Content anchor

"Art of Freedom - Sztuka wolności"


Andrzej Zawada, fot. Bogdan Jankowski
Andrzej Zawada, fot. Bogdan Jankowski

Jak to możliwe, że w PRL-u w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje?

Nie mieli pieniędzy, nowoczesnego sprzętu ani swobody podróżowania. Mimo to zdobywali najwyższe szczyty świata. W latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści udowadniali, że pragnienie wolności, odwaga i ambicja pozwalają pokonywać wszelkie ograniczenia. "Art of Freedom", dokumentalny film Wojtka Słoty i Marka Kłosowicza przybliża postaci największych polskich himalaistów: Jerzego Kukuczki, Wandy Rutkiewicz, Krzysztofa Wielickiego i Andrzeja Zawady.

Montując ze sobą archiwalne materiały z górskich wypraw, a także rozmawiając z ich uczestnikami, dokumentaliści opowiadają o tym, co stanowi istotę himalaizmu - przezwyciężaniu własnych słabości. "Nigdy nie umiałem pogodzić się z tym, żeby wracać z niczym – przyznaje w jednej ze scen Jerzy Kukuczka, legenda polskich gór. -Zawsze próbowałem jeszcze raz. Czasem nawet wbrew logice, ale zgodnie z jakimś wewnętrznym przekonaniem". "Art of Freedom” jest zapisem walki z sobą samym, opowieścią o potrzebie wolności, o pasji i głodzie wyzwań.

To także jeden z najczęściej nagradzanych filmów górskich ostatnich lat. Obraz Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty zdobywał nagrody na festiwalach w Bilbao, Vancouver, Katmandu, Chicago, Zakopanem i Domzale.

Przygody polskich himalaistów stały się też osnową komiksu "Lodowi wojownicy" napisanego przez Jerzego Porębskiego i Jana Gogolę, a ilustrowanego przez Marka Bergera. Opierając się na dziennikach Krzysztofa Wielickiego, jego twórcy przedstawiają historię pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest, którego w lutym 1980 roku dokonali wspólnie Leszek Cichy, dwudziestodziewięcioletni inżynier geodeta z Warszawy oraz Krzysztof Wielicki, rok starszy inżynier elektronik z Wrocławia.

 Sztuka wolności (Art of Freedom)
Produkcja: Instytut Adama Mickiewicza, Polska 2011.
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Słota, Marek Kłosowicz.

Film jest częścią cyklu filmów dokumentalnych "Przewodnik do Polaków" realizowanego w ramach Zagranicznego Programu  Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.

Autor: Culture.pl

Culture.pl

Tagi: przewodnik do polakówart of freedomsztuka wolnościmarek kłosowiczwydawnictwa culturefilmy

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

  • 0 subscribers
  • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

  • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: