Content anchor

"Soplicowo-owocilpoS. Suplement" w reż. Piotra Cieplaka


"Soplicowo-owocilpoS", plakat do spektaklu, projekt i fotografie: Maciej Landsberg

Teatralny rewers mickiewiczowskiej idylli przygotował warszawski Teatr Narodowy. Reżyseruje Piotr Cieplak, autorem ruchu scenicznego jest Leszek Bzdyl. Prapremiera 9 czerwca 2016.

To surrealistyczny spektakl, w którym reżyser nawiązuje do takich twórców, jak Alfred Jarry czy Roland Topor, ale też do międzywojennego kina i jego wielkiej superprodukcji, czyli "Pana Tadeusza" Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku. Nic więc dziwnego, że zamiast szlacheckiego dworku otoczonego lasami reżyser rysuje  na narodowej scenie wyrastającą z "Pana Tadeusza"  ironiczną i mroczną wizję społeczności , w której padają pytania o współczesną duchowość. Jak podkreśla Piotr Cieplak, przedstawienie jest rodzajem polemiki z pozbawioną ironii literacką wizją Soplicowa.

"To przedstawienie nie o "Panu Tadeuszu" i Adamie Mickiewiczu, a o świecie, który się nie ima tego Mickiewicza. Świecie, do którego "Pan Tadeusz" nie trafił. To nie jest przedstawienie aluzyjne czy polityczne, staram się uciekać od tych tematów. Próbuję opisać stan ducha, jakąś gnuśność, izolację. To świat, który jest połową Polski, która nie przeczytała książki, która nie mówi nie dlatego, że reżyser tak postanowił, tylko nie mają potrzeby mówienia. Wszystko już dawno sobie wyjaśnili. Polska jest podzielona na więcej niż tylko dwie części. To spektakl o tej trzeciej, milczącej części"

Reżyser przyznaje, że podczas pracy nad spektaklem starał się, by przypominał on bardziej film Topora czy porzucony odcinek "Gry o tron", gdzie logika i znaczenie należą do wewnętrznego świata. - Nie zadawaliśmy sobie pytań - czy to Polska, czy nie Polska? Ten świat rządzi się swoimi własnymi prawami.  Zbiory symboli są ruchome. Nawet biało-czerwona flaga nabiera znaczeń, których nie przewidzielibyśmy jeszcze kilka lat temu - mówi Cieplak.

W wykreowanej przez niego scenicznej rzeczywistości,  za siatką, odgradzającą owocilpoS od reszty świata, przechadzają się "obcy". Mieszkańcy owocilpoS na nich szczekają. To jedyna reakcja, jaka
przychodzi im do głowy. Nie odzywają się, nie używają słów - szczekają, pomrukują, wydają z siebie różne nieartykułowane dźwięki. 

" To świat dziwaczny, ale jednak zorganizowany. Wraz z mijającymi porami roku bohaterowie mają swoje dziwne objawienia, rytuały, swój kościół, swoją religię. Wywołują na niebie fragmenty filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku - filmu niemego. Może właśnie dlatego sami nie mówią. Z niego czerpią swoją wiedzę - z resztek, strzępów, nie z "Pana Tadeusza" Mickiewicza. Na filmie widać, że tańczą poloneza - tańczmy więc i my!" - dodaje Piotr Cieplak.

Nowy spektakl Piotra Cieplaka jest efektem pracy nad inscenizacją "Pana Tadeusza"; z okazji 250-lecia Teatru Narodowego, prowadzony był cykl "Pan Tadeusz - wszystkie słowa", podczas którego od kwietnia do marca 2015 roku przedstawiono dwanaście ksiąg poematu. W maju 2016 roku dzieło Mickiewicza zostało wystawione przez zespół Teatru Narodowego w formie muzycznej.

Aneta Kyzioł zauważyła w Polityce, że  "w warstwie wizualnej spektakl jest połączeniem teatru Tadeusza Kantora z filmowym "Mad Maxem" (...) Na odgrodzonym siatką od reszty świata klepisku wegetuje polskie plemię. Czas spędza na odgrywaniu zapamiętanych z "Pana Tadeusza" scen: tańczy poloneza, rekonstruuje spory i pojedynki pod dyktando swoich władców."

W spektaklu występują m.in. Ewa Konstancja Bułhak, Wiktoria Gorodeckaja, Piotr Grabowski, Oskar Hamerski, Marcin Hycnar i Jerzy Radziwiłowicz

Scenariusz i reżyseria: Piotr Cieplak; scenografia i kostiumy: Andrzej Witkowski;
muzyka: Anna Lobedan, Paweł Paprocki, Marcin Przybylski, Mateusz Rusin;
ruch sceniczny: Leszek Bzdyl

9lis'12
9lis'12

84 lata od premiery, 9 listopada odbędzie się re-premiera "Pana Tadeusza" Ryszarda Ordyńskiego z... Czytaj dalej about: Odnowiony "Pan Tadeusz" znów na ekranach

źródło:PAP, Teatr Narodowy, oprac. AL

Anna Legierska

Tagi: piotr cieplakpan tadeuszSoplicowoteatr narodowy

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: