Tomasz Kaczmarek, "Matka Cierpiąca"


W warszawskim Laboratorium Dramatu trwają próby do Matki Cierpiącej Tomasza Kaczmarka, reżyseruje Ewelina Pietrowiak. Pierwszy spektakl 28 listopada.

Sztuka młodego dramatopisarza to groteska opowiadająca o losach polskiej rodziny z blokowiska. Tytułowa fanatyczna matka, która dominuje nad pozostałymi domownikami, dochodzi do wniosku, że na zewnątrz czai się zło i zaraza, a świat przestał hołdować wartościom, które ona uznaje za swoje. Chce więc za wszelką cenę uchronić rodzinę przed światem zewnętrznym.
"Kaczmarek w 'Matce Cierpiącej' uderza w to, co dziś widzimy tak wyraźnie, że cywilizacja gdzieś się rozminęła w ludzką potrzebą duchowości i to poczucie niezaspokojenia plus poczucie zagrożenia daje razem terroryzm" - mówił Tadeusz Słobodzianek, szef artystyczny Laboratorium Dramatu. - "To, co motywuje ekstremistów islamskich, u niego oglądamy w małej skali, w rodzinie, ale to jest to samo."
  • Tomasz Kaczmarek, Matka Cierpiąca, reżyseria i scenografia: Ewelina Pietrowiak, muzyka: Michał Górczyński, występują: Maria Maj, Zdzisław Wardejn, Iza Nowakowska, Robert Majewski, Emilia Król. Premiera warszawskiego Laboratorium Dramatu. Spektakl grany jest przy ulicy Olesińskiej 21 w Warszawie, pierwsze przedstawienie 28 listopada 2006 roku.

Oceń:
(83 głosy)