Content anchor

Rafał Olbiński, "Pasja plakatów"


Rafał Olbiński, "Pasja plakatów", fot. okładka albumu
Rafał Olbiński, "Pasja plakatów", fot.  wydawnictwo BOSZ

Dzieła niekwestionowanego klasyka polskiej szkoły plakatu zebrane w jednym tomie. Album "Pasja plakatów" Rafała Olbińskiego to przekrój przez 40 lat twórczości wybitnego artysty.

Rafał Olbiński należy do wąskiego grona polskich twórców rozpoznawanych na całym świecie. Surrealistyczna wyobraźnia i nieoczywisty erotyzm od lat stanowią znaki rozpoznawcze jego prac. Album "Pasja plakatów" przedstawia bogactwo i różnorodność kwestii, jakie w swoim imponującym dorobku podejmuje artysta począwszy od lat 70-tych.

Album podzielony został na kilka części: w pierwszej znalazły się wczesne prace artysty, towarzyszące koncertom, festiwalom i pokazom filmowym (m.in. kultowemu Jazz Jamboree czy dniom dziedzictwa UNESCO). Drugi rozdział odzwierciedla społeczne zaangażowanie twórcy, w tym jego głos na temat wyścigu zbrojeń czy międzynarodowej solidarności. Kolejną część publikacji stanowią dzieła powstałe w dwóch ostatnich dekadach: plakaty operowe oraz tworzone dla spektakli teatralnych i baletów (m.in. "Salome" dla Philadelphia Opera, "Podróż do Reims" dla Teatru Wielkiego w Warszawie). Album zamyka zbiór „rozmaitości”, prac pokazujących niezwykłe poczucie humoru i fantazję artysty.

Rafał Olbiński, "Podróż do Reims", Gioacchino Rossini, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Warszawa, Polska, 2005
Rafał Olbiński, "Podróż do Reims", Gioacchino Rossini, Teatr Wielki - Opera Narodowa, Warszawa, Polska, 2005 /  wydawnictwo BOSZ

"Uwodzicielskimi, tajemniczymi, prowokującymi, pełnymi magii pracami porusza miliony ludzi na całym świecie. Olbińskiemu udało osiągnąć się coś niezwykłego, jego plakaty momentalnie zaskakują, otwierają nas na refleksję, wgląd w samych siebie i zadawanie pytań, a jednocześnie stanowią pokarm dla naszego jestestwa"

  pisze w przedmowie do albumu Richard Wilde, kierownik Katedry Projektowania Graficznego School of Visual Arts w Nowym Jorku.

Rafał Olbiński, "Makbet", William Shakespeare, Opera Pacific, Orange County, USA 2001
Rafał Olbiński, "Makbet", William Shakespeare, Opera Pacific, Orange County, USA 2001 /  wydawnictwo BOSZ

Rafał Olbiński – plakacista, malarz i grafik. W roku 1981 zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, gdzie zdobył wielkie uznanie krytyków i publiczności. Jego plakaty i ilustracje regularnie ukazują się na łamach takich magazynów jak "New York Times", "New Yorker" czy "Time". Jest zdobywcą najważniejszych międzynarodowych nagród (m.in. Society of Illustrators in New York, Art Directors Club of New York, Prix Savignac w Paryżu). Jego dzieła znajdują się w największych kolekcjach sztuki współczesnej.

Pierwsze kompedium wiedzy o życiu i twórczości Wojciecha Zamecznika w oprawie godnej samego artysty. Czytaj dalej about: "Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie"

Album "Pasja plakatów"
Tekst i koncepcja albumu: Rafał Olbiński
Wydawca: Wydawnictwo BOSZ
Redakcja: Sabina Niedzielska
Tłumaczenie na j. polski: Anna Binder / ExLibro
Projekt graficzny: Szymon Zaremba
 
Culture.pl

Tagi: rafał olbińskiplakat artystycznypolska szkoła plakatuplakacista

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: