Content anchor

Nadwiślańska przyroda w Kopenhadze


Agnieszka Sural
 Malgorzata Żółkiewska, Box
Malgorzata Żółkiewska "Box", fot. materiały prasowe IAM

Polscy projektanci prezentują swoje prace na targach Design Trade. Organizatorem pokazu jest Instytut Adama Mickiewicza.

Od lat 50. XX wieku Kopenhaga uznawana jest za centrum skandynawskiego wzornictwa. Głównym założeniem wielu  duńskich projektantów jest uzyskiwanie jak najlepszego efektu przy jak najmniejszym nakładzie - podobnie jak to się dzieje w przyrodzie. Środowisko naturalne jest z kolei inspiracją dla najmłodszego pokolenia polskich designerów. Ich projekty można oglądać na wystawie "Las i Łąka", odbywającej się w ramach targów Design Trade w Bella Center w Kopenhadze.

Agnieszka Bar, "My Dear", 2012, szkło ręcznie formowane

Agnieszka Bar, "My Dear", 2012, szkło ręcznie formowane, fot. . dzięki uprzejmości artystki

 

Motywem przewodnim wystawy jest fascynacja polską naturą, jej leśnymi krajobrazami, światem zwierząt i roślin, a także zwyczajami i tradycjami, zakorzenionymi w polskiej świadomości. Do udziału zaproszono 19 projektantów, którzy w swojej twórczości wykorzystują motywy zdobnicze, proste techniki rękodzielnicze oraz naturalne materiały, a o dziedzictwie kulturowym opowiadają z dystansem i humorem. Wielu z nich jest na początku swojej kariery projektowej, nadal studiują lub zdobywają pierwsze doświadczenia zawodowe (Marcin Pogorzelski, Mateusz Przybysz). Inni są już uznanymi na świecie twórcami, uhonorowanymi międzynarodowymi nagrodami (Malafor, Agnieszka Bar, Maria Jeglińska, Bartek Mejor) a ich liczne projekty zostały wdrożone do produkcji.

Większość prac prezentowanych na wystawie to limitowane serie, projekty autorskie, obiekty produkowane przez samych projektantów lub przy współpracy lokalnych rzemieślników. Dla wielbicieli spania na sianie kolektyw Dizeno Creative (Gosia i Marcin Dziembaj) przygotował specjalną pościel "Hayka" z motywem wysuszonej trawy, a dla amatorów nordic walking Malafor oferuje "Stick Walking" – drewniane kijki ze specjalnymi nakładkami do trzymania. Na wystawie znajdą się także donice ścienne Haliny Kamińskiej, kolorowe maski zwierząt autorstwa Kosmos Project, klapki z rogami duetu Lapolka oraz lampka nocna w kształcie grzyba Marii Jeglińskiej. Na targach w Bella Center znajdą się przedmioty o funkcjach dekoracyjnych: misy (Maciek Gąsienica Giewont, Wzorowo), wazony (Bartek Mejor) oraz użytkowych: stoły (Tabanda, Marcin Pogorzelski), lampy (Pani Jurek) oraz budki dla ptaków (Małgorzata Żółkiewska).    

Halina Kamińska, Florabo
Halina Kamińska "Florabo", fot. materiały prasowe IAM

Kuratorka wystawy, Ewa Solarz, mówi:

"Podoba mi się konceptualne podejście do tematu związków człowieka z naturą Ewy Bochen i Maćka Jelskiego z Kosmos Project. Inspiracją do ich prostych, zgeometryzowanych, zwierzęcych masek była pradawna pogańska kultura Polski i słowiańskie obrzędy, oparte na głębokiej więzi człowieka z naturą. Moi dziadkowie wciąż spierali się o poroża wiszące na ścianach. Mniej drastyczną wersją myśliwskich trofeów są prace Magdy Chojnackiej (Bongo Design) i Agnieszki Bar. Myślę, że moja babcia zaakceptowałaby uproszczone rzeźby ze stalowego drutu z serii "Wild Head" o kształtach głowy lisa Magdy Chojnackiej. A na pewno zachwyciłby ją, tak jak mnie zachwyca, "My Dear" – szklany jeleń Agnieszki Bar. Rzeźba o kształcie zwierzęcej główki, którą – wkładając do niej gałązki – ożywiamy i kształtujemy.
Podobny pomysł wykorzystuje jedna z moich ulubionych projektantek Magda Jurek w swojej lampie "Maria S.C.". Próbówki, z których zrobiona jest  lampa zachęcają do eksperymentowania z różnymi roślinami i zmiany wyglądu lampy. A surrealistycznym żartem są "rogi na nogi", czyli połączenie klapek i jeleniego poroża zaprojektowane przez Martę Białecką i Annę Piwowar z grupy Lapolka."

Ewa Solarz – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka książek dla dzieci popularyzujących design "D.E.S.I.G.N." (wydawnictwo Dwie Siostry) oraz "Ilustrowany Elementarz Designu" (wydawnictwo Wytwórnia). Dziennikarka i popularyzatorka wzornictwa, prowadzi internetowy poradnik wnętrzarski www.domplusdom.pl. Współpracuje z Łódź Design Festiwal. Jest kuratorką "Edukreacji" – części festiwalu skierowanej do dzieci oraz "Must Have" – cyklicznego plebiscytu i wystawy prezentujących najciekawsze produkty polskich projektantów wdrożone do produkcji. Współpracuje z festiwalem Kids love design w Szczecinie i Zamkiem Cieszyn. Organizuje i prowadzi warsztaty promujące i oswajające dzieci z wzornictwem przemysłowym. Mieszka w Warszawie.

Wystawę zorganizowano staraniem Instytutu Adama Mickiewicza, przy współpracy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze.


Design Trade
"Las i Łąka"
Bella Center, Kopenhaga
28-30 sierpnia 2013

Kuratorka: Ewa Solarz
Projektanci: Agnieszka Bar, Beza Projekt, Dizeno Creative, Bongo Design, Endesign, Maciek Gąsienica Giewont, Maria Jeglińska, Halina Kamińska, Kosmos Project, Lapolka, Malafor, Karina Marusińska, Bartek Mejor, Marcin Pogorzelski, Mateusz Przybysz, Pani Jurek, Tabanda, Wzorowo, Małgorzata Żółkiewska
Organizatorzy: Instytut Adama Mickiewicza, Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kopenhadze


 

Źródła: Instytut Adama Mickiewicza, Design Trade, www.dania.com.pl
Autorka: Agnieszka Sural, 20.08.2013

 

Facebook Twitter Reddit Share