Content anchor

Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza

Gdzie: 

Kolegialna 4
Kalisz, Polska

Brak przypisanych miejsc.

Godziny otwarcia:wtorek, czwartek, piątek 10.00-15.00; środa 11.00-17.30;
sobota, niedziela 10.30-14.30; niedziela – dzień bezpłatny.

Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza powstało w 1994 roku jako placówka podległa Muzeum Okręgowemu Ziemi Kaliskiej. Utworzenie Centrum było swoistym hołdem, jaki władze miasta Kalisza oddały Tadeuszowi Kulisiewiczowi, rdzennemu Kaliszaninowi, jednemu z najwybitniejszych polskich grafików XX wieku. Utworzenie instytucji było odpowiedzią na fakt, iż artysta w testamencie zapisał rodzinnemu miastu wyposażenie swojej warszawskiej pracowni wraz z kolekcją prac.

Tadeusz Kulisiewicz (1899-1988) ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Z uczelnią tą był związany od 1933 roku aż do emerytury jako pracownik dydaktyczny (po wojnie jako profesor).

Już przed wojną zajął poczesne miejsce w historii polskich sztuk plastycznych. Szczególny rozgłos i uznanie przyniosła mu teka drzeworytów Szlembark - owoc fascynacji Tatrami i życiem mieszkańców Podhala. Po wojnie artysta poświęcił się prawie całkowicie rysunkowi. Powstają znane cykle: Warszawa '45, Kobieta, Macierzyństwo oraz serie rysunków będące owocem jego licznych podróży zagranicznych, m.in. do Chin, Brazylii, na Kubę. Był laureatem wielu nagród w Polsce i za granicą. Powołał fundację swojego imienia, której celem jest promowanie i udzielanie pomocy materialnej młodym utalentowanym twórcom, uprawiającym rysunek i grafikę.

Centrum Rysunku i Grafiki podzielono na trzy części. W pierwszej odtworzono pracownię artysty, w drugiej zorganizowano wystawę biograficzną, w trzeciej wyeksponowano około dwóch i pół tysiąca pasteli, rysunków i grafik Kulisiewicza.

Centrum organizuje wystawy współczesnego rysunku i grafiki wybitnych artystów polskich i zagranicznych.

Galeria prezentuje grafikę i rysunek.


Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza
ul. Kolegialna 4
62-800 Kalisz
Województwo wielkopolskie
Tel: (+48 62) 757 29 99
WWW: www.muzeum.kalisz.pl/oddzialy_kulisiewicz.html

Bieżące wydarzenia

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse
Zobacz także:
Iwan Wyrypajew podczas próby w Teatrze Studio w Warszawie, 2013, fot. Adam Lach/Napo Images/Forum

Kto rzucił wyzwanie teatralnej rutynie, a kto mierzył się z legendą "Dziadów"? W Culture.pl przypominamy sylwetki zagranicznych reżyserów i ich ważnych polskich realizacji. Czytaj dalej about: Od Wyrypajewa do Wilsona - zagraniczni reżyserzy na polskich scenach

Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Obszerny wybór wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego "Od oddechu do oddechu" daje wyobrażenie o skali i mocy jego pióra. Większość tych tekstów znamy z perfekcyjnej interpretacji samego autora, jednak dopiero w skupionym czytaniu ujawniają swoje nieprzeciętne walory literackie. Czytaj dalej about: Wojciech Młynarski, "Od oddechu do oddechu"

Piotr Orzechowski, fot. Adam Golec

Piotr Orzechowski, pianista znany pod pseudonimem Pianohooligan, opowiada o elektrycznym fortepianie Rhodesa, z którym wystąpi na Festiwalu Prawykonań w Katowicach, o ''Dziadach'' Mickiewicza (i Orzechowskiego) i o miejscu, w którym znajduje się jazz w XXI wieku. Czytaj dalej about: Piotr Orzechowski: Muzyka nas interpretuje [WYWIAD]

Grafika promująca wydarzenie "Wystawiajmy się!", fot. IAM

Instytut Adama Mickiewicza ogłasza otwarty nabór dla projektantów do projektu "Wystawiajmy się!". Zgłoszenia można wysyłać do dnia 7 kwietnia 2017. Czytaj dalej about: "Wystawiajmy się!" 2017

"Nibyland", fot. Adam Lach/NAPO Images, dzięki uprzejmości fotografa

"Nibyland" to nieco baśniowa opowieść o życiu mieszkańców Wrześni. Ekspresyjnym czarno-białym fotografiom Adama Lacha towarzyszą poezje 12-letniej Nadii Smolarkiewicz. Czytaj dalej about: Adam Lach, "Nibyland"

Artur Grottger, "Żałobne wieści”"z cyklu "Polonia",  1863, kredka na kartonie, fot. domena publiczna

Pięć płaczących kobiet, ranny powstaniec styczniowy i chłopiec. W szlacheckim dworku rozgrywa się kameralna scena współtworząca – wraz z pozostałymi dziewięcioma kartonami cyklu Polonia (1863) – wizję powstania styczniowego utrwaloną w twórczości Artura Grottgera. Czytaj dalej about: Artur Grottger, "Żałobne wieści" z cyklu "Polonia"

Scena z przedstawienia "Dulcynea" w reżyserii Adama Frankiewicza, fot. Bogumił Gudalewski

- My, lalkarze wciąż staramy się łamać stereotyp, że nasz teatr dedykowany jest dla widzów niedorosłych - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. W Culture.pl zapraszamy na multimedialny spacer po labiryncie lalek. Każda jest wyjątkowa i każda ma swoją historię. Czytaj dalej about: W labiryncie lalek: multimedialny spacer po Białostockim Teatrze Lalek