Content anchor

Wiktoria Wojciechowska z nagrodą im. Oskara Barnacka


Michał Dąbrowski
Wiktoria Wojciechowska, fotografia z serii "Short Flashes", fot. dzięki uprzejmości fotografki
Wiktoria Wojciechowska, fotografia z serii "Short Flashes", fot. dzięki uprzejmości fotografki

Polka zwyciężyła w fotograficznym konkursie Leica Oskar Barnack Newcomer Award. Spośród kilkudziesięciu projektów z całego świata wybrano jej serię portretów chińskich rowerzystów. 

Konkurs imienia Oskara Barnacka (twórcy pierwszej "Leici") organizowany jest przez producenta aparatów fotograficznych od 1979 roku. Od roku 2009 prace są nagradzane również w kategorii Newcomer - przeznaczonej dla debiutantów. Organizatorzy i jury dotychczas wspierali głównie klasyczny fotoreportaż akcentujący kwestie społeczne i środowiskowe, jednak w tym roku główną nagrodę otrzymał JH Engström, którego fotografia oparta jest na emocjach. Wiktoria jest drugą osobą z Polski wyróżnioną w konkursie dla młodych - trzy lata wcześniej zwycięzcą tej samej kategorii został Piotr Zbierski.

Nagrodzone prace Wiktorii Wojciechowskiej powstały podczas kilkumiesięcznego pobytu w Chinach. Fotografka będąc tam, nie mogła komunikować się lokalnym językiem - jej sposobem na odnalezienie się w nowej sytuacji były zdjęcia, które umożliwiały przyjrzenie się ludziom, zapamiętanie ich twarzy. Spieszący się rowerzyści i kierowcy skuterów schowani pod kolorowymi foliami byli równie anonimowi, jak ona. Portrety powstały w okresie częstych tajfunów, na przełomie lat 2013 i 2014. Zdaniem jury, w spontanicznych fotografiach udało jej się uchwycić autentyzm zachowań.

Wiktoria Wojciechowska jest absolwentką Sztuki Mediów na warszawskiej ASP. Podczas tegorocznego Przeglądu Portfolio krakowskiego Miesiąca Fotografii nagrodzono jej portrety ukraińskich żołnierzy wracających z frontu. Jak przyznała w krótkiej rozmowie z Culture.pl:

Moje zdjęcia można różnie klasyfikować, ale sama dokumentacja mnie nie interesuje. Szukam formy wizualnej, która pozwoli mi jak najlepiej przedstawić interesujący mnie temat. Nie jestem przywiązana do jednego stylu narracji obrazem - to treść bierze górę nad formą. Wciąż staram się rozwijać i sprawdzać nowe formy wyrazu.

Jej prace łączy duża wrażliwość w wyborze tematu, która uzupełniana jest zdecydowaną, czytelną formą. Tak było m.in. w "Own Place", projekcie dyplomowym, w którym pokazała relację ludzi do miejsc, czy w "Heterochromia Iridum", serii portretów bazującej na subtelnościach. Dotychczas fotografie Wiktorii były pokazywane podczas festiwali La Circulation(s) w Paryżu, Photonic Moments Festival w Lublanie, Voies Off w Arles. Dzięki wygranej w konkursie Leici, "Short Flashes" odwiedzi kilka europejskich galerii. 

Kategoria: 
Fotografia
Facebook Twitter Reddit Share