Content anchor

W Rumi jest najpiękniejsza biblioteka świata


Anna Cymer
Wnętrze biblioteki dworca kolejowego w Rumi projektu Sikora Wnętrza. fot. dzięki uprzejmości Sikora Wnetrza / www.sikorawnetrza.pl
Wnętrze biblioteki dworca kolejowego w Rumi projektu Sikora Wnętrza, fot. dzięki uprzejmości Sikora Wnętrza / www.sikorawnetrza.pl

Stacja Kultura w prestiżowym amerykańskim konkursie Library Interior Design Awards została uznana za najpiękniejszą bibliotekę świata w kategorii "Single Space Design".

Konkurs Library Interior Design Awards organizowany jest przez ALA (Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotek - American Library Association) oraz IIDA (Światowe Stowarzyszenie Architektów Wnętrz - International Interior Design Association). Te dwie organizacje co dwa lata przyznają nagrody najciekawszym rozwiązaniom, zastosowanym w obiektach bibliotecznych.

Jak podkreślają pomysłodawcy konkursu, jego celem jest docenienie projektów, w których funkcjonalność łączy się z kreatywnością. bo biblioteka może przyciągać wciąż nowych użytkowników nie tylko ofertą książkową, ale i atrakcyjną, estetyczną i wygodną przestrzenią.

Jurorzy pod przewodnictwem Stasi Czech z International Interior Design Association oceniali czytelnie i biblioteki w siedmiu kategoriach, uwzględniających funkcję (m.in. biblioteki publiczne, uczelniane, powstałe w obiektach zabytkowych) oraz rozmiary - inaczej wszak projektuje się przestrzeń biblioteki publicznej w wielkim mieście, inaczej obiekt na potrzeby małej społeczności.

Stasia Czech podkreśla, że w tym roku wybór najlepszych realizacji był wyjątkowo trudny - różnorodność pomysłów i wielość zastosowanych rozwiązań pokazały, że tak samo funkcjonalną i użyteczną dla czytelników bibliotekę można zaprojektować na bardzo wiele sposobów, od eleganckiej powściągliwości po uderzającą kolorami supernowoczesną estetykę postmodernistyczną.

Rumia Railway Station befor makeover by Sikora Wnętrza, photo courtesy of Sikora Wnętrza / www.sikorawnetrza.com
Rumia Railway Station after makeover by Sikora Wnętrza, photo courtesy of Sikora Wnętrza / www.sikorawnetrza.com

Wśród nagrodzonych w tym roku obiektów dominują realizacje z USA, Kanady i Chin, i tylko jeden reprezentuje Europę. W kategorii "Single Space Design" bezkonkurencyjna okazała się realizacja z pracowni Jana Sikory – Sikora Wnętrza. To ten zespół, we współpracy z lokalnym samorządem i dyrekcją publicznej biblioteki, zamienił zaniedbany, zniszczony budynek dworca w Rumi w nowoczesną, przyjazną, przyciągającą czytelników bibliotekę.

Co ważne – obiekt nie stracił też swojej pierwotnej funkcji, architekci sprawnie połączyli przestrzenie służące pasażerom (kasy, poczekalnię) ze stanowiskami do czytania i wypożyczania książek. Poza wyjątkowym, wysoko ocenianym tak przez ekspertów i użytkowników projektem wnętrza biblioteka ma jeszcze jedną, najważniejszą zaletę – w widoczny sposób podniosła poziom czytelnictwa w mieście.

 

Wręczenie nagród laureatom Library Interior Design Awards odbędzie się 26 czerwca 2016 roku podczas ALA Annual Conference w Orlando na Florydzie. Wszystkie nagrodzone biblioteki można zobaczyć na http://www.iida.org/content.cfm/2016-library-interior-design-award-winners

Anna Cymer

Kategoria: 
Architektura
Literatura
Facebook Twitter Reddit Share