Content anchor

Anna Serafińska

Anna Serafińska, fot. Adam Krauze

Anna Serafińska jako pierwsza w Polsce obroniła tytuł doktora w dziedzinie śpiewu rozrywkowego; od października 2008 adiunkt na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie; od października 2012 do listopada 2013 prodziekan tego wydziału. Artystka jest laureatką licznych nagród, wyróżnień i stypendiów – między innymi I nagrody na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych Zamość ’94. Wiosną 2000 roku czytelnicy Jazz Forum przyznali jej tytuł Nowej Nadziei Polskiego Jazzu.

W 2004 zdobyła I nagrodę oraz Nagrodę Publiczności na prestiżowym, międzynarodowym konkursie dla wokalistów jazzowych w ramach Montreux Jazz Festival. W lipcu 2006 zdobyła tytuł Lady Summertime (Grand Prix i Nagrodę Publiczności) podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych w Hammenlinie (Finlandia). Obecna na polskiej scenie jazzowej od ponad 15. lat zajmuje się wszystkimi odcieniami wokalistyki jazzowej i jej pokrewnymi – od standardów w ich klasycznym brzmieniu po współczesne formy muzyczne. 

W swym dorobku ma cztery solowe płyty: album “NIEOBECNI” nagrany do tekstów Jonasza Kofty z muzyką Janusza Strobla i Zbigniewa Jaremko (1997 Polygram Polska), “MELODIES” (1999 Sony Music Polska), „CIEPŁO ZIMNO”(2004 Polskie Radio/Zair), do tekstów m.in. Piotra Sokołowskiego i Filipa Łobodzińskiego i „GADU GADU” do tekstów Agnieszki Osieckiej (2006 EMI Music Poland). W lutym 2012 ukazała się Edycja Specjalna albumu „GADU GADU”, wydana z okazji 15. rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej. Na albumie znalazły się 2 dodatkowe utwory: „Uciekaj moje serce” oraz „Kobiety, których nie ma”. Annę Serafińską gościnnie można również usłyszeć na wielu płytach innych wykonawców. Artystka współpracowała między innymi ze Zbigniewem Namysłowskim, Włodzimierzem Nahornym, Adamem Pierończykiem, Włodzimierzem Pawlikiem, Wojciechem Karolakiem i innymi.

Doświadczenie sceniczne Anny Serafińskiej to udział w licznych koncertach – od występów klubowych po renomowane festiwale w Polsce i za granicą. Wśród krajów w których wokalistka koncertowała znalazły się między innymi: Litwa, Włochy, Malta, Niemcy, Holandia, Francja, Szwajcaria, Chiny, Egipt, Chorwacja, Rumunia, Luksemburg, Ukraina, Anglia, Finlandia, Szwecja, Turcja, USA i Meksyk.

Z tą samą pasją, z jaką śpiewa, prowadzi także działalność dydaktyczną. Oprócz stałych zajęć ze studentami, bierze udział w licznych warsztatach w kraju i zagranicą. Pracowała między innymi jako konsultant wokalny w IV edycji telewizyjnego show „Idol” (2005), „Jak Oni Śpiewają” (2007-2008), a także „The Voice of POLAND” (2011).

Od 2008 roku występuje w popularnym spektaklu teatralnym „Śpiewając Jazz” ze swoją babcią, legendą swingu Carmen Moreno i Maciejem Zakościelnym – zapis ścieżki dźwiękowej „Śpiewając Jazz”ukazał się na CD w 2011 roku.

Anna Serafińska bierze także udział w multimedialnym show „Chopin Klasycznie-Jazzowo-Rockowo”, z którym do tej pory zaprezentowała chopinowski repertuar między innymi w Szanghaju podczas światowej wystawy EXPO oraz pod piramidami w Gizie z okazji obchodów roku chopinowskiego.

We wrześniu 2013 roku ukazał się najnowszy album wokalistki zatytułowany „Anna Serafińska GROOVE MACHINE”. Płyta jest zapisem koncertu, który odbył się w radiowej Trójce 7 kwietnia 2013. Zaprezentowane podczas koncertu premierowe nagrania to wybuchowa mieszanka nowoczesnego jazzu łącząca utwory różnych języków i stylistyk, zarówno z tekstem, jak i w pełni instrumentalne. Sama wokalistka opisuje swoją muzykę jako vocal fusion. 

Dyskografia:
 “NIEOBECNI” (1997 on Polygram Polska)
 “MELODIES”, (1999) Sony Music Polska
“CIEPŁO ZIMNO” (ZAiR/Polish Radio/Universal Music 2004)
 “GADU GADU“ (2006 / 2012 EMI Music Poland)
”ANNA SERAFIŃSKA GROOVE MACHINE” (2013 Polskie Radio)

Kontakt:
MANAGER KATARZYNA TARŁOWSKA
TELEFON: +48 607 85 30 84
E-MAIL: [email protected]

Kajetan Prochyra
2014/06/24
Facebook Twitter Reddit Share

Brak podobnych artystów.