Content anchor

Julia Wernio, "Pułapka" Tadeusza Różewicza


Różewiczowską Pułapkę na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie reżyseruje Julia Wernio. Premiera 9 grudnia.

Kanwą napisanej w 1979 roku Pułapki jest biografia i twórczość Franza Kafki. Różewicz opowiada historię człowieka, który dramatycznie uwikłany we własną osobowość nie potrafi odnaleźć się w świecie. Jednocześnie autor tworzy metaforę człowieczeństwa zakleszczonego w pułapce, znajdującego się w potrzasku pomiędzy biologią i okrutną historią, której kulminacją stał się Holocaust, uwikłanego w sprzeczności ciała i kultury, życia codziennego i życia twórczego.

"Kafka, zupełnie inaczej niż większość ludzi, widział świat" - mówi reżyserka. - "Kojarzy mi się to ze zdjęciem rentgenowskim, na którym widać całą bezwzględność rzeczywistości, przekleństwo ciała i przekleństwo historii. Życie i mit, egzystencja i sztuka - pomiędzy tymi wartościami rozgrywała się tragiczna szamotanina Kafki. Nosił w sobie konflikt między samotnością, bólem tworzenia a obowiązkami życia codziennego." ("Gazeta Olsztyńska", 21.11.2006)
  • Tadeusz Różewicz, Pułapka, reżyseria: Julia Wernio, scenografia: Elżbieta Wernio, muzyka, Piotr Salaber, występują: Radosław Hebal, Dariusz Poleszak, Joanna Fertacz, Artur Steranko, Katarzyna Kropidłowska, Marzena Bergmann, Milena Gauer, Marian Czarkowski, Alicja Kochańska, Władysław Jeżewski, Grzegorz Gromek, Stanisław Krauze, Noemi Rogalewska, Małgorzata Pruchnik, Magdalena Bochan. Marek Szkoda, Olga Paszkowska. Premiera w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie 9 grudnia 2006 roku.

 

Culture.pl

Tagi: julia werniotadeusz różewiczpułapkateatr im. stefana jaracza w olsztynie

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: