Content anchor

Print Control no.2


Okładka drugiego numeru "Print Control"
Okładka drugiego numeru "Print Control"

Publikacja wydana nakładem txt publishing oraz Instytutu Adama Mickiewicza prezentuje sto najciekawszych projektów polskich designerów zrealizowanych w ciągu ostatnich dwóch lat. Premiera: 4 października 2013 w księgarni MSN w Warszawie.

Na ponad 170 stronach drugiego numeru rocznika "Print Control" ukazano panoramę polskiego designu drukowanego. Dwujęzyczna publikacja, przygotowana przez Magdalenę Heliasz, zawiera prezentację 100 najciekawszych projektów wraz z opisami technicznymi oraz wywiady z wybranymi designerami: Edgarem Bąkiem, Ryszardem Bienertem, Jakubem Jezierskim oraz wydawcami Jakubem Banasiakiem i Janem Rogalo & Michałem Siarkiem – twórcami wydawnictwa 8h books.

"Dla obserwatorów spoza granic kraju rocznik stał się narzędziem do poznania specyfiki lokalnie tworzonych projektów pod względem koncepcyjnym i technicznym. (…) Różnorodne sposoby wykorzystania form i technik drukarskich wskazują na nieustanne poszukiwania projektantów, którzy, co warto podkreślić, wielokrotnie korzystają z tych rozwiązań po raz pierwszy" – pisze we wstępie Magdalena Heliasz.

Projekt identyfikacji wizualnej studia Marcinbooÿ, design: Marcin Rusak i Joel Booÿ
Projekt identyfikacji wizualnej studia Marcinbooÿ, design: Marcin Rusak i Joel Booÿ

W części pierwszej zaprezentowano i omówiono wszelkiego typu rozwiązania graficzne, typograficzne i techniczne zastosowane w polskich wydawnictwach – książkach, albumach, akcydensach, katalogach, broszurach czy opakowaniach. Wśród stu wyselekcjonowanych przykładów znalazły się między innymi: pierwsze polskie wydanie książki z 1923 roku "Le Corbusier. W stronę architektury" (wyd. Centrum Architektury) zaprojektowanej przez Jakuba Sowińskiego i Wojciecha Kubiena, album Łukasza Baksika "Macewy codziennego użytku" (wyd. Czarne) wg projektu Edgara Bąka, opakowania specjalizującego się w uprawie pomidorów Gospodarstwa Ogrodniczego Łęgajny – projektu Moniki Ostaszewskiej-Olszewskiej, Zofii Konarskiej oraz Katarzyny Minasowicz, okładka płyty zespołu BNNT Konrada Smoleńskiego i Daniela Szweda (wyd. Pink Punk) – proj. Moonmadness, czy słynne "Mapy" autorstwa i projektu Aleksandry i Daniela Mizielińskich ze Studia Hipopotam (wyd. Dwie Siostry).

"Dzięki prowadzeniu cyklicznej dokumentacji rocznik "Print Control" może spełniać rolę narzędzia do śledzenia aktualnego rozwoju projektowania drukowanego w Polsce" – dodaje autorka publikacji.

Obok prezentacji projektów graficznych z dwóch ostatnich lat, w drugiej części publikacji znalazły się wywiady z twórcami i wydawcami oraz indeks projektantów. Z przeprowadzonych rozmów można poznać aktualne opinie i przemyślenia różnych reprezentantów branży projektowania graficznego.

Krytyk sztuki i założyciel Wydawnictwa 40000 Malarzy – Jakub Banasiak zwraca uwagę m.in. na to, czego w najbliższej przyszłości na pewno nie zrobi, czyli nie będzie powiększał wydawnictwa, otwierał nowych serii ani wydawał większej liczby książek. Projektant Ryszard Bienert opowiada o tym, że stara się ograniczać w projektowaniu i wyborze tematu, tworząc w ostatnim roku… ponad siedemnaście książek. Z kolei Jakub Jezierski, o którym mówi się, że jest jednym z nielicznych rysujących grafików, przypomni swoje doświadczenie z wykorzystaniem estetyki "iPadowej".

Sputnik Photos "Miejsce odległe", dzięki uprzejmości artysty
Sputnik Photos "Miejsce odległe", dzięki uprzejmości artysty

"Print Control" jest kontynuacją bloga internetowego www.printcontrol.pl, na którym prezentowane są najciekawsze polskie wydawnictwa, informacje o wydarzeniach związanych z projektowaniem graficznym oraz miejsca, w których można nabyć ciekawe książki, albumy i katalogi. Publikacja ma charakter cykliczny – ukazuje się jako rocznik w polsko-angielskiej wersji językowej. Dotychczas ukazały się dwa numery, których współwydawcami są txt publishing oraz Instytut Adama Mickiewicza.

Projekt plakatu na cykl imprez DJ-a Kukiego Monstaha, projekt: Kuki Monstah,
Projekt plakatu na cykl imprez DJ-a Kukiego Monstaha, project Kuki Monstah, design: Krzysztof Iwański

4 października o 18:00 w księgarni Bookoff w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wystawa promocyjna rocznika i prezentowanych w nim publikacji oraz wystawa prac laureatów konkursu Fotograficznej Publikacji Roku. Wydarzeniom będzie towarzyszył cykl wykładów.

Fotograficzna Publikacja Roku to konkurs, którego celem jest nagradzanie wyjątkowych projektów fotograficznych oraz książek wyróżniających się dopracowaną grafiką i odważną, nietuzinkową koncepcją. Konkurs przeznaczony jest dla polskich autorów i wydawców. Nagrody są przyznawane w dwóch kategoriach: KSIĄŻKA FOTOGRAFICZNA oraz SELF-PUBLISHING. Nagrodzone publikacje pojawiły się na rynku między 1 stycznia a 31 grudnia 2012 roku.

Plakaty do 8. edycji festiwalu Kwartesencja, organizowanego przez kwartet Royal String Quartet wykraczają
Plakaty do 8. edycji festiwalu Kwartesencja, organizowanego przez kwartet Royal String Quartet wykraczają, projekt: Kwartesencja, design: Justyna Kosińska / Temperówka

PROGRAM WYKŁADÓW (w dawnym pawilonie Emilia)

sobota, 5.10.2013
15:00 Filip Ćwik: "12 twarzy" – prezentacja książki i spotkanie z autorem
16:00 Kolektyw Sputnik Photos: "Miejsce Odległe" – prezentacja książki i spotkanie z autorami
17:00 Roland Früh i Corina Neuenschwander "1946, 1947, 1948 – The Missing Years of the Most Beautiful Swiss Books" – wykład
18:30 Adam Pańczuk: "Karczeby" – prezentacja książki i spotkanie z autorem
19:10 Ania Nałęcka: "Jak słuchać fotografów, żeby do nas mówili?" – wykład

niedziela, 6.10.2013
15:00 "Power to the people" – wykład studia Noviki o postawach projektantów działających w środowisku współczesnych mediów
17:00 Fundacja Archeologia Fotografii – prezentacja serii wydawniczej
18:00 "Empresse – Selfpublishing: personalizacje w projekcie, druku i oprawie" – wykład
19:00 8h books i Papier bije kamień

sobota, 12.10.2013
15:00 Paweł Szypulski "Inne książki fotograficzne. Przekrój poprzeczny owcy, towarzysze broni i podróż do ujścia Wisły" – wykład
16:30 Zbigniew Tomaszczuk: "Terytorium" – prezentacja projektu
17:30 Wojtek Wieteska: "Jestem z Polski" – prezentacja książki, spotkanie z autorem
18:30 Agnieszka i Maciek Nabrdalik: "Nieodwracalne" – prezentacja książki i spotkanie z autorami


Print Control no.2
best printed matter from Poland
Wydawca: txt publishing
Współwydawca: Instytut Adama Mickiewicza
Koncepcja i projekt graficzny: Magdalena Heliasz
Cena: 49 pln / 29 euro
ISBN: 978-83-934919-1-1
Premiera: 4.10.2013, g. 18:00, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Źródło: www.printcontrol.pl, “Print Control no. 2”, materiały własne, oprac. Agnieszka Sural, 30.09.2013
 

Culture.pl

Tagi: print controlinstytut adama mickiewicza

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: