okładka książki Lecha Stangreta, "Tadeusz Kantor. Drawing”

Lech Stangret, "Tadeusz Kantor. Drawing"

Książka Lecha Stangreta jest jedyną publikacją naukową w języku angielskim, która porusza temat odsłony twórczości rysunkowej Tadeusza Kantora. Wydawnictwo zostało wydane w 2015 roku dzięki współpracy Culture.pl z Fundacją im. Tadeusza Kantora.

Czytaj więcej

"Antologia współczesnego dramatu polskiego"

Pierwszy tom Antologii współczesnego dramatu polskiego po rosyjsku, która ukazał się w 2010 r. nakładem wydawnictwa "Nowoje literaturnoje obozrenije" we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, spotkał się z pozytywnym przyjęciem. Sztuki były nie tylko omawiane w rosyjskim środowisku teatralnym, ale również wystawiane w całym kraju udowadniając, jak bardzo polska dramaturgia bliska jest współczesnej Rosji, a polscy autorzy poruszają tematy ważne dla obu krajów. Do pierwszego tomu weszły utwory, które powstały do 2006 roku. W drugim tomie znalazły się dramaty napisane i wystawione w późniejszych latach. Pośród dramatopisarzy znanych już w Rosji, takich jak Dorota Masłowska, Michał Walczak, Paweł Demirski, Tadeusz Słobodzianek, znalazły się też nowe głosy – Julii Holewińskiej, Magdy Fertacz, Artura Pałygi, Piotra Rowickiego, Elżbiety Chowaniec, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Mariusza Bielińskiego i innych. Wiele z zamieszczonych w antologii utworów zostało nagrodzonych na prestiżowych konkursach i festiwalach, wszystkie były wystawiane na deskach teatrów lub w teatrze radia czy telewizji. Zebrane w jednej publikacji ukazują portret polskiego społeczeństwa XXI wieku – szybko zmieniającego się, choć jednocześnie zanurzonego w przeszłości. To społeczeństwo, w którym żyje pamięć o wojnie i socjaliźmie, i które równocześnie próbuje uporać się z aktualnymi problemami – kryzysem ekonomicznym, rozpadem więzi międzyludzkich i innymi dotykającymi go zjawiskami.

"VeryGraphic"

Kolejna po "Out of the Ordinary", obszerna publikacja o historii polskiego projektowania. 448 stron, 64 projektantów, 57 rozdziałów, 30 autorów: "VeryGraphic. Polish Designers of the 20th Century" to pierwsza tak obszerna publikacja poświęcona polskiemu projektowaniu graficznemu XX wieku. Premiera książki miała miejsce 25 marca 2015 r.

Czytaj więcej

"Cook for book"


Książka kucharska "Cook for Book" to efekt pracy trzech cenionych tureckich kucharzy oraz jednego Polaka. Wirtuozi kuchni pokazują, jak umiejętnie połączyć polskie i tureckie składniki. Być może ta polsko-turecka fuzja kulinarna pozwoli obu kuchniom dotrzeć do serc światowych smakoszy.

"Cook for Book" powstalo z okazji sześciusetlecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Projekt jest finansowany przez culture.pl

Czytaj więcej

"Print Control no. 3"

Publikacja wydana w listopadzie 2014 nakładem txt publishing i Culture.pl prezentuje najciekawsze projekty graficzne zrealizowane w ciągu ostatniego roku. Trzeci numer "Print Control" poświęcony jest współpracy projektantów ze specjalistami z innych dziedzin.

Na 200 stronach trzeciego numeru rocznika "Print Control" ukazano panoramę polskiego designu drukowanego. 

Czytaj więcej

"Unikanie stanów pośrednich. Andrzej Wróblewski"

Polsko-angielska monografia Andrzeja Wróblewskiego jest pierwszym tak obszernym opracowaniem twórczości tego artysty. Imponują zarówno jej rozmiary: ma 752 strony i 864 ilustracje, jak i zawartość. Zawiera reprodukcje wcześniej niepublikowanych lub nieznanych prac artysty, jego teksty oraz eseje autorstwa najwybitniejszych historyków sztuki i badaczy. W książce znalazła się też rekonstrukcja najważniejszej wystawy artysty w Pałacu Sztuki w Krakowie z 1958 roku oraz opisy licznych zagranicznych podróży, w tym najważniejszej wyprawy do Jugosławii, która zaowocowała słynną serią „nagrobków”. Wydawcami książki są Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza oraz prestiżowa oficyna Hatje Cantz. 

Czytaj więcej

"Dominik Lejman. Painting with Timecode"

Angielskojęzyczny album fotograficzny jest pierwszą monografią Dominika Lejmana. Podsumowuje 15 lat twórczości artysty, który od końca lat 90. łączył malarstwo z projekcjami wideo oraz architekturą i przestrzenią miasta. Publikacji towarzyszy specjalnie stworzona strona internetowa www.paintingwithtimecode.com, na której można obejrzeć omówione w albumie filmy. W książce znajduje się 130 ilustracji, które uzupełniają komentarze artysty i wypowiedzi innych twórców. Są też eseje opisujące sztukę Lejmana napisane przez wybitne postaci ze świata sztuki: Doris von Drathen, Andę Rottenberg oraz Timothy’ego Personsa. Album wydało prestiżowe wydawnictwo Hatje Kanz przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i berlińskiej galerii Zak / Branicka.

Czytaj więcej

Polish Design Uncut

90 designerów i 120 najciekawszych projektów powstałych w Polsce po 2000 roku gromadzi książka wydana przez Instytut Adama Mickiewicza. "Polish Design: Uncut" to swoiste podsumowanie dorobku polskiego wzornictwa minionej dekady. Podsumowanie jak najbardziej potrzebne, bo ostatnie lata to czas chyba największych sukcesów rodzimego designu. Świadczą o tym choćby liczne nagrody (np. Red Dot Award), zwycięstwa w prestiżowych konkursach i stała już obecność na najważniejszych targach designu - w Mediolanie, Londynie czy Berlinie.

Czytaj więcej 

Out of the Ordinary: Polish Designers of the 20th Century

Out of the Ordinary jest pierwszym znaczącym podsumowaniem historii polskiego designu. Portretuje 36 najważniejszych postaci, od Stanisława Wyspiańskiego, projektanta modernistycznych mebli i wnętrz, po Wojciecha Wybieralskiego, jednego z pierwszych projektantów, którzy wybili się po burzliwym okresie transformacji w latach 90.

Meble, grafika (w tym także plakat), tkaniny, odzież, ceramika i projektowanie samochodów. Na ponad 350 kolorowych fotografiach można znaleźć m.in. tkaniny Antoniego Buszka, szkło Michała Titkowa, silnik parowy PM36 Kazimierza Zembrzuskiego, ceramikę Mieczysława Naruszewicza czy odzież dla kobiet projektu Jerzego Antkowiaka.

Speak the culture

Piąty z cyklu przewodników kulturalnych Thorgooda w syntetyczny sposób przedstawia Polskę.  Napisane we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza, Speak the Culture: Poland pozwala zrozumieć i poznać najważniejsze wydarzenia historyczne, postaci i polskie obyczaje.

Książka zaczyna się od omówienia historii, języka i polskiej tożsamości, aby następnie płynnie przejśc do osiągnięć artystycznych, od renesansowej poezji Mikołaja Reja, po filmy Romana Polańskiego.  Najważniejsze postacie ze świata sztuki, architektury, literatury, filozofii, muzyki, teatru i kina są przedstawiane zwięźle, lecz treściwie. Ostatnia część Speak the Culture: Poland zajmuje się m.in. religią, społeczeństwem, edukacją i ekonomią.

(A)pollonia – najnowszy dramat polski w monografii

Pierwsza część antologii najnowszego polskiego dramatu pod tytułem "(A)pollonia" pod redakcją Krystyny Duniec, Joanny Krakowskiej i Joanny Klass. Również pierwsza tego typu monografia. Projekt wspiera Instytut Adama Mickiewicza.

 

Czytaj więcej

Honza Zamojski, "Fishing with John"

W swojej najnowszej publikacji Honza Zamojski igra z poprawnością polityczną, prezentując cykl fotografii dziewczyn pozujących z rybami.

 

Czytaj więcej

"Przestrzenie Pustki"

Książka wydana przez Fundację Sztuki Nowoczesnej powstała jako kontynuacja projektu artystycznego Jakuba Szczęsnego "Dom Kereta", czyli jednej z najmniejszych przestrzeni mieszkalnych na świecie. Wąski, trzypoziomowy dom znalazł swoje miejsce w metrowej szczelinie pomiędzy dwoma budynkami mieszkalnymi przy ul. Żelaznej w Warszawie i służy obecnie jako miejsce międzynarodowych rezydencji dla twórców. 

Czytaj więcej

Krzysztof Pijarski, "Żywoty nieświętych"

W latach 2009-2012 Krzysztof Pijarski zdokumentował warszawskie pomniki i rzeźby, stojące na miejscu pomników dawnych, a także place i różne okolice, które po nich pozostały. Zdjęcia zamieścił w książce "Żywoty nieświętych", uzupełniając je bogatymi przypisami, dzięki którym poznajemy mało znaną część historii miasta. 

Czytaj więcej

Olaf Brzeski, "Samolub"

Katalog Olafa Brzeskiego jest pierwszą próbą przekrojowego spojrzenia na bogaty dorobek artysty, który pierwszoplanową bohaterkę swojej twórczości czyni rzeźbę. W katalogu "Samolub" znalazły się najnowsze prace Brzeskiego oraz wybrane realizacje z ostatniej dekady – rzeźby, filmy i rysunki.
 

Czytaj więcej

"Rezydencje Artystyczne w Domu Kereta"

W ramach Programu Rezydencyjnego do Domu Kereta przyjeżdżają twórcy z  całego świata i z wybranych dziedzin: architektury, literatury, sztuk wizualnych, muzyki i  filmu. Goście ci prowadzą wykłady i  warsztaty, poznają historię i  kulturę stolicy, tworzą dzieła zadedykowane Warszawie.

Druga książka wydana w ramach Rezydencji Artystycznych w Domu Kereta w 2013 roku poświęcona jest projektom artystów. 

Czytaj więcej