Content anchor

Witold Lutosławski, "Sonata fortepianowa"


"Sonata fortepianowa" należy do najwcześniejszych utworów Witolda Lutosławskiego i w wyraźny sposób nawiązuje do muzyki francuskiej początku XX wieku.

Sonata fortepianowa należy do najwcześniejszych utworów Witolda Lutosławskiego. Powstała w 1934 roku, podczas studiów kompozytora w Konserwatorium Warszawskim. Lutosławski nie opublikował Sonaty za życia, bowiem traktował utwór raczej jako świadectwo swych możliwości kompozytorskich w czasie studiów, niż dojrzałą kompozycję.

Sonata w wyraźny sposób nawiązuje do muzyki francuskiej początku XX wieku - głównie Claude'a Debussy'ego i Maurice'a Ravela. Wpływ impresjonistów widoczny jest przede wszystkim w charakterystycznym kształtowaniu linii melodyczno-harmonicznej, bazującej w większości na rozłożonych akordach. Ponad dwudziestominutowa kompozycja, zachowuje tradycyjny podział na trzy części - szybka-wolna-szybka (I. Allegro, II. Adagio ma non troppo, III. Andante-Allegretto-Andantino). Sonata jest swego rodzaju świadectwem umiejętności pianistycznych Lutosławskiego, komponował ją bowiem z myślą o sobie jako wykonawcy. Po raz pierwszy Sonata została wykonana publicznie w 1935 roku, na popisie uczniów Konserwatorium, zyskując pochlebne recenzje.

Piotr Rytel o Sonacie pisał:

"W dziele tym widzimy przejaw niezmiernie sympatycznego, na szlachetnym podłożu opartego talentu twórczego. W 'Sonacie' uderza przede wszystkim skłonność do kontemplacji, szczerość wysłowienia się i - rzecz nader charakterystyczna - zupełny brak uganiania się za efektami natury zewnętrznej; zwłaszcza starannie zdaje się unikać Lutosławski wszelkich brzmień masowych, w osnowie swej pospolitych." ("Gazeta Warszawska", 16 lutego 1935)

Utwór został opublikowany 10 lat po śmierci Lutosławskiego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Polskie Centrum Informacji Muzycznej, Związek Kompozytorów Polskich, styczeń 2005.
 

Culture.pl

Tagi: witold lutosławski

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: