Content anchor

"Quo vadis"


"Quo vadis", film w reż. Jerzrgo Kawalerowicza, fot. kadr z filmu
"Quo vadis", film w reż. Jerzego Kawalerowicza,
fot. kadr z filmu

Film fabularny w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 2001 roku.

Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patrycjusz zakochał się w pięknej Ligii, córce poległego w bitwie barbarzyńskiego wodza i chce ją uczynić swoją nałożnicą. Dla Ligii, która wychowała się w domu chrześcijanki Pomponii Grecyny i jest również chrześcijanką, zostanie nałożnicą poganina byłoby ciężkim grzechem i hańbą. Wuj Winicjusza, epikurejczyk, esteta, znawca sztuk, z którego zdaniem liczy się Neron, próbuje pomóc siostrzeńcowi w zdobyciu dziewczyny, lecz jej wierny sługa Ursus, olbrzym obdarzony ogromną siłą odbija Ligię z rąk ludzi cezara. Winicjusz wynajmuje cynicznego łotra, Chilona Chilonidesa, by odnalazł Ligię. W czasie próby porwania dziewczyny, ukrywającej się w jednym z chrześcijańskich domów Winicjusz zostaje ranny. Udzielono mu pomocy, rannym opiekuje się Ligia, której Winicjusz nie jest obojętny. Nauka chrześcijańska, z którą Winicjusz styka się w tym domu, robi na nim coraz większe wrażenie; prosi Apostoła Piotra, by przygotował go do przyjęcia chrześcijaństwa. Piotr błogosławi miłość dwojga młodych. Tymczasem Neron ze swym dworem udaje się do Ancjum, Winicjusz i Petroniusz muszą mu towarzyszyć. Neron, mierny poeta o wielkich ambicjach oddaje się tam artystycznym zajęciom. Nagle przychodzi wiadomość, że w Rzymie wybuchł ogromny pożar; można przypuszczać, że został wywołany na polecenie Nerona. Winicjusz wraca pospiesznie do Rzymu, by odnaleźć Ligię, a kiedy ją odnajduje, przyjmie chrzest z rąk Apostoła Piotra. Do Rzymu wraca również Neron, by w blasku pożaru śpiewać pieśni, do których natchnął go widok płonącego miasta. W mieście zaczynają się groźne rozruchy. By uspokoić wzburzenie tłumów Neron o spalenie miasta postanawia oskarżyć chrześcijan. Sprzeciwia się temu Petroniusz, tracąc łaskę cezara. Chrześcijanie, mordowani na ulicach, zamykani w więzieniach, mają następnie ginąć, paleni jako żywe pochodnie, krzyżowani, rozrywani na arenie przez dzikie zwierzęta. Wśród uwięzionych jest również Ligia. Winicjusz szuka sposobu uratowania ukochanej, lecz na próżno. W czasie kolejnych igrzysk na arenie pojawia się tur niosąc na grzbiecie nagą Ligię. Uratuje ją Ursus, który miał zginąć wraz z nią, lecz udaje mu się skręcić kark zwierzęciu. Zgromadzeni w amfiteatrze Rzymianie domagają się łaski dla Ursusa i dziewczyny, Neron niechętnie musi jej udzielić. Winicjusz i Ligia opuszczą Rzym. Chilon Chilonides, który oszczerczo oskarżał chrześcijan i wydawał ich na śmierć, na widok ich męki nawraca się i ginie na krzyżu. Apostoł Piotr spróbuje opuścić miasto, lecz wróci gdy na drodze objawi mu się Chrystus. Petroniusz, którego cezar chce uwięzić i zabić, popełnia samobójstwo. Neron traci miarę w okrucieństwach. Wreszcie buntują się przeciwko niemu nie tylko dostojnicy, lecz także żołnierze. Zbyt tchórzliwy, by popełnić samobójstwo, zginie z ręki jednego ze swych wyzwoleńców.

" 'Quo vadis' noblisty, Henryka Sienkiewicza jest powieścią, znaną na całym świecie, kilka razy już przenoszoną na ekran. Film Jerzego Kawalerowicza jest pierwszą ekranizacją dokonaną przez polskiego reżysera. 'Quo vadis' jest nadroższą produkcją w historii polskiej kinematografii. Zdjęcia kręcono w Tunezji, Francji, Polsce oraz we Włoszech." ("Film", 2001)

  • Quo vadis. Reżyseria Jerzy Kawalerowicz, scenariusz (na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza) Jerzy Kawalerowicz, zdjęcia Andrzej J. Jaroszewicz, muzyka Jan A.P. Kaczmarek, scenografia Janusz Sosnowski, kostiumy Magdalena Tesławska, Paweł Garbarczyk, montaż Cezary Grzesiuk. Występują: Paweł Deląg (Winicjusz), Magdalena Mielcarz (Ligia), Bogusław Linda (Petroniusz), Danuta Stenka (Pomponia Grecyna), Franciszek Pieczka (Apostoł Piotr), Michał Bajor (Neron), Agnieszka Wagner (Poppea), Jerzy Trela (Chilon Chilonides), Krzysztof Majchrzak (Tygellinus), Rafał Kubacki (Ursus), Małgorzata Foremniak (Chryzotemis), Dariusz Juzyszyn (Kroton). Produkcja Chronos Film/Telewizja Polska/Kredyt Bank S.A./HBO Polska/Studio Filmowe KADR/Agencja Produkcji Filmowej/Syrena Entertainment Group, Warszawa 2001. Dystrybucja Chronos Film. Kolor, Dolby Stereo, 4917 m, 165'. Światowa prapremiera Quo vadis odbyła się 30 sierpnia 2001 w auli Pawła VI w Watykanie. Polska premiera miała miejsce 9 września 2001 w Warszawie.

Najgłośniejszym sukcesem pisarskim Henryka Sienkiewicza jest niewątpliwie "Quo vadis", epos... Czytaj dalej about: "Quo vadis": dwa tysiące wydań

Culture.pl

Tagi: jerzy kawalerowiczhenryk sienkiewicz

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: