Mokrzycka-Pokora, listopad 2009.
 

Obrazek użytkownika Culture.pl
Culture.pl
2004/03/10
Facebook Twitter Reddit Share

Bartosz Szydłowski

Wydarzenia

Brak podobnych artystów.