Content anchor

Andrzej Sapkowski , "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy"


Andrzej Sapkowski , "Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy"

Autorski, niezwykle oryginalny przewodnik Andrzeja Sapkowskiego - najważniejszego w Polsce twórcy literatury spod znaku "magii i miecza", wyśmienitego znawcy zagadnienia - po literaturze fantasy. Ma on charakter leksykonu i jest przeglądem głównych postaci, motywów oraz pojęć należących do gatunku.

Andrzej Sapkowski to nie tylko najważniejszy w Polsce twórca literatury spod znaku "magii i miecza", lecz także wyśmienity znawca zagadnienia. Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini to jego autorski, niezwykle oryginalny przewodnik po literaturze 'fantasy'. Ma on charakter leksykonu i jest przeglądem głównych postaci, motywów oraz pojęć należących do gatunku.

Inaczej niż inni autorzy podobnych kompendiów, Sapkowski wcale nie dąży do obiektywizmu. Jego leksykon jest przedsięwzięciem jak najbardziej prywatnym. Stąd dowcipne charakterystyki najpopularniejszych, znanych na całym świecie bohaterów 'fantasy', przewrotne opisy pojęć magicznych, a przede wszystkim "prywatne" bestiarium Sapkowskiego.

Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini wyróżnia również to, że autor nie unika teoretycznych rozważań - w wielu miejscach tej książki zastanawia się nad istotą i granicami gatunku. Sapkowski definiuje 'fantasy' niezmiernie szeroko i szuka dla niej starych źródeł oraz odniesień. Nie chce myśleć o swoim ulubionym (i praktykowanym!) gatunku, że jest wyłącznie literacką rozrywką. Jego erudycyjne wędrówki po mitycznych i baśniowych krainach, mimo że utrzymane w lekkim tonie, przydają 'fantasy' powagi, a o twórcach literatury tego nurtu każą myśleć z niekłamanym szacunkiem.

 

 • Andrzej Sapkowski
  Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy
  Wydawnictwo Supernowa, Warszawa 2001
  © Andrzej Sapkowski, rights available
  172 x 244, 240 ss., twarda oprawa
  ISBN 83-7054-147-X


Autor:Dariusz Nowacki

Culture.pl

Tagi: andrzej sapkowskirękopis znaleziony w Smoczej Jaskinikompendium wiedzy o literaturze fantasyliteratura fantastycznafantasykompendium

Facebook Twitter Reddit Share

Podobał Ci się nasz artykuł? English newsletter here

Zapisz się na newsletter

 • 0 subscribers
 • Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002r. nr 101, poz.926)wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Instytut Adama Mickiewicza (IAM) z siedzibą w Warszawie (00-560), przy ul. Mokotowskiej 25. Podanie danych jest dobrowolne. Użytkownikom przysługuje prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania.

 • Email Marketingby GetResponse

Zobacz także: